Ana SayfaMüzikTürkiye sinemasından unutulmaz özgün film müzikleri

Türkiye sinemasından unutulmaz özgün film müzikleri

Cahit Berkay’dan Melih Kibar’a efsane müzisyenlerimizin bestelediği, ülkemiz sinema tarihinin en eşsiz anlarının arkasında çalan en unutulmaz özgün film müziklerini sizler için derledik.

Sinema tarihimize dönüp baktığımızda bu topraklardan çıkmış unutulmaz hikayeleri hatırlarken arkada onları daha da unutulmaz kılan ezgileri duymaya başlarız. Bazen büyük bir orkestrasyonla hazırlanmış, bazense akustik gitar üzerinde çok basit bir iki notanın basılmasıyla toplumsal hafızamıza kazınmış melodiler bunlar. Gelin, akıllardan çıkmayan ve duyulduğu an hepimizi o filmlerin sahnelerine götüren unutulmaz özgün film müziklerinden en öne çıkanları birlikte analım.

“Kırık Bir Aşk Hikayesi” – Cahit Berkay

Ömer Kavur’un, Selim İleri’nin senaryosundan perdeye yansıttığı “Kırık Bir Aşk Hikayesi” sinemamızın en nadide aşk filmlerinden biri. Hümeyra ve Kadir İnanır’ı başrollerinde izlediğimiz film, o bildiğimiz aşk hikayelerinin heyecanına ya da toz pembe havasına sahip değil. Filmin renk kullanımlarından sahne tasarımlarına birbirini destekleyen bu güçlü atmosfer yaratımının en kilit aktörü de Cahit Berkay’ın film için bestelediği unutulmaz tema müziği. Akıllardan çıkmayan melodisiyle filmi ölümsüz kılan özgün müziğin yıllar sonra Jehan Barbur’un yazdığı sözlerle birlikte yorumladığı bir versiyonu da mevcut.

“Hababam Sınıfı” – Melih Kibar

Koca bir nüfusun bir ağızdan ezbere söyleyebileceği kadar klasikleşebilmiş enstrümantal bir beste yapabilmek hiçbir müzisyen için kolay olmasa gerek. Ancak söz konusu isim Melih Kibar olunca henüz yirmili yaşların başında olsanız bile bir oturuşta “Hababam Sınıfı”nın akıllardan çıkmayan özgün film müziğini besteleyebiliyorsunuz. ‘Çoban Yıldızı’, ‘Panayır Günü’ gibi eserleri başta olmak üzere yaptığı müziklerle Türkiye popüler kültür tarihinin büyük bir kısmına fon olabilmiş efsane müzisyenin en meşhur melodileri Özel Çamlıca Lisesi’nde yankılanmıştı.

“Kuyu” – Orhan Gencebay

Metin Erksan’ın klasiklerinden 1968 yapımı “Kuyu” da ses bandından olabildiğince yararlanan bir film. Erksan’ın gazetede gördüğü bir haberden yola çıkarak yazdığı hikayede evlenmek istemeyen bir kadının defalarca uğradığı erkek istismarına karşı mücadelesini gösteriyordu. Neredeyse diyaloglarından daha çok yer tutan müzikleriyse filmin ritmini ve duygularını belirleyen bir araçtan öte neredeyse başrole dönüşüyordu. Henüz 24 yaşındaki Orhan Gencebay’ın bağlamasıyla eşlik ettiği enstrümantal özgün film müzikleri sinema tarihimizdeki unutulmaz bestelerden biri.

“Hakkari’de Bir Mevsim” – Timur Selçuk

Ferit Edgü’nün aynı adlı romanından uyarlanıp sinemamızın en büyük klasiklerinden birine dönüşen “Hakkari’de Bir Mevsim” de unutulmaz özgün film müziklerimizin en iyi örneklerinden birine sahip. Erden Kıral’ın 33. Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü Gümüş Ayı’sı kazanan filmi, Hakkari’ye sürgüne gönderilmiş bir öğretmenin orada geçirdiği kış mevsimine odaklanıyor. Genco Erkal, Erkan Yücel, Şerif Sezer ve Macit Koper’in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin Timur Selçuk tarafından bestelenen özgün müzikleriyse “Hakkari’de Bir Mevsim”in en büyük kozlarından biri.

“Selvi Boylum Al Yazmalım” – Cahit Berkay

Sinemamızın sembolü haline gelen klasiklerden biri “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın, yine filmin kendisi kadar efsaneleşmiş (hatta yer yer önüne geçen) müziklerini anmadan başlığı bu olan bir yazıyı bitirmek mümkün olmazdı. Sayısız filme yaptığı her biri akıllarda kalan özgün besteleriyle sinema tarihimizde büyük bir iz bırakan Cahit Berkay’ın belki de en meşhur özgün film müziklerinden birisi, bu unutulmaz aşk hikayesini notalara dökmesiyle ortaya çıkmıştı. İlk üç notası duyulduğu an Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın yakın plan gözlerini hafızalarımızda canlandıran ölümsüz bir esere hayran kalmamak mümkün değil.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR