Tam da Netflix’te “Uysallar” dizisi punk müziği gündeme getirmişken, bu gözler bir Türk dizisinde Sex Pistols kaseti (evet, kaset!) görmüşken bu dosya kaçınılmazdı. Türkçe punk sahnesi sandığımızdan da büyük aslında. Onların diğer müzisyenler ya da gruplar gibi basın bültenleri, klipleri hatta dijital platformlarda şarkıları olmayabiliyor.

Ama bir şekilde kendi kitlelerine hitap ediyor, orijinal ve sıradışı işleriyle herkesten farklı olmayı başarabiliyorlar. Onlardan düzenli olarak albüm de beklemeyin. Yıllarca ortalarda görünmeyip birdenbire yepyeni bir şarkıyla da kulaklarınıza çalınabilirler. Düzensizliğin, otoritenin, tanıdık olanın baş düşmanı punk grupları içinde mutlaka bilmeniz gereken ekipleri derledik. Uyaralım: Rahatınız biraz kaçabilir! İyi dinlemeler…

Asperger 

2015 yılında bir araya gelmiş Asperger’in şarkıları içsel dünyalarıyla kendilerine zorla dikte ettirilen gerçek dünya arasında sıkışmış insanları konu alıyor. Bugüne kadar sıfır yasal albüm, iki adet uzun çalar ve bir adet kısa çalar albüm yayınladılar. Asperger, 8 Ekim 2020 tarihinde son albümü “Kediyi Sev, Kendini Yak”ı Mevzu Records etiketiyle yayına aldı. İlk albümlerine göre daha melodik ve dinamik parçalar içeren yeni albümüyle, bütün halklara şefkat, karşılıklı ilgi, sevgi ve hoşgörü vaadediyor. Ekip, Hedonistic Noise’un tribute albümü Reddiye’de de yer aldı. 

Cemiyette Pişiyorum 

Tolga Can Saygılı, Ali Özdemir ve Ali Trak’tan oluşan İstanbul kökenli bağımsız grup.  İlk şarkılarında tema; sokaklar, vurdumduymazlık ve ergenlik sosyolojisi idi. İlk kayıtlarını “Çocuklar ve Gençler için Şarkı Demeti” adıyla 2002 yılında gerçekleştirdiler ve birçok festivalde sahne aldılar. 90’ların ortalarından itibaren içinde bulundukları alt kültür tarafından şekillenen tüm olgular grubun müziğinde ve şarkı sözlerinde mevcut. Cemiyette Pişiyorum’un stili punk rock olarak adlandırılabilir. Son albümleri “Hayvanat Bahçesi”ni 2015’te yayınladılar. 

Tampon 

Tampon, 1993 yılında feminist veya Riot Grrrl ideolojisi ve akımları benimsenmeden, Punk Aslı olarak bilinen Aslı Akıncı ile arkadaşları Evren ve İnan tarafından İstanbul’da kuruldu. Grup, çağdaşları Noisy Mob, Spinners, LSD, CMUK, Athena ve Zen gibi lise ve üniversiteli gençlerin kurduğu bir grup. Grup, kadınların askere alınmamasından, sokakta rahat yürüyememelerine kadar uzanan çeşitli konuları ele alan şarkılar yayınladı. Üyeleri sürekli değişen grup, ilerleyen dönemlerde sadece kadınlardan oluşan bir grup olmaktan çıktı ve erkek üyelere de sahip oldu. Grup, 2017 yılında hem eski hem de yeni parçalarını içeren “Planet Tampon” adlı ilk albümlerini Prag merkezli bağımsız plak şirketi Prof Sny Records etiketiyle yayınladı.

Dengesiz Herifler 

Ankara’dan ska, punk ve reggae rüzgarları estiren Dengesiz Herifler 2003 yılından bugüne yoluna devam eden bir ekip. Kadro Doğa Ürünay, Emre Alptekin, Mustafa Yüksel ve Eren Alkan’dan oluşuyor. İzmir, İstanbul ve Ankara’da pek çok konser verdiler. 2011 ‘Sebep’, ‘Sen ve Ben’ gibi şarkıları popüler oldu. Geçtiğimiz sene 2003-2013 arası şarkıları ve bazı demolarını Spotify’da “Laayığın Budur!” adı altında yayınladılar. 

 

Drunk High Jinks 

Ali Demirci ve Ali Güleç’in 2007’den bu yana süre gelen manifestolarını ve bazı dertlerini dile getirdiği Antalyalı bir grup. Davulda ise Turancan Şirvanlı var. Grubun konserlerinde gitarlar parçalanıyor, amfiler yıkılıyor, davul setleri dağıtılıyor, seyircilerle kavga bile ediliyor. Drunk High Jinks, Antalya Kaleiçi’nde yer alan “Çöplük” adındaki gençlerin takıldığı ama ne yazık ki kötü şöhreti olan bir yerde bu ortamın aksi yönünde bir tavır sergiledi. Bazen çocukça bazen de saçmasapan gelebilecek sözler yazdı şarkılarına. Kendileriyle ve toplumla sorunları olan müzisyenlerin dışavurumu Drunk High Jinks şarkılarında kendini belli ediyor. 

Project Youth 

Akdenizli bir punk rock grubu olan Project Youth’un “Middle East” isimli bir albümü ve “Social Dump” isimli bir EP’si bulunuyor. Ayrıca Twisted Sister’ın ‘We’re Not Gonna Take It’ parçasını da coverladılar. Grup 77 punk rock sound’undan ilham alıyor. Şarkılarında da global ve yerel problemleri işliyorlar. Sosyal medya bağımlılığı, tüketim bağımlılığı ve toplumun birey üzerindeki baskısı gibi pek çok konudan bahsediyorlar. Yeni EP’ler ve uzunçalarlar üzerine çalışan ekibi Bandcamp adreslerinden takip edebilirsiniz. 

Zibidiler 

Ahırda Mı Büyüdün adında bir albümleri, Ben Bu şarkılara Kefilim adında da bir EP’leri olan Zibidiler, kendilerini “Milenyumdan hemen önce kurulan Ankaralı son punk grubu” olarak tanımlıyor. Kadroda Aykan, Arda ve Kerem var. İlk demoları 2000 yılında ‘Bu Ne Biçim Demo Be’ adındaydı. O dönem yoğun geçti, kendi deyimleriyle “konser konser koşarken dalakları şişti”. 2005’te “ünlü olamayacaklarını anlayıp” dağıldılar. Ve bir 20. yıl konseri vermek için tekrar toplandılar. “Ankara punk ilke ve inkılaplarına bağlı, formasyonunu Kirli Çoraplar, At Hırsızları ve Sokak Köpekleri’nde tamamlamış” Burak’ı da gruba dahil ettiler.

Kaynaklar: Sol, T24, Milliyet, Gaia 

 

PUNK DOSYASI ANNER