Ana SayfaHaberlerTürkiye’den sinemacılar Berlin’in deprem sessizliğine tepki gösterdi

Türkiye’den sinemacılar Berlin’in deprem sessizliğine tepki gösterdi

Geçtiğimiz hafta başlayan 73. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, gerek açılış töreninde gerekse diğer etkinliklerinde Türkiye’de gerçekleşen depreme karşı sessiz kalması ülkemizden sinemacıların tepkisini çekti.

Sinema dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan ve her yıl şubat ayında Avrupa’nın göbeğinde gerçekleşen Berlin Film Festivali, bu seneki 73. edisyonunu geçtiğimiz perşembe akşamı gerçekleşen açılış töreniyle başlatmıştı. Kuruluşundan bu yana her zaman politik yönü yüksek ve kendi sınıfındaki Cannes ve Venedik gibi diğer örnekleriyle kıyaslayınca ayakları gerçek dünyaya daha çok basan bir kimliğe sahip Berlinale’nin bu sene Türkiye’yi göz ardı etmesi tepki topladı.

Variety’den Nick Vivarelli ve Christopher Vourlias’ın hazırladığı özel haberde Türkiye’den sinemacıların konu hakkındaki görüşlerine yer verildi. Antalya Altın Portakal Film Festivali direktörü Ahmet Boyacıoğlu “Festivalin açılış töreni Ukrayna’yla başlayıp, biraz İran’a değinip tekrar Ukrayna’yla sona erdi. Ancak kimsenin Türkiye’den bahsettiğini sanmıyorum.” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Türkiye’deki medyanın şu anki durumuyla karşılaştırarak tepkisini pekiştiren Boyacıoğlu, “Şu anda filmler, festivaller, partiler üzerine yazmak için uygun bir zaman değil. Gazetelerin şu anda bir kültür sanat sayfası yok.” diyerek böyle bir zamanda gerçekleştirilen etkinliklerin ve büyük törenlerin gündemimizde yer almadığına dikkat çekti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali sanat direktörü Başak Emre de “Buradayken katıldığım bir toplantı, depremi anmadan başlarsa kendimi daha da kötü hissederim ve maalesef burada olan da bu.” dedi ve ekledi: “Ayrıca sosyal medya üzerinden de herhangi bir destek hissedemiyoruz.” Festivalle paralel yürütülen Avrupa Film Pazarı (EFM) çatısı altında pazar gecesi gerçekleşen bir etkinlikte yapımcı ve Antalya Film Forum direktörü Armağan Lale de duygusal bir yardım çağrısında bulundu: “Artık tam anlamıyla bir iyileşme mümkün değil dostlarım. Zihinsel, duygusal ve ekonomik olarak bir çok şeyi geri dönülemez şekilde değiştirdi. Lütfen, Türkiye ve Suriye’deki dostlarınızı unutmayın. Hepimiz çok üzgünüz. Hepimiz çok kızgınız.”

Tüm bu tepkilerin hedefindeki Berlin Film Festivali yönetimi, açılış töreni davetiyelerinde Türkiye’deki depreme yardım için çalışan insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’a bağış yapılması üzerine yazılı bir çağrının yer aldığını belirtti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR