Ana SayfaHaberlerTürkiye'nin ilk bağımsız müzik yapımcıları derneği BMYD kuruldu

Türkiye’nin ilk bağımsız müzik yapımcıları derneği BMYD kuruldu

Türkiye’nin önde gelen yedi bağımsız müzik şirketi ARTVIZYON, BUGU YAPIM, EPIDEMIK YAPIM, GRGDN MUZIK, PAY RECORDS YAPIM, WE PLAY ve ZOOM MUSIC’in bir araya gelmesiyle BMYD (Bağımsız Müzik Yapımcıları Derneği) kuruldu.

Bir süredir IMPALA (Independent Music Companies Association), WIN (Worldwide Independent Network) ve MERLIN Network gibi uluslararası bağımsız müzik organizasyonları ile temasta olan BMYD, 2021 yılının son günlerinde Türkiye’deki bağımsız müzik yapımcılarının ilk kez aynı çatı altında toplandığı bir kurum olma hedefiyle kuruldu.

Öncelikli amaçlarını “Müzik sektöründeki bağımsız müzik yapımcılarının eşit, rekabetçi ve daha adil fırsatlara erişebildiği; farklı müzik türlerinin dinleyicisiyle daha kolay ve etkili şekilde buluşabileceği; gerçek zamanlı veri akışı sayesinde şeffaf şekilde bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu; bağımsız yapımların ve yapımcıların önünün açıldığı; gelirlerin maksimize olduğu, yeni gelir kaynakları ve kanalları üretilebilen; müzik pazarının büyümesine katkı sağlayan; monopol olmayan bir sektör ve sektörün tüm bileşenlerinin birbirini desteklediği bir yaşam alanı yaratmak” olarak açıklayan BMYD, kuruluş işlemlerini tamamladı ve kısa süre içinde çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor.

BAĞIMSIZ MÜZİK ALANININ SORUNLARINA EĞİLECEKLER

turkiyenin ilk bagimsiz muzik yapimcilari dernegi bmyd kuruldu2

Müzik ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren tüm yerel, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iletişimde olmak ve güncel sektörel gelişmelerini üyelerine aktarmayı hedefleyen BMYD, müzik sektöründeki herkesin eşit bilgiye erişebildiği, sorunlara kolektif biçimde çözüm aranacağı bir ekosistem yaratmak için kurs, seminer, konferans, panel gibi eğitimler, bağımsız müzik üreten şirket, sanatçı ve müzisyenleri destekleyecek etkinlikler düzenleyeceğini duyurdu.

IMPALA’nın (Independent Music Companies Association) verilerine göre Avrupa çapında yayınlanan yeni müziklerin yüzde 80’inin altında bağımsız üretim yapan küçük ve orta büyüklükteki müzik şirketlerinin imzası bulunuyor. Ülkemizde de durum farklı değil. BMYD’nin çalışma ilke ve prensiplerine göre bağımsız ve küçük ölçekli müzik şirketlerinin, menajerlerin, sanatçıların, aslında müzik sektöründeki tüm bileşenlerin sürekli değişen ve tek başına baş etmenin giderek zorlaştığı endüstri koşullarına karşı artık birlikte hareket edebilmesi gerekli. Bağımsız Müzik Yapımcıları Derneği, yeni üyelerin de katılımıyla önümüzdeki yıllarda ülkemizde bağımsız müzik alanının sorunlarına kalıcı çözümler aramak için kolları sıvıyor.

BMYD (Bağımsız Müzik Yapımcıları Derneği), IMPALA (Independent Music Companies Association) ve WIN (Worldwide Independent Network)’ün Türkiye’deki tek resmi üyesidir ve MERLIN Network’ün parçasıdır.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR