Ana SayfarockUfuk Beydemir'in yeni albümü "Kristal Oda" yayında

Ufuk Beydemir’in yeni albümü “Kristal Oda” yayında

İlk albümü “Sevda Gibi”yle olumlu eleştiriler alan, “Ay Tenli Kadın”la ise ortalığı kasıp kavuran Ufuk Beydemir, ikinci albümü “Kristal Oda”yı 20 Şubat’ta yayınladı.

Müzikal prodüktörlüğünü ilk albüm “Sevda Gibi”den de tanıdığımız Tolga Görsev’in üstlendiği albümün idari prodüktörü olarak yine Engin Akıncı’nın ismi ön plana çıkıyor. Albümde elektrik gitar, akustik gitar ve vokallerde Ufuk Beydemir, davul ve vurmalı çalgılarda Canberk Cebecioğlu, elektrik ve e-bow gitarda Ali Can Vatanperver, klavyeli çalgılar ve geri vokallerde Cevdet Berkay Yavuz ve bas gitarda Cihan Reşit Köse yer alırken, aynı ekibin isimlerini albümün aranjelerinde de görüyoruz.

“Kristal Oda” kayıtlarında sanatçı Ufuk Beydemir’e aynı zamanda çelloda Timur Atasever, kemanda Ceren Deniz Sönmez, yaylı tamburda Hasan Kiriş eşlik ederken birçok şarkıda geri vokallerde Ufuk Beydemir, Cevdet Berkay Yavuz, Tolga Görsev ve Simge Pınar’ın isimleri yer alıyor.

Ufuk Beydemir, ikinci albümünün adını ve ana fikrini şöyle anlatıyor:

“İkinci albümüm ‘Kristal Oda’ uzun bir süredir ezberi bozmak istediğim standart müzik normu olarak kabul edilmiş 440 hertz yerine 444 hertz kullanarak kaydedilmiş bir albüm. Çok fazla işin teknik açıklamasına girmeden açıklamak gerekirse; 440 hertz insan beynine daha karamsar ve karanlık titreşimler gönderirken, ruhumuzla ve başka ruhlar için yaptığımız müziğin böyle bir bilinçaltı mesajı içermemesi gerektiğini düşünüp; beyne sevgi, huzur ve iyileştirici ses dalgaları gönderdiğine inanılan 444 hertz kullanarak müzik yapmak istedim. Bir müzisyenin kariyeri boyunca gelişimi devam eder, dolayısıyla ikinci albüm tecrübelerimi daha fazla yansıtabildiğim bir albüm oldu. Albümün ismine bir The Doors fanı olarak “Crystal Ship” şarkısından aldığım ilhamla karar verdim fakat sonradan öğrendim ki 2020 kristal çağın başlangıcı olarak adlandırılıyor ve hatta Z kuşağına “Kristal Çocuklar” deniyormuş. Bu inanılmaz rastlantı beni ne kadar doğru bir isim seçmiş olduğum fikrine ulaştırdı. 20/02/2020 tarihinde albümün yayınlanması, 444 hertz kullanılması ve bu albümün isminin ‘Kristal Oda‘ olması bana zincirleme harika rastlantıları işaret ediyor.”

ufuk beydemir 2

Beydemir’in yeni albümünden ilk klibi “İşte Bir Anda” 21 Şubat’ta yayınlandı.

Beydemir, 22 Şubat’ta Kadıköy Dorock XL, 28 Şubat’ta ise IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde yeni albümünün lansman konserini verecek.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR