Yeni şarkısı “Nereye Kadar”la dikkat çeken müzisyen Umut Kaya’yı Dergy sayfalarında ağırladık. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Türkçe rock dünyasının köklü isimlerinden biri, Umut Kaya. Üniversite yıllarında vokalistliğini ve gitaristliğini yaptığı grubu Detone ile birlikte birçok üniversite, festival ve konser organizasyonlarında yer aldı. 12. Roxy Müzik yarışmasında jüri özel ödülü kazandı. 
 Tüm söz ve müzikleri kendine ait olan ilk albümünü 2008 aralık ayında piyasaya süren sanatçı çıkış şarkısı ‘Mevsimler Geçerken’ ile büyük başarı kazandı. Ama o yılın en büyük başarısı “Mor Yazma”ydı. Bu şarkı hepimizin kalbinde ayrı bir yer kazandı. Şarkıyı yıllar sonra Mahmut Orhan ve Sena Şener’in “Feel” çalışmasında da dinledik, aslında. Umut Kaya bir süredir devam ettiği solo çalışmalarının yanı sıra pek çok dizi ve film için de besteler yapıyor. Son olarak, “Çakıl Taşları” dizisi için bestelediği ama hiç kullanılmayan “Nereye Kadar”la karşımıza çıktı. Yetenekli müzisyeni Dergy’e konuk ettik.

Grubunuz Detone’yle birlikte pek çok festivalde, üniversite şenliğinde, konserde çaldınız. Şimdi kariyerinize solo olarak devam ediyorsunuz. Grup olarak birlikte çalmanın dezavantajları neler? Solo çalışırken de grup ruhunu ve hissini özlüyor musunuz?

Ben solo kariyerime başladığımda Detone’deki grup arkadaşlarımla çalışmaya devam ettim, şanslıyım ki o geçişi ekip içinde hiç hissetmeden atlattım. Sonrasında da çalıştığım müzisyenlerin hemen hepsi Bornova yıllarımdan can ciğer arkadaşlarım oldu. Yani ben hep arkadaşlık üzerine inşa ettim kariyerimi, şu anda da ekibim en yakın arkadaşlarım, ve biz bir rock grubuyuz! İsim ne olursa olsun grup olmak her zaman tercihimdir.

Mahmut Orhan ve Sena Şener’in “Feel” şarkısının bestecileri arasında yer alıyorsunuz. Yani aslında meşhur “Mor Yazma”yı dinliyoruz… Bu pek bilinmeyen bir bilgi, bu şarkının elde ettiği başarı size neler hissettiriyor? Tıpkı “Mor Yazma”nın yıllar önce kazandığı başarı gibi…

Mahmut ve Sena’ya o kadar minnettarım ki bu şarkı için, anlatamam. Bütün dünyada tutan, festivallerde çalan, yabancı dizilerde bile kendine yer bulan bir şarkıdan bahsediyoruz, bu benim ufkumun çok çok ötesi! Bestecileri arasında yer almak inanılmaz büyük bir gurur benim için…

“Mor Yazma” demişken, bu şarkı daha dün yayınlanmış gibi hissediyoruz ama görüyoruz ki aradan 12-13 yıl geçmiş. Geçmiş dönemleri, o yılların müzik dünyasını düşündüğünüzde en çok neyi özlüyorsunuz?

Özlediğim çok şey var, ama rock müziğin zirvede olması sanırım en özlediğim şey!

“Çakıl Taşları” dizisi için bestelediğiniz “Nereye Kadar”ı birkaç gün önce yayınladınız. Bu şarkı aslında eğitim sistemine, üniversite sınavına girmeye hazırlanan gençlere yönelik bir şarkı. Ve klibinde kızınız Umay da oynuyor. Anlatır mısınız bize hikâyesini?

“Çakıl Taşları”nın müziklerini yaparken demo olarak kaydetmiştim bu şarkıyı, ama kullanmamıştık dizide, yıllardır bir kenarda duruyordu. Tekrar düzenleyip kaydettim. Klipte Umay’ı oynatmak hep aklımda vardı zaten, yakın arkadaşları Barkın ve Diren’i de dahil edip süper bir oyuncu kadrosu kurduk, üçü de muhteşemler.

umut kaya dergy rop

Türkçe rap müziğin kendi rönesansını gerçekleştirmesi gibi, Türkçe rock’ın da yine aynı şekilde yükseleceğini düşünüyor musunuz? Daha doğrusu, 2000’lerin ortasındaki o altın dönemin Türkçe rock için yeniden geleceğini düşünüyor musunuz?

Düşünmek istiyorum, ama zaman gösterecek. Daha önceki kuşaklarda da yer değiştirmeler oldu türler arası, sıra sıra zirveyi devraldılar. Umarım küllerinden doğacak Rock Müzik!

Şarkılarınızı yaptıktan sonra ilk kime dinletirsiniz? Görüşünü aldığınız arkadaşlarınızın fikirleriyle hiç tamamen çöpe attığınız ya da yıllar sonra yeniden dirilttiğiniz bir şarkınız oldu mu?

Önce eşime sonra da ekibime ve yakın arkadaşlarıma dinletirim. Kendim daha acımasızımdır ama şarkılarım konusunda, başkalarının söylemesine gerek kalmadan bizzat kendim çöpe atıyorum bol bol:) Yıllar sonra dirilttiğim şarkılarım oldu tabii ki, “Nereye Kadar “buna bir örnektir.

umut kaya dergy rop3

Şarkılarınızı yazarken nasıl bir disiplin içinde çalışıyorsunuz? Daha doğrusu, bu işin bir disiplini olmalı mı sizce? Tamamen içinizden geldiği gibi mi yazıyorsunuz, yoksa biraz daha kendinize yatırım yapıp kitap okuyup, ilham alabileceğiniz filmler izliyor musunuz mesela?

Şu hayatta her şey olabilirim ama disiplinli olamıyorum ne yazık ki:) Akışına bırakıyorum her şeyi, bir şeyler okur film de izlerim bol bol ama bunu bir amaç için değil sevdiğim için yapmak esas olan.

KISA KISA

● Ne zaman TV karşısına geçsem hiç düşünmeden izlediğim dizi How I Met Your Mother
● Son zamanlarda takılı kaldığım albüm: Mehmet Alp – Rock’n Roll Öldü!
● Bugüne kadar izleyicisi olarak gidip en çok etkilendiğim konser, çok var ama Prodigy çok iyiydi!
● Bana göre gelmiş geçmiş en etkileyici rockstar James Hetfield, Freddie Mercury ve Matt Bellamy benim idollerim, ama etkileyicilik derseniz kesinlikle Freddie Mercury!!
● Şarkı yapmak için en iyi zaman gece daha verimliyim sanki
● Hayatta en çok para harcadığım şey taksi 🙂 Ehliyetim bile yok:)