Ana SayfaDünyadanÜnlü gitarist Eddie Van Halen yaşama gözlerini yumdu

Ünlü gitarist Eddie Van Halen yaşama gözlerini yumdu

Tüm zamanların en iyi gitaristleri arasında gösterilen Eddie Van Halen hayata veda etti. Van Halen bir süredir gırtlak kanseriyle mücadele ediyordu. 

Michael Jackson’ın efsane albümü Thriller’da yer alan “Beat It“in gitar sololarıyla da meşhur, dünyanın en önemli gitaristlerinden Eddie Van Halen 65 yaşında aramızdan ayrıldı.

Eddie Van Halen 26 Ocak 1955 tarihinde Amsterdam’da dünyaya geldi. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Van Halen adlı grubunun en önemli üyesidir. Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi sıralamasında 8. sırada yer almıştır.

Van Halen tapping tekniğinin yanı sıra shred tekniğinin de öncülerindendir. “Eruption” şarkısıyla büyük ses getirmiştir.

Halen, ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda’dan Pasadena Kaliforniya’ya taşınmışlardır. Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır.

6820417 100620 cc ap van halen file img

Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte Mamut adlı grupla attı. 1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson’ın ünlü Thriller‘ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It‘in gitar sololarını çalmasıyla tanındı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR