Ana SayfaMüzikÜnlü isimlerin ilk albümleri

Ünlü isimlerin ilk albümleri

İlk albüm ya da şarkıyla patlayanların sayısı çok değil ama düşününce az da değil! Bazı isimlerin ilk albümleri bazen zamanla değerlendi, bazen ise pek önemsenmedi ama bu seçkide boş yok. Gelin geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa çıkalım…

İpek ATCAN / [email protected]

mor ve ötesi – “Şehir” (1997)

Geçtiğimiz aylarda İnönü Stadı’nda verdikleri konserle hemen öncesinde çıkardıkları “Sirenler” albümü ile büyük yankı uyandıran mor ve ötesi‘nin konserlerine sık gidenlerdenseniz ilk albümden ‘Şehir’ ya da ‘Yalnız Şarkı’ isteyenleri muhakkak ki duyarsınız. Ama yine de mor ve ötesi külliyatında geriye gittiğimizde ve dinleyici kitlesi geçmişe ışınlanmayı tercih ettiğinde “Şehir”den ziyade “Bırak Aksın Zaman” albümünde buluyor kendini. Nitekim İnönü konserinde ’23’ çalındı. Ama biz ilk albümden çok da güzel bir şarkı olan ‘Yalnız Şarkı’yı hatırlayalım.

Gripin – “Hikayeler Anlatıldı” (2004)

Çıktığında koşarak aldığım bir albümdü “Hikayeler Anlatıldı”. Hatta hala en sevdiğim Gripin albümü de budur. Derdi ve anlatacakları olan, sonraki dönemlerine göre çok daha sert ve bir o kadar da güzel Beyoğlu günlerini hatırlatan bir albümdür. Bir gün bir Gripin konserinde “Rüzgaaaaar!” diye bağıran birini duyarsanız bilin ki o benim mesela. Ya da bir konserde ‘Rüzgar’ çalarlarsa bilin ki bağırmayayım diye direkt çalıyorlar 🙂 Ama gelin biz ilk albümden ‘Boşver’e ışınlanalım.

Tarkan – “Yine Sensiz” (1992)

Böyle bir konuya değinmişken Türkiye’nin en başarılı pop yıldızını anmamak olmazdı. Tarkan ile çocukluğumuza ışınlanmaya hazır mıyız! Sanmıyorum ki içinizde ‘Kıl Oldum Abi’yi hatırlamayan ya da bilmeyen olsun… Buram buram 90’lar kokan klibi ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Sertab Erener – “Sakin Ol!” (1992)

Tarkan‘ın “Yine Sensiz” albümü ile aynı yılda çıkan “Sakin Ol!”da, akıllarda kalan bir değil birkaç parça var aslında. Ama ben istedim ki en eğlenceli klibi seçeyim. Sözleri Aysel Gürel‘e, müziği Atilla Özdemiroğlu‘na ve düzenlemesi Fahir Atakoğlu ile Uzay Heparı‘ya ait olan ‘O, Ye’.

Can Bonomo – “Meczup” (2011)

Bu sefer fazla eskiye gitmiyoruz ve 2011 yılına ışınlanıyoruz. Şimdilerde özellikle süper bir ekiple yaptığı (bkz. Can Temiz, Bengi Apak) podcast serisi “O Tarz Mı?” ile popülerliğine popülerlik katan Can Bonomo son derece hareketli bir şarkı olan ‘Bana Bir Saz Verin’ ile bizlere merhaba demişti.

Şebnem Ferah – “Kadın” (1996)

Bugün bile herhangi bir mekana gittiğinizde büyük ihtimalle duyacağınız şarkılarla dolu bir albüm “Kadın”. Hatta abartmıyorum albümdeki 11 şarkının 11’ini de duyabilirsiniz. “Bu nasıl bir albümdür?” dedirten hatta “Bu nasıl bir ilk albümdür?” dedirten bir albüm. O sebeple herhangi bir şarkı seçmek de oldukça zor ama ‘Vazgeçtim Dünyadan’ı seçtim gitti. Bu arada Şebnem Ferah‘ın yeni albüm çalışmalarında olduğunu da not etmek isterim. Dilerim bir an önce kavuşuruz!

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR