Ana SayfaMüzikUnutulmaz gitar-bas ikilileri

Unutulmaz gitar-bas ikilileri

Müzik tarihinin unutulmaz eserlerinin mimarı olmuş ve birlikte icra ettikleri sanatlarıyla yıllar süren bir uyumu yakalayabilmiş en iyi gitar-bas ikililerine birlikte bakalım.

Bir müzik grubunun bir arada uzun yıllar kalıp üretmeye devam edebilmesinin bir sürü etken sebebiyle göründüğünden çok daha zor olduğunu biliyoruz. Peki ya grup içinde iki enstrümantalistin ne kadar zaman geçerse geçsin bir arada besteler yapıp performanslarına devam edebilmelerinin zorluğunu hiç düşündünüz mü? Biz de bu motivasyonla, müzik tarihine adlarını yazdırmış efsane gitarist ve basçıları hatırlayarak en iyi gitar-bas ikililerini analım dedik.

John Paul Jones – Jimmy Page

Led Zeppelin… Konu ne olursa olsun herhangi bir “en iyiler” listesine girmeme ihtimalleri var mı? Özellikle de konu enstrümantalistler olunca akıllara gelmeleri için çok fazla düşünmek gerekmiyor. Bas gitarın, tarihin en iyilerinden John Paul Jones’a, elektro gitarın ise yine enstrümanın kendisiyle özleşmiş bir diğer efsane olan Jimmy Page’e emanet olduğu bir grup ne kadar başarısız olabilirdi ki? Grubun, köklerini blues tarzından alan müziklerinin temelini oluşturan ikili, 20. yüzyılın ortasında rock ’n’ roll müziği en bilinen haliyle icra edip ölümsüzleştirebilmişti.

Flea – John Frusciante

Biraz da funk! Amerikan rock müziğinin en büyük efsaneleri arasına çoktan giren Red Hot Chili Peppers’ın müziğinin altında en çok da gitar ve bas kompozisyonlarının imzası olduğunu söylesek abartmış olmayız sanıyoruz. Yaşayan en iyi basçılar listelerinin vazgeçilmez isimlerinden Flea ve birkaç kez ayrılıp geri gelse de grubun en büyük parçalarından olan John Frusciante söz konusu uyumun en net görüldüğü ikililerin başında geliyor. Herhangi bir konserlerinde ikiliyi enstrümanları aracılığıyla birbirleriyle atışırken izlemek kadar keyifli çok az şey olmalı.

Kim Gordon – Lee Ranaldo

Yine pek çok açıdan ardından gelenleri etkilemiş ve popüler müzikte yeni alternatiflerin yolunu açmış efsanelerden birine gidiyoruz: Sonic Youth! Elektro gitarın modern kullanımında yaratıcılığıyla kılavuz olmuş Lee Ranaldo’nun, rock efsanesi Kim Gordon’ın bas gitarıyla gösterdiği uyumun benzerine rastlamak çok kolay değil. Yenilikçi ritim denemelerinden, kendilerinin ürettikleri el yapımı pedallarına kadar devrim niteliği taşıyan yaratıcılıklarını överken Moore’un adını da geçirmemek olmaz tabii.

Roger Waters – David Gilmour

Her konuda ve her zaman gerçekleştiğini söyleyemesek de yan yana geldiklerinde mucizeler yaratabilen bir ikili… Pink Floyd’un iki lideri Roger Waters ve David Gilmour yıllardır devam eden tartışmaları ve dostlukları süresince müzik tarihine unutulmaz eserler hediye ettiler. Her ikisi de enstrümanlarında tarihin gördüğü en iyi yaratıcılar arasında yer alan efsane ikili söz konusu müzik olduğunda akıl almaz bir uyum gösterebiliyorlar.

Tim Commerford – Tom Morello

Rage Against the Machine ile müzik sahnelerini adeta ateşe veren ikili Tim Commerford ve Tom Morello bir bas gitar ve bir elektro gitarla ne kadar enerji üretebilirse daha da fazlasını üreterek sınırları aşmışlardı. Enstrümanlarını birer silah gibi kullanabilen efsane ikili, yaratıcılıklarını daha sonra Audioslave’de de bir araya gelerek göstermişlerdi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR