Veganizm dünya çapında ivme kazanıyor ve müzik dünyasının ünlü isimleri de bu yükselişte aktif yer alıyor.

Fadıl DİNÇER / [email protected]

Bitki temelli beslenme ve zulümsüz yaşam tüm dünyada popüler hale geliyor; birçok doktor vegan yaşamın sağlığa faydalarını anlatıyor, moda tasarımcıları çalışmalarında sömürüsüz malzemeler kullanıyor ve sporcular performans artırmak için vegan diyetleri benimsiyor. Giderek daha fazla ünlü isim veganlaşıyor ve pek çoğu gönüllü olarak ve hiç çekinmeden vegan olduklarını açıklıyor.

Hayvancılık endüstrisinin çok fazla sera gazı emisyonu salarak dünyamızı kirletmesi, çok fazla su kullanımı ile su kaynaklarının kontrolsüz kullanımı ile kuraklığa yol açması, hayvanların yaşam hakkı ihlalleri ve sömürülmeleri gibi sebeplerin yanında vegan diyetin insan sağlığına zararlı olmadığına dair makalelerin yayınlanmaya başlaması insanları vegan olmaya motive eden faktörlerden.

Hayvansal gıda almadan gayet de yaşanabileceğini keşfeden insanoğlunun önüne çıkan engeller de var tabi ki; önyargı mesela. Toplumların alışkanlıklarını yenmek hayvan endüstrisini yenmekten daha zor maalesef.

Vegan yaşamı tanıtma, anlatma ve veganlığın korkulacak bir şey olmadığını aktarma konusunda ünlü isimlerin vegan yaşama desteği çok önem kazanıyor. Bu yazıda müzik dünyasından 8 vegan ismi sizlerle paylaşacağım.

BILLIE EILISH

Son dönemin parlayan yıldızlarından Grammy ödüllü şarkıcı-söz yazarı Billie Eilish vejetaryen olarak yetişti ve hayatı boyunca hiç et yemedi. Bu nedenle veganlığa geçişinin kendisi için zor olmadığını söylüyor. Süt ürünlerinin sağlık ve hayvan refahı üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliğinin “birçok nedeni” olduğunu açıklıyor ve ekliyor “Hayvanları Rahat Bırakın”. 2019’da instagram hesabında Fair Oaks Farms’ta işkence gören ineklerin gizli çekilmiş videosunu yayınlayan Eilish, “Etin tadı güzel anlıyorum ama işkence gören canlıları yemekle bu işkenceye ortak olmayın” çağrısında bulundu. Go Billie Eilish go!

JARED LETO

Onu hem müzik hem de sinema dünyasından yakından tanıyoruz. “Requiem For A Dream” ve “Mr. Nobody” gibi etkileyici filmlerin başrolünde gördüğümüz sanatçı aynı zamanda başarılı rock grubu Thirty Seconds to Mars’ın vokalinde de karşımıza çıkıyor. Über başarılı bir isim olan Jared Leto gençliğinden beri süt ürünleri tüketmiyor ve yaklaşık 20 yıldır da vegan. 2014 yılında PETA’nın En Seksi Vegan ödülünü alan Jared Leto, hayvanlara eziyet edilen dönemin artık geride kalması gerektiğini ve vegan yaşam tarzının yaygınlaşmasını savunuyor. Suicide Squad filminde canlandırdığı Joker karakteri için kas yapması gerektiği zaman bile veganlığı bırakmadığını da hatırlatmak isterim. 🙂

MOBY

Hem elektronik hem rock/alternatif müzik severlerin ortak paydası olan Moby, hayvan hakları aktivizmi ve vegan yaşam tarzı konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biri. Hatta sanatçının boynunda “ömür boyu vegan” dövmesi var. Etik, sağlık ve çevresel nedenlerden dolayı vegan olduğunu ve enerji bolluğunu vegan yaşama bağladığını söyleyen Moby, acı çeken herhangi bir varlığı yemeyi reddediyor. Moby, 2018’de 1.000’den fazla kayıt içeren kişisel plak koleksiyonunu ve 100’den fazla müzik ekipmanını satarak gelirini vegan yaşamı teşvik eden  kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan PCRM’ye bağışladı. Aynı yıl, New York’taki 1.300.000 $ değerindeki evini de satan Moby, gelirinin bir kısmını hayvan hakları vakfına bağışladı.

MORRISEY

“Annesi olan herhangi bir şeyi yemeyi reddediyorum, bu çok açık”

11 yaşında et yemeyi bırakan Morrissey, 1985 yılında efsanevi grup The Smiths’in “Meat is Murder “ albümünü çıkararak yaşam tarzı konusunda sessizliğini bozdu ve vegan yaşam tarzını sevenleriyle de paylaştı. 1988 yılında grubun dağılmasıyla kariyerine solo devam eden efsanevi isim, vegan aktivistliğini hiçbir zaman bırakmadı. 2018 yılında İrlanda Tarım, Gıda ve Denizcilik Bakanı’na İrlanda’da kürk yetiştiriciliğinin yasaklanmasını isteyen bir mektup yazdı. 2019 yılında ise kışlık giyim üreticisi Canada Goose’a bir mektup yazan Morrissey, çakal kürk ve tüylerini ürünlerinde kullanmamasını, şirketin etik bir seçim yapma zamanının geldiğini yazdı. Morrisey hayatını vegan yaşama adayan isimlerden biri. Kendisini seviyoruz ve dinliyoruz.

ROB ZOMBIE

Metalci adam vegan olur mu demeyin, buyrun size en güzel örneği. Rob Zombie sadık bir vegan ve hevesli bir PETA destekçisi. 30 yılı aşkın süredir vegan yaşam tarzını benimseyen ve eşi de aynı zamanda vegan olan Rob Zombie sosyal medya hesaplarından sıkça konuyla ilgili paylaşım yapıyor ve hayvan hakları konusundaki duyarlılığı ile kalbimizi fethediyor. Go Zombie Go!

SIA

Müthiş sesi ve yorumunun yanında bir çok hit şarkının da söz ve müziğini yapan Sia son dönem müzik dünyasının en büyük isimlerinden biri. 2014 yılında tamamen vegan olduğunu açıklayan Sia, 2015 yılında “Free The Animal” şarkısını yayınladı ve ardından büyük ölçekli evcil hayvan yetiştiriciliğini protesto etmek ve insanları evcil hayvanlarını kısırlaştırmaya teşvik etmek için birçok kampanyaya katıldı. 2018 yılında yayınlanan hayvan hakları konulu Dominion belgeselinin anlatıcığını da üstlenen Sia, PETA ile birlikte birçok projeye imza atmaya devam ediyor.

SIR PAUL MCCARTNEY

Sir Paul McCartney 1975’ten beri etsiz yaşıyor, ancak bugünlerde rock’n’roll efsanesi tamamen vegan. Kızları Mary ve Stella McCartney ile birlikte 2017 yılında insanları et yemeyi bırakma konusunda cesaretlendirme amaçlı, vegan oyuncular Emma Stone ve Woody Harrelson’ın da yer aldığı,  “Haftada Bir Gün” adlı kısa bir belgesel filmi çekti. Sir, “Eğer hepimiz bu çabaya katılırsak, çevrenin iyileştirilmesine, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmaya ve hatta insanların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabiliriz,” mesajını bizlere iletti. Go Sir Go!

STEVIE WONDER

Efsanevi şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Stevie Wonder da son dönemlerinde veganlığı seçen başka bir isim. 2015 yılında James Cordens’ın sunduğu Carpool Karaoke programında veganlığını ilan eden Wonder, bir süredir vegan olduğunu ve et yememeyi sevdiğini açıkladı. İkili programda vegan yaşamın öneminin ve gerekliliğinin altını çizerek “Vegan Is Beautiful” şarkısını birlikte söyledi: “Vegan ol, vegan ol, vegan olmak zorundasın”. Go Wonder Go!