Türkçe alternatif rock sahnesinin köklü ekibi Vega’yı Vega yapan şarkılarıyla mercek altına aldık. 

Türkçe rock tarihimizin en kendine has grubu Vega. Adını mavi ışık yayan vega yıldızından alan topluluk Mert Koral ve Tuğrul Akyüz ve Deniz Özbey Akyüz tarafından kuruldu. Bu kadro daha sonra 2003’te ayrılan Koral’ın ardından Tuğrul Akyüz ve Deniz Özbey Akyüz çiftiyle son halini aldı. 1996’da kurulmasına rağmen albümleri arasında uzun aralar bırakan ve kendilerini çok özleten Vega, yerli rock tarihimizin en önemli, kendi deyimleriyle “iz bırakan” ekipleri arasında yer alıyor. Bugüne kadar, biri bir önceki albümün farklı versiyonlarından oluşmak üzere 5 stüdyo albüm kaydeden Vega’yı Vega yapan en sağlam 9 şarkısıyla anlatıyoruz. 

Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı 

Bu sabah bir umut var içimde;
Nasıl olsa geri gelirsin diye
Her şey yerli yerinde yine
Bu sabahların bir anlamı olmalı 

Kuşkusuz Vega tarihinin altın yıldızlı bir şarkısı olsaydı, bu şarkı “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı” olurdu. Çoğu zaman sabahın bir vakti insanın aklına takılan, günü çok naif sözlerle anlatan ve özlem duygusunu iliklerimize kadar hissettiğimiz zamansız bir şarkı. 2002’de yayınlanan Tatlı Sert albümünün açılış şarkısı olan “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı”, dönemin fenomden dizisi Med Cezir’de de çalmış ve dizinin kahramanlarıyla özdeşleşmişti. Ama yine 2000’lerin ünlü müzik kanallarında da klibi çok izleyip hafızamıza kazıdığımız bir Vega şarkısı da oldu. 

 

Serzenişte 

Ah ama ben ben sahiden ben her neysem işte
Ağladım boyam aktı her gün sana yenil işte
Biraz sev sakinleştir sevdiğinim ben işte
Boş ver sev sakinleşir
Sevgilin serzenişte
Serzenişte

Vega tarihinin en enerjik, en keyifli şarkılarından biri “Serzenişte”. 2005 yılında Sony Müzik etiketiyle yayınlanan Hafif Müzik albümlerinin çıkış şarkısı olan “Serzenişte”, tatlı tatlı sevgilisine sitem eden bir kadının şarkısı. Hiçbir sert söylemi olmayan, yormayan, dillere dolanan müthiş bir Vega şarkısı. “Biraz sev sakinleştir, sevgilinim ben işte” diyen Vega’nın “Serzenişte” şarkısının YouTube’da 3 milyona yakın bir izlenmesi var. Ancak YouTube’un da 2005’te kurulduğunu ve Türkçe müzik videolarının çok sonra yüklendiğini de unutmayalım. 

 

Alışamadım Yokluğuna 

Bir gün gelir bir gün geçer
Bazı şeyler hiç ama hiç değişmez
Her geçen anın sonunda hala
Alışamadım yokluğuna

Vega’nın bizimle tanıştığı ilk albümleri Tamam, Sustum!’un en damar yakan şarkılarından birine geldi sıra. 1999 yılında yayınlanan bu albümün en güçlü şarkılarından biri olan “Alışamadım Yokluğuna” tam anlamıyla can acıtan sözleriyle, Vega’nın en iyi ayrılık şarkılarından biri. Her ne kadar yayınlandığı 99 Ağustos’unda yaşanan Büyük Marmara Depremi nedeniyle zamanında hak ettiği ilgiyi göremese de, bu şarkının kıymeti ilerleyen yıllarda daha da çok hissedildi. Netflix’in fenomen dizisi “Aşk 101”de de duyduğumuz “Alışamadım Yokluğuna” 22 yıllık tarihiyle günümüzde de güncelliğini koruyor. 

 

[Tamam],  Sustum! 

Vega’yla tanıştığımız müthiş enerjik şarkılardan biri daha. Tam da 1999 yılında Türkçe rock müziğin şahlanıp dört nala doğru gittiği, birbirinden iyi albümler arasında kaybolduğumuz yıllar… Vega, “Tamam, Sustum” şarkısıyla NR1 şirketinin kurucusu Murad Akad’ın dikkatini çekiyor ve Akad’ın prodüktörlüğünde ilk albümlerini kaydediyor. Sanki bir rock barda sahne almış genç bir kadının “Sevgili baylar…” diye başlayan sözleriyle dinlediğimiz bu şarkı, “Çok konuştum beni affedin” der gibi zarif ve tatlı bir ruh halini simgeliyor. Her ne kadar Vega tarihinde çok yüksek dinlenmeler elde etmese de, “Tamam, Sustum” Türkçe rock dünyasının gelmiş geçmiş en özel şarkılarından biri. 

İz Bırakanlar Unutulmaz 

Ver, ver ateşe, ver bizi
Bir iz bırak burda
İz bırakanlar unutulmaz

Boğazları düğüm düğüm eden bir şarkı daha. Belki de Vega’nın en önemli özelliği, çok sade bir dille söylemek istediklerini bir şeyler öğretmeye kalkmadan, dolaysız bir yolla anlatması. “İz Bırakanlar Unutulmaz” da bunun örneklerinden biri. Ekibin bir Ankara polisiyesi olan efsane dizi “Behzat Ç.”de de çalması, bu şarkıyı 2000’lerin de unutulmazları arasına soktu tabii. “Bir gün bitermiş her şey… Ve bitti” diye acı bir aşk masalı anlatan bu şarkı Vega tarihinin kilometre taşlarından biri. 

 

Ankara 

Ah yağmur dönerken kara şarkılar var falımda
Hepsi sana bu gece Ankara
Ah yağmur dönerken kara yine yol var falımda
İster özle..
Yok, istersen hiç hatırlama

Kış, gri, şehir, beton ve birden başlayan kar… Ankara’yı anlatan çok kelime var aslında. Vega’nın en sağlam şarkılarından biri de “Ankara”. Özellikle Ankara’yla bağını hiç koparmamış dinleyiciler için bambaşka bir anlam ifade eden bir şarkı. Deniz Özbey Akyüz “Şehirlerden Ankara olmak küçük bir çevrede güvendiğin insanlarla İstanbul’a nazaran daha huzurla yaşamak, soğukta birbirine sıkı sıkı sığınmak, düzenli bir hayat yaşarken uzakları hayal etmek demek olabilir” demişti. Bu arada Vega Ankaralı bir ekip olarak biliniyor ama Akyüz, ailesinin yarısının Ankaralı olduğunu ama Ankara’da büyümediğini de belirtiyor.

 

Delinin Yıldızı 

Yukarıyı hayal ettim
Bir aşk acısı koynumda
Bir sevgilim vardı
Kolları şimdi kimin  boynunda?

Vega’nın beşinci albümlerine de ismini veren bu şarkının dinleyicilerin kalbinde ayrı bir yeri var. Çünkü ekip 12 yıllık bir aranın ardından 2017’de yayınladıkları albümlerine bu ismi vermişti. Akyüz bu şarkının bir rüyada gördüğümüz şeyleri anlatmak gibi elle tutulamayan bir hissi olduğunu söylemiş ve eklemişti: “Bir parça dinlerken daldığım bir hayali şiire dökmüştüm. Bir kuyunun dibinden, dipte oturduğum tahta masadan gökyüzüne bakıyordum. Yıldızlar ve ay ayaklarımın altındaki suya ve masadaki kadehime yansıyordu. Yıldızın biri suda parıldıyordu ayağımın ucunda. Gerisi geldi.”

 

Elimde Değil 

Bir senin gözler beni anlar; elimde değil
Görür görmez deliren ihtiyaçlar; elimde değil
Düşerken son bir kez yalana; benimsin benim
Yalansan yalanı severim elimde değil 

Vega’nın Hafif Müzik albümlerinde yer alan “Elimde Değil” tam ikilemlerin şarkısı. Bir yanıyla yalvarıyor ama bir yanıyla gururundan ödün vermiyor. Bir yanıyla zayıflıklarını anlatıyor ama bir yanıyla güçlü görünüyor. Şarkının iki duygu durumu arasında gidip gelmesi, Tuğrul Akyüz’ün ustalıklı altyapısı derken, “Elimde Değil” yine rock tarihinde iz bırakmış bir Vega şarkısı olarak, grubun imza şarkılarından biri oluyor. 

 

Arzuhal 

Ah şeytan
Arzuhaline dayanamam
Batıyorken de oynarım
Ben adam olmam, ben olamam
Koşsam, sarılsam ona bi kez daha
Tutamasınlar beni
Mümkün müdür olması?

Vega’nın son albümü Delinin Yıldızı’nda yer alan enerjik, hatta kıvrak bir şarkısı olan “Arzuhal” grubun diskografisinde ayrı bir yer işgal ediyor. Bağımlılık yapan bir şarkı olan “Arzuhal” dinleyeni en baştan yakalıyor ve bırakmıyor. Hafif bir oryantal etkisi de yok değil tabii… Deniz Akyüz’ün bu şarkıdaki vokal tekniği de dinleyicilerin en çok sevdiği detaylardan biri. Aşkın ateşi içinizde yanarken şeytana uymak, battığınızın bilincinde olarak batmaya devam etmek ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi!