Ana SayfaHaberler“The Exorcist”, “The French Connection” ve dahası... William Friedkin filmleri İstanbul Film...

“The Exorcist”, “The French Connection” ve dahası… William Friedkin filmleri İstanbul Film Festivali’nde!

Amerikan sinemasının usta yönetmeni William Friedkin’in filmleri bu sene 7-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 42. İstanbul Film Festivali kapsamında özel bir retrospektif bölümünde izleyiciyle buluşacak.

“The Exorcist”, “Sorcerer”, “The French Connection” başta olmak üzere sinema tarihine birden fazla başyapıt bırakmış usta yönetmen William Friedkin özel bir retrospektif bölümüyle İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl İKSV tarafından 42.si düzenlenecek İstanbul Film Festivali usta yönetmenin farklı dönemlerinden toplam dokuz filmi gösterecek. Kariyeri boyunca korkudan polisiyeye birçok türde unutulmaz filmlere imza atan Friedkin’in çok sevilen filmleri “Hollywood’da Bir Asi: William Friedkin” başlıklı özel retrospektif bölümünde bir araya geliyor.

Sinema tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olarak anılan Yeni Hollywood akımının 1970’lı yıllardaki öncü yönetmenlerinden olan William Friedkin’in bu sene festivalde gösterilecek filmlerinin tamamı ise şöyle: “The Boys in the Band”, “The French Connection”, “The Exorcist”, “Sorcerer”, “Cruising”, “To Live and Die in L.A.”, “12 Angry Men”, “Bug” ve “Killer Joe”. Özellikle usta yönetmenin filmlerini daha önce beyazperdede izleme fırsatı bulamamış olan sinemaseverler için bulunmaz nimet olan bu özel bölüm için 7-18 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan 42. İstanbul Film Festivali’ni beklememiz gerekiyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR