Ana SayfaMüzikWoodstock'a damgasını vuran performanslar

Woodstock’a damgasını vuran performanslar

1969 yılında düzenlenen Woodstock festivalinin en iyi performanslarını yeniden hatırlamaya ne dersiniz? 

Gelmiş geçmiş en iyi müzik festivali kabul edilen Woodstock‘ın üstünden 53 yıl geçmiş olsa da müzik tarihindeki yeriyle hep bir efsane olarak kalacak. “Love and peace” yani “sevgi ve barış” sloganıyla Jimi Hendrix, The Who, Janis Joplin, Richie Havens, Jefferson Airplane, Joan Baez gibi efsane sanatçıların sahne aldığı bu festivalin ardından, günümüze gelene kadar, birçok kez benzerleri düzenlendi. Ancak hiçbiri o dönemin ruh haline sahip olmadığı için orijinalinin kıyısından köşesinden geçemedi.

Netflix’te bugün yayınlanmaya başlayan “Trainwreck: Woodstock ’99” belgeseli bunun en güzel örneklerinden biri. 1969’da düzenlenen Woodstock sadece barış ve müzikten ibaretti. Ancak 1999 yılında hayata geçirilen Woodstock, günlerce süren öfke, isyan ve büyük bir zararla sonuçlandı. Peki bu felaketin sebebi neydi sorusundan yola çıkan belgesel, değişen dünya düzenini okumaya dair de önemli bir yapım. Biz şimdilik öfke ve şiddeti bir kenara bırakıyor ve sizi hippilerin bütün renkleriyle yaşama şansını yakaladığı o efsane üç günden en iyi performanslarla baş başa bırakıyoruz.

Jimi Hendrix

Keşke bir zaman makinesi olsaydı ve 1969 yılındaki Woodstock‘a gidip o ortamı yaşayabilseydik diye içimizden geçirmemizin en büyük nedenlerinden biri Jimi Hendrix‘in bu konserde sergilediği performansı. Hele o gitar solosu…

Richie Havens

Richie Havens‘ın adeta kendinden geçerek sahnelediği performansı unutulmaz bir konsere imza atmasını sağlamıştı. Özellikle ‘Freedom’ şarkısını söylerkenki hali Woodstock‘ın unutulmazları arasına girmişti.

Santana

Tüm zamanların en iyi gitaristlerinden biri olarak kabul edilen Santana‘nın Woodstock’taki  ‘Soul Sacrifice’ performansı da festivalin unutulmazları arasında yer alanlardan.

The Who

1965 yılında yayınladıkları, dönemin ruhunu bire bir yansıtan ‘My Generation’ şarkısıyla döneme damgasını vuran The Who‘nun Woodstock’ta verdiği konser de unutulmazlar arasında.

Jefferson Airplane

Günümüzde birçok grup tarafından cover’ı da yapılan Jefferson Airplane‘in ‘Somebody to Love’ şarkısı Woodstock’ın en başarılı performansları arasında yer alıyor.

Janis Joplin

Henüz 27 yaşındayken hayatını kaybeden, ancak müzikal üretimiyle 60’lı yıllara damgasını vuran Janis Joplin‘in ölmeden bir yıl önce Woodstock’ta verdiği konseri es geçemezdik. Özellikle ‘Ball and Chain’ şarkısını seslendirdiği o anları yeniden hatırlatmak isteriz.

Joan Baez

Veee kapanışı efsane isimlerden biriyle, Joan Baez ile yapıyoruz. 28 yaşında sahne aldığı Woodstock festivalinde verdiği konseri aslında baştan sona izlemenizi öneririz. Ancak biz sizleri şimdilik bu konserde seslendirdiği ‘Joe Hill’ şarkısıyla baş başa bırakıyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR