Ana SayfaMüzikYaDa: "Ortalık durulduğunda, toz bulutu dağıldığında dımdızlak biz bize kalacağız."

YaDa: “Ortalık durulduğunda, toz bulutu dağıldığında dımdızlak biz bize kalacağız.”

YaDa yepyeni teklisi ‘HEY’i bugün itibarıyla bizlerle paylaşıyor. Gelin detayları Tuğrul Tülek’ten dinleyelim.

İpek ATCAN / [email protected]

2018 yılından beri hayatımızda YaDa. Birçok single paylaştınız bizlerle. Neler değişti, neler yaşandı bu dört senede?

Daha arkadaşlar arasında, daha “biz bize” konseptli bir fikirdi YaDa ilk başladığımızda ancak eşimizi dostumuzu davet ettiğimiz “Stüdyo Konserleri”yle birlikte gördük ki daha geniş, daha büyük düşünmeliyiz. YaDa’yı oluşturduğum arkadaşlarımla yıllardır tiyatro alanında birlikte çalışıyorduk zaten o yüzden uzun bir süre keyifle birlikte ilerledik ama öyle bir yere geldik ki ya daha profesyonel bir moda geçmek gerekiyordu ya da “Birkaç şarkı yaptık her şey için teşekkürler, dağılabiliriz.” demek gerekiyordu. Dolayısıyla geçtiğimiz yıldan itibaren ekipte değişiklik yaptık ancak ben bunu hep genişleme olarak görüyorum açıkçası. Birilerinin gitmesi gelmesi olarak değil de bir büyüme olarak görüyorum. Ekibin değişmesiyle birlikte sound’umuz da değişti biraz. Özellikle piyanoyu, klavyeyi daha çok kullanmaya başladık ki bu en başından beri hayal ettiğim bir şeydi. YaDa’nın gümbür gümbür moduna ek olarak tüm şarkıların akustik düzenlemerini yaptık ve bir taraftan akustik konserler vermeye başladık. Umuyorum bu sezon daha çok konser yapacağız.

Pandemiyi verimli geçiren gruplardandınız. Konserlerde çaldığınız şarkıları evde kaydettiğiniz bir süreç oldu ki bunlardan biri de Ajda Pekkan’ın Son Yolcusuydu. Devamı gelecek mi bu kayıtların?

Pandemi sürecinde evden hiç çıkamadığımız, bir araya gelemediğimiz dönemde hem sıkıntıdan hem de çok paslanmayalım diye yaptığımız birkaç kayıt oldu evet. ‘Koca Şehir’in de daha yavaş, sakin bir versiyonunu yapmıştık mesela aynı şekilde. Biz aslında bir cover grubu değiliz ve konserlerde çaldığımız bazı birkaç cover’ı da hep konserlere özel tutmak istiyoruz açıkçası. Şimdi benzer kayıtları kendi şarkılarımızın akustik versiyonları için düşünüyoruz.

Hep derdi ve söyleyecekleri olan sözler yazıyorsunuz. Sözleri kim yazıyor, olaylar nasıl gelişiyor? 🙂

Bütün şarkıların söz ve müziği bana ait. Şimdiye kadar öyle gitti en azından ama bu konuda hiç katı değilim. YaDa’ya yakışacağını düşündüğüm başkalarının yaptığı şarkılara da açığım her zaman 🙂 Benim için söz ve müzik hep eşit öneme sahip dolayısıyla bir şarkı yaparken onu hikayesinden bağımsız düşünmek mümkün değil. Bazen çok kişisel bir tecrübe sizi tetikliyor ve bir şarkıya dönüşüyor. Bazen okuduğunuz, izlediğiniz bir şey, genel hal ve gidiş… Sağ olsun dünyada ve ülkemizde o kadar çok şey oluyor ki, o kadar çok duyguyu arka arkaya yaşıyoruz ki ilhamsız kalmak mümkün değil.

Oyunculuk ve müzisyenliği kıyaslayacak olsanız? Müzisyenlik oyunculuğun neresinde duruyor? Mesela ikinci planda mı? 🙂

Zaman zaman biri diğerinin önüne geçiyor tabi ama genel olarak bir öncelik sıralaması yapmam mümkün değil. Yani işin müzik tarafı daha benim yönettiğim bir süreç o yüzden daha keyfe keder ilerliyor, daha özgür hissediyorum kendimi şarkı yaparken ama konserlerde özellikle ikisi de birleşiyor. Oyunculuktan fazlasıyla yararlanıyorum şarkı söylerken.

Heyden bahsedelim. Deliriyoruz işte hep beraber” tam da biziz gerçekten. Son tekliniz Yollara göre çok daha pop ve tempo olarak olmasa da his olarak sakin bir şarkı.

Evet ben ‘HEY’i bizim ‘Kötü Adamlar’ şarkımıza benzetiyorum his olarak. Biz bir Rock grubuyuz ama türlerin içiçe geçmesini çok seviyorum şarkılarda. Dolayısıyla yaratmak istediğimiz hisse göre bazen daha funky, bazEn daha pop hatta R&B ya da punk olabiliyor şarkılar. ‘HEY’ aslında bir barışma şarkısı. Bütün bu şamata bittiğinde, ortalık durulduğunda, toz bulutu dağıldığında dımdızlak biz bize kalacağız. “O gün geldiğinde birbirimizin yüzüne bakabilecek durumda olalım lütfen.” diyen bir şarkı ‘HEY’.

Bir albüm geliyor mu?

2023’te var öyle bir planım. Yayınladığımız şarkılar dışında daha çok şarkı var aslında yaptığım. Kafamda hep konsept bir albüm yapmak var o yüzden bazı şarkıları albüme saklıyorum aslında. Tabi bazan birden fazla alanda üretmek bazı şeyleri istediğiniz hızda yapamamanızı sağlıyor. Umuyorum önümüzdeki sene ilk albümümüzü yayınlamış olacağız. Benim de aşırı istediğim bir şey bu 🙂

Dergy okurlarına neler söylemek istersiniz?

Akıllarına mukayyet olsunlar, sevdikleri şeylere zaman ayırsınlar, konserlerimize gelsinler çok eğleniriz 🙂

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR