Ana SayfaMüzikYalnızken Dinle: Karanlıkta dans eden tüm kadınlara!

Yalnızken Dinle: Karanlıkta dans eden tüm kadınlara!

Yalnızken Dinle’de bu hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz! Yalnız olmadığımızı hatırlatan bu özel günün şarkısı Şebnem Ferah’tan geliyor: ’Yalnız’.

Yaren Aygen DEMİR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! Gördüğümüz, duyduğumuz her acı olayda “kim bilir neler neler geçti başından?” dediğimiz hemcinslerimiz, kadınlar… Yalnızlık bir zorunluluk değil, bir tercih olsun diye tüm çabamız. Yalnızken Dinle’nin bu haftaki şarkısı tüm bu sebeplerden Türk rock müziğinin en güçlü kadın vokallerinden Şebnem Ferah’tan çığlık çığlığa bir haykırış, ‘Yalnız’.

2009 tarihli Şebnem Ferah albümü “Benim Adım Orman”ın üçüncü şarkısı ‘Yalnız’, akordiyonla başlayan ve klibinin de etkisiyle bizi önce her şeyin çok daha güzel olduğu zamanlara ışınlayan şarkı, bu sakin girişinden sonra bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Albümle aynı adı taşıyan ‘Benim Adım Orman’, ‘İstiklal Caddesi Kadar’, ‘Eski’, ‘Mahalle’, ‘Uçurtma’ gibi birbirinden güzel şarkılardan biri olan ‘Yalnız’, Şebnem Ferah, Ozan Tügen, Metin Türkcan, Buket Doran ve Aykan İlkan’ın ortak düzenlemesiyle de öne çıkıyor. ‘Yalnız’ın müzikal açıdan ne kadar güçlü bir şarkı olduğunu otoritelere bırakalım ve gelin biz sözlerinde bir kez daha önce kaybolup sonra kendimizi bulalım:

“Her bahar öncesinde,
Kardelene dönüşmeyi,
Kopmayı, koparılmayı anlat!
Karanlıkla dans etmeyi,
Sonra ölmeye yatmayı,
Kahpe dünyayı anlat!”

Şimdi hayatımızdaki tüm güçlü kadınları düşünelim. Nasıl kardelene dönüştüklerini, karanlıkta nasıl dans ettiklerini… Hayatı tüm dokunuşlarıyla nasıl kolaylaştırıp, güzelleştirdiğini. Ve bir kez daha teşekkür edelim şarkılarıyla, kitaplarıyla, düşünceleriyle bize güç veren tüm kadınlara!

Bitirirken sadece kadınlar için değil zor günler geçiren her insan için ‘Yalnız’ın en güzel sözlerini bırakalım buraya:

“Uzaklara dalıp gitme
Gözlerin de dolmasın
Kimse böyle yalnız olmasın”

“Yalnızken Dinle” playlist’i için: Spotify

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR