Ana SayfaMüzikYalnızken Dinle: Tick, Tock, Tick!

Yalnızken Dinle: Tick, Tock, Tick!

Yalnızken Dinle’de bu hafta ülkemizde etkisi en uzun süren gruplardan Placebo‘nun ikinci albümüne adını veren ve bununla da kalmayıp başlı başına bir şaheser olan ‘Without You I’m Nothing’ var. Ciğerleriniz dağlanmaya, tüm eski aşklarınız hatırlanmaya hazırsa play’e basabilirsiniz.

Yaren Aygen DEMİR

Sadece Placebo‘nun değil belki de tüm zamanların en iyi albümlerinden biri “Without You I’m Nothing”. Albümde ‘Every You Every Me’ ile başlayan hızlı tren etkisi şarkılar ilerledikçe yerini sonunda ışığı beklediğiniz kapkara bir tünele bırakır. Ve kaçınılmaz son. Hayır ışık değil, daha da karanlık. Brian Molko‘nun muhteşem ses rengiyle çığlık çığlığa bir haykırış: Sensiz ben bir hiçim! İyi de yalnızlık bu şarkının neresinde diye sorabilirsiniz. Cevabım sözlerde: “Aslında beni yalnızken hiç görmedin”. Birinin yokluğunu en yoğun hissettiğimiz an, aynı zamanda en yalnız olduğunuz andır. “Beni yalnızken hiç görmedin” nasıl “beni sensizken hiç görmedin”e dönüşüyorsa birinin yokluğu da fena halde yalnızlığa dönüşebilir.

Bu kadar karanlık yeter. Hadi biraz ışık. Ama ne ışık! ‘Without You, I’m Nothing’i bu denli özel yapan unsurlardan birisi de hiç şüphesiz ki David Bowie‘li o muhteşem versiyonu. Önce konser performansı ardından EP kaydında yer alan bu versiyonun en güzel kayıtlarından ikisini döndüre döndüre dinlemeniz için buraya bırakıyoruz. Ufak bir dedikodu da şarkının David Bowie‘ye yazıldığı yönünde. Öyle ya da değil, umarız her dinleyişimizde bize eşlik ediyordur gökyüzünden. Bazen çok çabuk, bazen çok yavaş zamana inat. Tick, Tock, Tick!

“Yalnızken Dinle” playlist’i için: Spotify

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR