Ana SayfaMüzikYalnızken Dinle: Yalnızlar Caddesi'ne çıkan sokaklar!

Yalnızken Dinle: Yalnızlar Caddesi’ne çıkan sokaklar!

Bu hafta Yalnızken Dinle’nin dördüncü bölümünde olası kar yağışında dinleyip yalnızlığınızı unutmanız için seçtiğimiz şarkı 1956 tarihli bir Ray Charles klasiği olan ‘Lonely Avenue’.

Yaren Aygen DEMİR

Blues efsanesi Doc Pomus‘un sözlerini yazdığı ‘Lonely Avenue’ bir başka efsane Ray Charles‘ın sesiyle her dinlediğinizde sizi ara sokaklardan bir anda Yalnızlar Caddesi’ne çıkaracak güçte.

‘Lonely Avenue’yü ‘Yalnızken Dinle’ için özel kılan güzel bir hikayemiz de var. Köşemizin ilham kaynağı İngiliz yazar Nick Hornby ve söz yazarı Ben Folds‘un besteci kimliğiyle yayınladıkları 2010 tarihli deneysel albüm de adını ‘Lonely Avenue’den almakta. Müzik eleştirmenlerinden tam not alan bir proje olmasa da blues zamanlarına bir saygı duruşu niteliğindeki albüm içinde türlü hazineler barındırıyor. Albümde ‘Lonely Avenue’nün sözlerini yazan Doc Pomus‘un adını taşıyan ve kendisine yazılan bir şarkının yanı sıra türler arası gidip gelen bazen melankolik bazen canlı tam 11 şarkı yer alıyor.

Son bir not ekleyelim; ‘Lonely Avenue’yü, tam karşılığı “Yalnız Cadde” olsa da hem şarkının hissettirdikleri hem de caddeler boyunca tek başına avarelik etmeyi sevenler için “Yalnızlar Caddesi” olarak çevirdik.

“Yalnızken Dinle” playlist’i için: Spotify

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR