Ana SayfaMüzikYalnızlık eşlikçisi "yalnızlık şarkıları"

Yalnızlık eşlikçisi “yalnızlık şarkıları”

Bazen bir ayrılık ile bazen ise sadece durup dururken gelen bir his bu yalnızlık. Bir an kendinizi “Evet, çok yalnızım ben!” derken bulabiliyorsunuz. Peki aniden fonda bir şarkı çalmasına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? İşte bu yalnızlık şarkıları tam da ihtiyacınız olan kıvamda.

MFÖ – Yalnızlık Ömür Boyu (Yalnızlık şarkılarının hası da diyebiliriz)

Belki de MFÖ‘nün söylediği en güzel sözlerden “yalnızlık ömür boyu”. Nitekim gerçekten de öyle değil mi?

“Birden sen gelsen aklıma, seni unutsam bazı bazı
Meraklansam gizlice, delice kıskansam seni
Hep yalnızlık var sonunda, yalnızlık ömür boyu”

Duman – Yalnızlık Paylaşılmaz

“Eski Köprünün Altında” albümünde yer alan bu şarkı kesinlikle en iyi Duman şarkılarından biri. Aynı isimde bir Özdemir Asaf şiiri olduğunu ve onun da muazzam olduğunu not etmeden geçmeyelim.

“Hiç mi yalnız kalmadınŞu garip dünyadaAh o zaman anlarsınYanlızlık paylaşılmaz”

Sertab Erener – Tek Başına

Her yalnız ana ve her ayrılığa bir Sertab Erener şarkısını eşlikçi olarak seçebilmemiz inanılmaz değil mi? İşte yine onlardan bir tanesi: ‘Tek Başına’

“Hatalarım oldu günahlarım da
Zaferlerim oldu bozgunlarım da
Ne yaptıysam yaptım şu hayatta
Tek başıma tek başıma”

Nil Karaibrahimgil – Pırlanta

Nil Karaibrahimgil konusu enteresan. Ya çok seviliyor ya da mesafeli duruluyor. Ama birçok barda, birçok ortamda aniden ‘Pırlanta’ şarkısı beliriveriyor ve özellikle de kadınlar bağıra çağıra söylüyor. Aşkı bulamayanların ya da aşkta üzülenlerin teselli şarkısı diyebilir belki de…

“Sağ eller havayaPırlantalar burayaTek taşımı kendim aldım, tek başıma kendim taktımGirmesinler havaya”

Model – Yalnızlık Senfonisi (Sezen Aksu cover’ı)

Aslında Sezen Aksu‘ya ait olan ve çok sevilen ‘Yalnızlık Senfonisi’, Model dağılmadan öne Fatma Turgut‘un sesiyle bir kez daha hayat buluyor ve yine dillere dolanıyor.

“Anladım sonu yok yalnızlığın
Her gün çoğalacak
Her zaman böyle miydi bilmiyorum
Sanki dokunulmazdı çocukken ağlamak”

Teoman – Çoban Yıldızı

Sözleriyle aşkı, yer yer şehveti, zaman zaman kalp kırıklığını en iyi anlatan isimlerden biri hiç şüphesiz ki Teoman. Hem de yıllardır. Yalnızlığı en derinlerden hissettiren şarkılarından biri de ‘Çoban Yıldızı’.

“Yüzme bilmeden daha, deniz görmedenHiç güneşte yanmadanŞimdi ölmek istemem bir kalbi sarmadanAşkı tatmadan daha, onla sarhoş olmadanHiç sevişmeden dahaŞimdi ölmek istemem, daha hiç gülmeden”

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Boş Gemiler

Son yılların en popüler gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz‘un en popüler şarkılarından biri ‘Boş Gemiler’. Hem yalnızlığa dertlenen hem yalnızlığını seven bir şarkı.

“Biri bir duvar ördü, kendim gördüm, herkes kördüBen de sövdüm, herkes gördüBize biraz umut lazım, diyalog lazım, karavan lazımHerkes güldü, ben de sövdüm”

Pinhani – Dön Bak Dünyaya

“Kavak Yelleri” dizisi ile hayatımıza bomba gibi düşen Pinhani öyle bir hayatımıza girdi ki bir daha da çıkmadı. Her şarkısı ayrı naif ve içten olan grubun insanın içine su serpen şarkılarından bir tanesi ‘Dön Bak Dünyaya’

“Yalnız kaldıysanKalkıp pencerenden bir bakGüneş açmış mı?Yağmur düşmüş mü?Dön bak dünyaya”

Nükhet Duru – Melankoli

Kapanışı çok eski ama bir yandan da sanki dün çıkmış gibi bilinen bir şarkı ile yapalım istedik. Bir nebze olsun yalnız anlara eşlik edebildilerse ne ala 🙂

“Ne bir dost, ne bir sevgiliDünyadan uzak bir deliBeni sarar melankoliBeni sarar melankoli”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR