Ana SayfaHaberlerYapışkan şarkılar belleğimizi güçlü tutuyor

Yapışkan şarkılar belleğimizi güçlü tutuyor

“Bütün gün kafamda çalıyor, bir türlü kurtulamıyorum!” diye veryansın etmeyin. Zira bu yapışkan şarkılar aslında belleğinizi taze tutuyor. 

“I’ll Be There For You” şarkısını duyunca aklınıza otomatik olarak Friends dizisi ve Friends’i ilk izlediğiniz ve güldüğünüz sahneler gelebilir. Ya da tam tersi, “Nihal’le Behlül evleniyorlar bugün…” diye Aşk-ı Memnu’nun ünlü jeneriğini şarkıya çeviren o çok ünlü sosyal medya şarkısını ilk dinlediğiniz anda, şarkı kafanızda tüm gün çalıp size “Aşk-ı Memnu”nun ünlü repliklerini hatırlatabilir.

News Medical’de 17 Haziran’da yayınlanan bir makale, hafızamızın gücü ile dinlerken kulağımıza saplanıp kalan şarkılar arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gözler önüne seriyor. UC Davis psikoloji profesörü Petr Janata “Bilim insanları bir süredir müziğin otobiyografik hatıraları çağrıştırdığını ve bunların insanların en çok değer verdiği müzikle ilgili duygusal deneyimler arasında olduğunu biliyorlardı” diyor.

İZLEDİĞİMİZ FİLMİN SAHNELERİ DE MÜZİKLE İLGİLİ

Yani kafamızda bir şarkının tekrar tekrar çalması aslında o şarkıyla ilgili hatıralarımızın taze kalmaya devam etmesi anlamına geliyor. Yapılan deneyler sonucunda, izlediğimiz bir filmin akılda kalması ile film müziklerinin kulağımızda kalması doğru orantılı. Müziği ne kadar sevmişsek, filmi de o kadar hatırlıyoruz.

Bilişsel sinirbilim konusunda çalışmalar yapan Dr. Benjamin Kubit, “Genellikle istemeden kafamıza çalan şarkıları kontrolümüz dışında rastgele bir rahatsızlık olarak düşünürüz, ancak sonuçlarımız bu durumun uzun süreli bellekte son deneyimlerin korunmasına yardımcı olan doğal olarak oluşan bir bellek süreci olduğunu gösteriyor” açıklamasını yapıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR