Ana SayfaKeşifKeşif: Yasin Topçu: "Müziğimi ileri götürmek için ön yargılı olmamayı seçtim!"

Keşif: Yasin Topçu: “Müziğimi ileri götürmek için ön yargılı olmamayı seçtim!”

Geçtiğimiz yıl 21. Roxy %100 Müzik Günleri’ni kazanarak müzik sahnesinde adını duyuran Yasin Topçu ile Ankara’da müzisyen olmaktan, günümüz koşullarında rock yapmanın zorluklarına kadar birçok konuda konuştuk. Müzikte ilerlemek için ön yargıları bir kenara bıraktığını söyleyen Topçu, aynı zamanda dinleyiciler tarafından gördüğü ilginin de kendisine üretim yapmak için motivasyon sağladığını belirtti.

Batıkan BAKSI / [email protected]

Muhtemelen bu röportajı okuyacak olanlar ilk olarak seni daha yakından tanımak isteyeceklerdir. Yerli rock sahnesinin yeni isimlerinden biri olarak kendini nasıl anlatırsın?

Merhaba. Aslında çok küçük yaşlardan beri müziğe olan tutkum bugün hala müzik yapıyor olmamın sebebi. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Opera okudum. Daha önce birkaç grubum oldu ve bu ekiplerle birçok festivalde ve konserde çalıp söyledim (Zeytinli Rock Festivali, Milyon Fest gibi). Şimdilerde üretmek ve bol bol konser vermek gibi bir motivasyon ile ilerlemeye çalışıyorum.

Geçtiğimiz yıl 21. Roxy %100 Müzik Günleri’ni kazanmanla daha geniş bir kitle seni tanıdı. Peki bu yarışmadan sonra hayatında nasıl değişimler oldu?

Yarışmayı kazanmak harika bir histi öncelikle. Çok fazla başvuru olduğunu biliyordum. Ama içten içe kazanmak istiyordum ne yalan söyleyeyim 🙂 Başvuru yaptıktan sonra demoları onlarca kez dinledim. Çok heyecanlı bir bekleyişti. Müzikal kariyerim üzerindeki çalışmalarıma motive olamadığım bir dönemdi. Hayatımın böyle bir sürecinde böylesine köklü bir yarışmada birinci olmak beni tekrar müzik üretme konusunda motive etti diyebilirim. Finallerde arkadaşlarımla birlikte müziğimi icra etmek, kendime dair bir şeyler ifade edebilmek çok keyifliydi. Yarışmadan sonra birkaç parçamı paylaştım. Dinleyiciler sevdiler ve bu çok mutlu edici benim için. Daha sık konser vermeye başladım ve üretmeye devam ediyorum.

“Ankara’da rock müzikle ilgili büyük bir tarih var…”

Sen Ankara’dan çıkan bir müzisyensin ve haliyle bunu duyanlar hemen “Ankara Rock”ını ve bu sınıfta yer alan sayısız grup ve şarkıcıyı aklına getirir. Kendini tam olarak Ankara Rock’ından görüyor musun?

Kesinlikle. Ankara’da büyük bir tarih var rock müzik ile ilgili. Çok büyük gruplar gelip geçmiş bu şehirden. Benim de sanatıma mutlaka işlemiştir gri oluşu, kasvetli oluşu. Havasında suyunda bir şey var bu memleketin.

Yine Ankara’dan ilerlemek istiyorum, sence Ankara’da rock yapan bir müzisyen olarak adını duyurmak açısından zorluk yaşıyor musun? Yoksa sosyal medya vb. kanallar bu sınırları ortadan kaldırdı mı?

Bu işler için İstanbul’da olmak gerekiyormuş gibi geliyor bana. Evet sosyal medya da bir yol fakat ben İstanbul’da olmayı dilerdim. İstanbul’u seviyorum ve burada çalmak istediğim birçok yer var.

“Kendi müziğimi hibrit bir noktaya götürmek için çalışıyorum…”

Günümüzde rock müzik daha farklı türlerle kaynaşarak başka bir yöne evrildi ve bunun dışında rap müzik ana akıma oturdu. Böyle bir piyasada kendine has bir  rock müzik yapmak nasıl hissettiriyor sana?

Dönem dönem bazı tarzlar popüler olur. Söylediğin gibi rap çok popüler günümüzde. 2000’lerde rock müzik çok popülerdi. Rap’in iyi örneklerini dinlemeyi deniyorum ki birçok iyi örneği var. Bu tip konularda besteciler bazen ön yargılı olabiliyor. Benim de olduğum zamanlar oldu. Fakat bunun yerine müziğimi ileri götürmek adına ön yargılı olmamayı seçtim, çoğu türü kolaylıkla dinleyebiliyorum. Bu bana keyifli ve özgür geliyor. Kendi müziğimi de hibrit bir noktaya götürmek için çalışıyorum. Elektronik öğeler olabilir, daha melodik olabilir vs. Bu müziği yapmaya devam edeceğim. Son olarak rock müzik  yapmak dinleyiciye ulaşmak için biraz zorlu bir yol günümüzde farkındayım ama denemeye devam ediyorum diyebiliriz. 🙂

Mevcut olarak yayınladığın 3 single’ın da söz ve müziği sana ait. Müziğini yaparken her şeyin kontrolünün sende olmasını seviyor musun? Şarkı yaparken fikrini aldığın birileri var mı?

Bazen seviyorum bu hissi. Çünkü bir anda her şey oluveriyor. Ama tabii şu an çalıştığım arkadaşlarımla fikir alışverişi içinde olmak da keyifli. Aranjeler üzerinde birlikte çalışıyoruz, deniyoruz ve epey eğleniyoruz. İkisi de benim çalışma stilimde var olan yollar diyebiliriz.

Çok klasiktir ama müzik yaparken en temel derdin ne? Mesela şarkılarını yaparken neler sana ilham veriyor?

Bana her şey ilham verebiliyor. Bir film, bir kitap, şahit olduğum bir olay ve tabii ki yaşadığım şeyler. Notlar alırım ve onlar büyür. Şarkı yapmaya değer bir şey hissettiğimde ilham çoktan gelmiş oluyor.

Yakın zamanda Yasin Topçu cephesinden bizi neler bekliyor? Planlarında yeni gelişmeler var mı?

Süreci hızlandırıp birkaç single daha yayınlamak istiyorum. Aslında ticari olarak ne kadar mantıklı olmasa da bir albüm niyetindeyim. Biliyorsunuz günümüzde müzik çok hızlı tüketiliyor. Ama çok parçam birikti. Umarım iyi olacak. Çok teşekkürler.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR