Ana SayfaMüzikYeni nesil meyhane şarkıları

Yeni nesil meyhane şarkıları

Zeki Müren’ler, Gönül Yazar’lar, Dario Moreno’lar ve çok daha fazlası çok uzun yıllardır meyhane masalarının vazgeçilmez şarkılarının sahipleri. Hem de 7’den 77’ye herkes için… Peki ya yeni nesil meyhane şarkıları?

İpek ATCAN / [email protected]

İçinizden bazılarının zamanında ailesi ile meyhane ya da restaurantlara gittiğinde sandalyeleri birleştirerek uyuduğuna eminim. Nitekim çocukluğumda ben de bunu yaşayanlardanım. Ve geriye dönüp bakınca, bunun ne kadar şahane bir hatıra ve his olduğunu size anlatamam. Çatal bıçak sesi, anlamsız gelen yetişkin sohbeti ve müzik eşliğinde uykuya dalmak paha biçilmez bir şey… İşte geçenlerde bir masadaki sohbette bu konu üzerine düşünürken ne kadar çok şarkıya, daha henüz okuma yazma bile bilmezken aşina olmaya başladığımı düşündüm. Zeki Müren‘den ‘İnleyen Nameler’, Dario Moreno‘dan ‘Her Akşam (Sarhoş)’, Timur Selçuk‘tan ‘İspanyol Meyhanesi’, Tanju Okan‘dan ‘Kadınım’ hep o zamanlardan ezberlediğim şarkılar. O zamanlar bir anlamı yoktu elbet ama büyüdükçe büyük anlam kazandılar… İşin en güzeli de asla eskimeyen şarkılar bunlar. Beyin kıvrımlarında kapladıkları yerleri sonuna kadar hak ediyorlar.

Bu konuyu düşününce, Murat Meriç‘in 2019 yılında çıkardığı ve bana çok tatlı bir not ile hediye ettiği “Hayat Dudaklarda Mey” kitabını (2 cilt) bir kez daha elime alıp kurcalamaya başladım. Sonra baktım ki sadece kurcalamakla olmuyor aradan parçalar seçip dinlemeye de başladım… Hatta bazı bildiğim ama asla öyle bir otamda aklıma gelmeyecek şarkıların gerçekten de meyhane masasına nasıl da yakışacaklarını düşündüm. Mesela Duman‘dan ‘Yürek’ hiç aklıma gelmezdi… Sonra dedim ki neden bu güzel seçkiden bir kuple sizlerle paylaşmıyorum? Tabii ki Murat çok detaylı ve birçok ana/ara başlıklı bir şekilde ele alıyor konuyu -bu kitap muhakkak alınmalı!- ama ben buradan minik bir seçki yaptım size. Bir de kendim bonus ekledim.

PS. Yeni nesil meyhane adı altında belli bir saatten sonra aniden “eller havaya” konseptine bürünen mekanlardan hiç haz etmediğimi de söylemek isterim. Konumuz asla o değil, konumuz saf müzik 🙂

Gaye Su Akyol – Biliyorum

Gaye Su‘nun ilk albümü “Develerle Yaşıyorum”da yer alan bu şarkının sözleri zaten yetiyor da artıyor bile…

“Rakıyı sensiz içeyim diyeKöprüyü yalnız geçeyim diyeKüllenip biteyim diyeSevdirdin kendini biliyorum”

Birsen Tezer – Çığlık Çığlığa

Aslında bir Bülent Ortaçgil şarkısı olan ‘Çığlık Çığlığa’, Birsen Tezer‘e gerçekten de çok yakışıyor. Hatta Bülent Ortaçgil de bunu birkaç röportajında beyan etmişti. O zaman ikisinin beraber seslendirdiği bir versiyonu paylaşayım madem.

“Seni sevdiğimi anladığım günden beriHiçlik değişti, yokluk değiştiKarşılıksızlık dengeleştiGünler değişti, sana dönüştü”

Athena – Geberiyorum

Nazım Hikmet‘in ‘Günler’ şiirinden vuku buluyor bu şarkı. Önce Ali Kocatepe tarafından besteleniyor. Ardından Athena ile genç jenerasyona dokunuyor.

“Geçip gitmiş günler gelinRakı için, sarhoş olunIslıkla bir şeyler çalınGeberiyorumİlerideki güzel günlerBeni görmeyecek onlarBari selam yollasınlarGeberiyorumGeberiyorumKederden, ooo!”

Duman – Yürek

Benim pek sevdiğim Duman şarkılarından biri olan ‘Yürek’i Murat o kadar güzel özetlemiş ki, başka bir söze gerek yok: “Şanlarına ve çilingire yakışır bir şarkı, insanı alıp götürüyor.” Gerçekten de öyle bir şarkı.

“Ah, kimin için atıyor bu yürek?Söyle kimin için atıyor bu yürek?Ne yapıp ediyor, sevdiğini üzüyor, aklımız ermezAman AllahNaz mı ediyor gözlerimi süzüyor?Ah geri gelmez”

Mabel Matiz – Mori’nin Meyhanesi

Yeni nesil meyhane şarkıları demişken Mabel’in ilk albümünde yer alan bu şarkıyı da bu vesileyle anmayalım mı?

“Bir taş plak dahaBelki birazcık daha mezeBir de kızçeler şarkımı söyler iseÖlünür seve, seveÖlünür seve, seve”

Bonus: Ceylan Ertem – Kovdum

Bu yazıyı yazarken Ceylan Ertem‘in 2017’de çıkardığı “Yine de Amin” albümünden en sevdiğim şarkı olan ‘Kovdum’ geldi aklıma. Tam bir meyhane şarkısı olduğunu düşündüm. Müziği, sözleri -sözler Sıla‘ya ait bu arada-, duygusu her şeyiyle muhteşem bir şarkı. Bu da benden bonus olsun 🙂

“Hayatımın olmaz, olmaz bi’ yerindesinAma olmazsa da olmaz gibisinÇok yakaladım kendimi seni düşünürkenKovdum ama hala, hala bur’dasınKovdum ama hala, ama hala bur’dasın”

Sonuç olarak masalarınıza bir nebze ilham olabildiysek ne ala! Dediğim gibi kitabı edinin, kendinize şöyle güzel bir playlist yapın, biraz da kendinizden katın ve yüzünüzde güzel bir tebessüm ile hoş bir yudum alın 🙂

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR