Şahsiyet’in jeneriğini kim yaptı? Bir Başkadır’ın bölüm sonlarında Ferdi Özbeğen nerede çalıyor? Fi’nin etkileyici girişini daha önce nerede duymuştuk?  

Özellikle dijital platformlarda izlediğimiz yerli dizilerin son yıllarda tam anlamıyla atağa geçtiğini söyleyebiliriz. Bunun çok önemli bir nedeni, elbette senaryo, yönetmen ve muhteşem oyunculuklar, kabul. Ama bir dizinin hikâyesini imza gibi kulaklarımıza nakşetmeden o dizinin unutulmaz olacağını söyleyemeyiz. Kimisinin jenerikleri, kimisinin bölüm sonu güzellikleri derken, pek çok dizinin müziği için kendimizi YouTube’un kalabalık dünyasına atıyoruz. İşte, bizim için müzikleri de en az kendileri kadar popüler olmuş 8 dizi müziği… 

ŞAHSİYET JENERİK MÜZİĞİ
SERTAÇ ÖZGÜMÜŞ, GÜNTAÇ ÖZDEMİR 

Son zamanlarda izlerken sizi yerinizden zıplatan tüm jenerik müzikleri Sertaç Özgümüş’ün elinden çıkıyor desek, yalan olmaz. Ercüment Çözer dizisi “Saygı” ve “Öğretmen”, “Atiye” gibi dizi müziklerinde de emeği olan Özgümüş’ün bu alandaki en bilindik eseri şüphesiz 2018’de yayınlanan ve ödülleri silip süpüren “Şahsiyet” dizisinin jenerik müziği. Güntaç Özdemir’le birlikte yaptıkları “Şahsiyet” jeneriği, tüm zamanların en iyi dizi açılışlarından biri olarak kabul ediliyor. Dizinin başarısında, Hakan Günday’ın senaryosu, Haluk Bilginer’in ustalığı ve Onur Saylak’ın yönetmenliği kadar, jeneriğin de büyük bir etkisi olduğunu söylememiz lazım. Özgümüş aynı zamanda “Saygı” ve “Atiye” dizilerinin de jeneriklerine imza atan bir isim. Müzisyenin Multitap’te klavye görevinde olduğunu da ekleyelim. 

 

BİR BAŞKADIR BÖLÜM SONLARI 
FERDİ ÖZBEĞEN ŞAN KONSERİ 

Son dönemde bizi en çok etkileyen dizi şüphesiz senaryosunu Berkun Oya’nın kaleme aldığı “Bir Başkadır”. Diziye dair tüm analizlerimizi yaptık, eleştirilerimizi sıraladık, oyunculukları övdük. Öncelikle “Bir Başkadır”ın açılış müziğinin, pek çok Yeşilçam klasiğinde de kullanılan 1979 yapımı Jean Musy – “Clair De Femme” eseri olduğunu söyleyelim. Dizinin bölüm sonlarında çalan Ferdi Özbeğen şarkıları ise bizi tam anlamıyla kalbimizden yakaladı. Özbeğen’in 1984 Şan konserinden “Gündüzüm Seninle/ Aşkını Bir Sır Gibi” eseri sizin de yeniden dilinize dolanmadı mı? 

 

Fİ 
AKIN SEVGÖR- VANITY CORNER 

Yayınlandığı dönemde fırtınalar estiren Serenay Sarıkaya’lı, Ozan Güven’li ve Mehmet Günsür’lü “Fi” dizisi önceleri Puhu TV içinde izleniyordu. Sonrasında ise dizi bir süre TV ekranlarında yayınlandı. “Fi”nin gergin atmosferine ve entrikalarla dolu dünyasına uygun bir açılış müziği lazımdı. İşte o jenerik, Akın Sevgör’e aitti. Sevgör’ün 2016 yılında yayınladığı ArsNova albümünde yer alan “Vanity Corner” eserinin jenerik olarak kullanıldığı “Fi” özellikle ilk sezonuyla hafızalarımızdan çıkmadı. 

MASUM 
OKAN KAYA, SELDA BAĞCAN 

2017 yılında senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı, Seren Yüce’nin yönettiği “Masum” dizisi oldukça takdir toplamıştı. Haluk Bilginer, Tülin Özen, Bartu Küçükçağlayan, Okan Yalabık ve Ali Atay gibi bir kadroyla karşımıza çıkan “Masum”un jeneriği de izleyicilere “True Detective” hissi veriyordu. Jenerikte kullanılan şarkı, Okan Kaya’nın yorumuyla Selda Bağcan’ın muhteşem sesi, “Sivas Ellerinde”yi duyuyoruz. Türkünün bu versiyonu dizinin açılışına gerçekten çok yakışıyordu. Karanlık bir yolda giden bir otomobilin ışıkları ve yollar… Unutulmaz bir jenerik olduğu kesin. 

BABİL 
TOYGAR IŞIKLI 

Dizi müzikleri konusunda usta bir isim, Toygar Işıklı. Bugüne kadar “Çukur”, “Aşk-ı Memnu”, “Yaprak Dökümü”, “Ezel”, “Fatmagül’ün Suçu Ne?”, “Kuzey Güney”, “Medcezir” gibi çok izlenen ana akım dizilerin de müziğini yapan Işıklı; dramatik, heyecanlı, inişli-çıkışlı besteleriyle dizilerin müzikli imzasını hazırlıyor. Işıklı’nın Arven Müzik adında kendisine ait bir plak şirketi var. Işıklı bu işin çekirdeğinden yetişme. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde müzik üzerine tamamladıktan sonra İTÜ’de doktorasını yaptı, üstüne ABD’de Berklee College of Music’te film müziği üzerine eğitim aldı. Dizi film müziği denildiğinde akla gelen ilk isim olan Işıklı, aynı zamanda onlarca ödülün de sahibi oldu. 

SIFIR BİR: BİR ZAMANLAR ADANA’DA 
ESAT BARGUN 

Blu TV’nin en çok izlenen yapımları arasında yer alan “Sıfır Bir”in Esat Bargun imzalı müziği “Yemin”, sadece YouTube’da bile klipsiz olarak 30 milyon izlenme elde etti. Besteci, oyuncu ve müzisyen olan Esat Bargun, Adana doğumlu. Uzun zaman klavye çalan Bargun, aranjör olarak da çalışmalarını sürdürdü. Bargun’un çok sevilen eseri “Yemin”, Sıfır Bir’de sık sık çaldı. 

BOZKIR 
YILDIRAY GÜRGEN, YAŞAR KILIÇ 

Bozkır, gizemli bir cinayeti çözmeye çalışan bir başkomiser ve ekibinin hikayesini anlatıyor. 2018 yılında Levent Cantek’in yönetmenliğinde çekilen “Bozkır”ın başrollerinde Yiğit Özşener, Ekin Koç, Nur Fettahoğlu gibi isimler yer alıyor. Bozkır’ın müzikleri Yıldıray Gürgen ve Yaşar Kılıç imzalı. Bağlamaları duyduğumuz melodi ve armoniler Gürgen’e, aranje ve düzenleme ise Kılıç’a ait. Bu jenerikte duyduğumuz fısıltılar da Gürgen’e ait. İkilinin elinden çıkan bir diğer başarılı şarkı da yine “Bozkır” için besteledikleri “Karanlık Oda”. 

ÇUKUR
CEYLAN ERTEM 

Artık fenomenliği tartışma götürmez “Çukur”un bu kadar başarılı olmasındaki sebeplerden biri de, kuşkusuz konuya uygun şarkıların dizinin içinde çalması… Böylece, sokağın ve hayatın sert yüzü, şarkıların da gücüyle birlikte oldukça gerçekçi yansıyor, “Çukur”un dünyasına… Ceylan Ertem’in Mahsuni’ye Saygı albümünde yorumladığı “Zalım” da dizinin örgüsüne en çok uyan şarkılardan biri oldu. Tıpkı daha önce “Heyecanı Yok”la Gazapizm’de olduğu gibi, “Zalım” da Çukur mahallesinin milli marşlarından biri haline geldi.