Ana SayfaMüzikYerli sahneden en iyi 10 performans

Yerli sahneden en iyi 10 performans

Konserlerin yeri hep bir başka değil midir? Sahne performanslarıyla akıllarımızda yer eden isimlerin en iyi konserleri sizlerle.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Onlar ülkemizin en sevilen sanatçıları arasında yer alıyor ve yıllardan beri birbirinden güzel konserlere imza atıyorlar. Peki en unutulmaz olanları sizce hangileri? Sertab Erener’den Hayko Cepkin‘e aklımızda yer eden konserler veren isimlerle yıllara yayılan bir yolculuğa çıkıyoruz.

Şebnem Ferah

Şebnem Ferah‘ın verdiği her konser ayrı özel ama aralarında öyle bir tanesi varki üstünden yıllar geçse de unutamıyoruz. 10 Mart 2007’de Bostancı Gösteri Merkezi belki de o güne kadar görüp görebileceği en kalabalık ve coşkulu Şebnem Ferah konserine ev sahipliği yaptı. Ferah‘ın yüksek performansına Orhan Şallıel yönetimindeki İstanbul Symphonic Project orkestrası eşlik etmiş ve o en sevdiğimiz Şebnem Ferah şarkıları bambaşka bir havaya bürünmüştü.

Hayko Cepkin

Ekstrem sporlara tutkusuyla tanınan Hayko Cepkin‘in paraşütle atlayıp direkt konser alanına indiği o epik anları unutmamıza imkan yok. Ancak Cepkin‘in başarılı sahne performansını dinleyiciye katmerli bir şekilde yaşattığı An Epic Symphony ile olan konserleri ayrı bir güzel oluyor. İşte karşınızda Hayko Cepkin‘in 2020 yılında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde verdiği konserdeki ‘Melekler’ performansı.

Athena

Athena her konserinde izleyiciyi ayrı bir coşturuyor. Hatta festival gibi festivalleri yaşadığımız 2011’deki Rock’n Coke‘ta verdikleri konser bunun en güzel örneklerinden biri. Ancak 2002 yılında Athena‘nın Rumeli Hisarı’ndaki konseri benim ve eminim o gün orada olan herkes için unutulmazdır. Kimsenin dans etmeden bir dakika bile duramadığı (bkz. 01:05:30’uncu dakikadan itibaren o zamanlar 20 yaşında olan Zeynep’in müthiş dans performansı :)), hatta grubun Red Hot Chili Peppers‘ın ‘Otherside’ şarkısını da çaldığı o konserin link’ini de şuraya bırakıyorum.

Teoman

Teoman‘ın asla modasının geçmemesinin en büyük nedenlerinden biri yeniliğe açık olması ve şarkılarını farklı yorumlarla hem albümlerine hem de sahneye taşıyor olması. Eski konserlerinden de aklımıza kazınanlar var ama 2017 yılında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda verdiği konser en iyilerden biriydi.

Gaye Su Akyol

Gaye Su Akyol‘un güçlü vokalini ve alternatif sahnedeki duruşunu bir kenara koyup sadece konserlerindeki performanslarına odaklanmak bile yeterli. Gerek kostümleri gerekse seyirciyi yakalayan başarılı sahne performansı onu rakiplerinden kolayca ayırıyor. 8 Ağustos 2021’de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda verdiği konser unutulmazlar arasında.

mor ve ötesi

mor ve ötesi bu yıl 28 Mayıs’ta, Gezi Parkı eylemlerinin dokuzuncu yılını da anan tarihi bir konsere imza attı. Muhtemelen bu konser taşıdığı birçok anlam ve mor ve ötesi‘nin muhteşem performansıyla asla unutamayacaklarımız arasında yerini aldı. Ancak Aya İrini ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda verdikleri konserleri de es geçmemek lazım. İşte 2019 yılında, orkestrayla birlikte çaldıkları Açıkhava konseri!

Ezhel

Keşke bazı şeyler yaşanmasaydı ve doya doya Ezhel konserleri izlemeye devam etseydik diyor ve sizleri 2019 yılında Volkswagen Arena’daki Ezhel konserine ışınlıyoruz. Sanıyoruz ki bir süre daha bu videolarla idare etmemiz gerekecek.

Sertab Erener

2019 yılının temmuz ayında Sertab Erener “Elektrik-Akustik” adlı konserinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda geçmişten günümüze en sevilen şarkılarını söyleyerek bizleri nostaljik bir yolculuğa çıkarmıştı.

Ceza

Ceza‘nın dinleyiciyle kurduğu ilişki her konserinde inanılmaz oluyor. Özellikle festivallerde verdiği konserler o kalabalıkla birlikte hepten etkileyici bir hal alıyor. 2019 yılında Samsun Gençlik Festivali’nde sahne alan Ceza‘nın bu performansı da unutulmayanlar arasında.

Edis

Ve Türk pop müziğin en sempatik isimlerinden biri olan Edis‘le konuyu kapatıyoruz. Her şarkısına özel hazırladığı koreografilerle dinleyici de coşturan ve içimizi kıpır kıpır yapan Edis, 2019 yılında Volkwagen Arena’da işte bu konseri vermişti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR