Ana SayfaMüzikYerli sahnenin son dönemdeki en güçlü 8 kadın vokali

Yerli sahnenin son dönemdeki en güçlü 8 kadın vokali

Son yıllarda güçlü vokalleriyle dikkat çeken, seslendirdikleri her bir şarkı içimize işleyen yerli sahnenin en güçlü 8 kadın vokali sizlerle.

Zeynep Sipahi / [email protected]

Böyle bir liste hazırlamak aslında hiç de kolay olmadı. Çünkü yerli müzik sahnesi Sertab Erener, Şebnem Ferah, Aslı Gökyokuş, Özge Fışkın, Pamela Spence başta olmak üzere onlarca güçlü kadın vokale sahip. Ancak özellikle alternatif sahnenin yükselişe geçmesiyle birlikte son yıllarda hayatımıza giren öyle isimler var ki seslerine hayran olmamak imkansız. Gelin son döneme damgasını vuran en güçlü kadın vokalleri hep birlikte dinleyelim.

Fatma Turgut

2010 yılında çıkardıkları “Perili Sirk” EP’si ile yerli müzik sahnesine adım atan Model grubunun solisti Fatma Turgut, şarkıları yorumlama şekli ve güçlü sesiyle anında dikkatleri üstüne çekmişti. Arkalarında Sertab Erener ve Demir Demirkan‘ın da desteğinin olmasıyla birlikte büyük bir başarı yakalayan grup 2016’da dağılmış olsa da Turgut solo kariyerine kaldığı yerden devam ediyor.

Ceylan Ertem

Çocuk yaştayken müzikle ilgilenmeye başlayan Ceylan Ertem‘i ta 2000 yılında Murat Çopur ile birlikte kurdukları Anima‘dan tanıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. 2007 yılında grubun dağılmasından sonra solo kariyerine odaklanan Ertem, 2010 yılında 40’tan fazla müzisyenin katıldığı “Soluk” adlı albümünü yayınladı. Özellikle 2015’teki “YUH!” albümünde yer verdiği ‘Uçurtma’ cover’ı ile güçlü sesini daha da geniş kitlelere ulaştırmayı başardı.

Yasemin Mori

Henüz “alternatif sahne” ya da “yeni dalga müzisyenler” gibi tanımlamalar yokken farklı duruşu ve vokaliyle dikkatleri üstüne çeken Yasemin Mori, 2008 yılında “Hayvanlar” adlı ilk albümünü yayınladı. O yıldan bugüne yoğun üretim sürecine yeni albümleri ve teklileri ile devam ediyor.

Kalben

Müzik kariyerinin yanı sıra güçlü duruşu ve özellikle kadın hakları savunuculuğu ile dikkatleri üstüne çeken Kalben, 2016 yılında yayınladığı kendini adını taşıyan ilk albümünün çıkış şarkısı ‘Saçlar’ ile hayatımıza girdi ve çok kısa bir sürede güçlü vokaliyle kendisine yerli müzik sahnesinde sağlam bir yer edindi.

Melek Mosso

Yerli sahnenin bir diğer güçlü ismi ise Melek Mosso. Müziğe yedi yaşında ilk bestesini yaparak başladı. Onun sesini ilk olarak Kadıköy-Beşiktaş vapur hattında duymuş olma ihtimaliniz çok yüksek, çünkü Adnan Menderes Üniversitesi’ndeki müzik öğretmenliği eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a gelip müzik kariyerine devam etti. Sosyal medyanın gücünden de yararlanan Mosso, Yıldız Tilbe‘nin ‘Vursalar Ölemem’ şarkısına yaptığı yorumla sesini daha da çok duyurdu ve 2018 yılında yayınladığı ilk teklisi ‘Kedi’ ile yerli sahneye resmi olarak giriş yapmış oldu. Şimdiyse konserleri dolup taşıyor.

Melike Şahin

Melike Şahin güçlü sesinin yanı sıra karşısına çıkan fırsatları çok iyi bir şekilde değerlendirmesiyle de bugün yerli sahnenin en beğenilen ve dinlenilen şarkıcılarından biri haline geldi. Şöyle düşünün ki müzik kariyerinin başında sayılabilecek bir dönemde kim Cannes Film Festivali’nde konser verdi? Uzun yıllar Baba Zula ile vokalist olarak çalışmasının ardından 2017 yılında Tony Gatlif’in “Djam” filminde seslendirdiği üç şarkı ile Cannes Film Festivali’nde boy gösteren Melike Şahin, 2017’de yayınladığı ilk teklileri ‘Bi’ Fırlatsam’ ve ‘Deli Kan’ ile solo kariyerine başlamış oldu.

Sena Şener

Yerli sahnenin en genç isinlerinden biri olan Sena Şener 24 yaşında. 15 yaşında sevdiği şarkıları kendine has tarzıyla yorumlayıp bunları dijital platformda yayınlamaya başladı. Yaptığı cover’ların daha da çok kişiye ulaşmasıyla birlikte 18 yaşında, 2016’da, yayınladığı ‘Bak Bana’ adlı teklisiyle alternatif sahnenin gözde ismi olacağının sinyallerini o zamandan verdi.

Gaye Su Akyol

Sanatçı bir aileden gelen Gaye Su Akyol, çok küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Üniversite döneminde Toz ve Toz, Seni Görmem İmkansız gibi kendi gruplarında güçlü vokalini sergilemeye başlayarak alternatif sahnede kariyerini sağlam bir şekilde inşa etti. Asıl çıkışını ise 2014’te yayınladığı ilk solo albümü “Develerle Yaşıyorum” ile yaptı. Sesiyle olduğu kadar sahne kostümleri ve şovlarıyla dinleyiciye görsel bir şölen de sunan Gaye Su Akyol, yurtdışı turneleriyle de dikkat çeken isimlerden.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR