Yerli alternatif müzik sahnesi son dönemde gerçek anlamda bir gövde gösterisi yapıyor desek yalan olmaz.

Sıra dışı sözler, farklı tarzlara göz kırpan sound’lar derken, bu dünyanın sınırları her yeni şarkıda bir kez daha çiziliyor. Değişen müzik dünyasının yeni kurallarında, aslında kural yok. Büyük çoğunluğu bağımsız olarak şarkılarını yayınlıyor. Bir kısmı da büyük şirketlerin yen gruplarını tanıttığı sub-label’larıyla yürüyor. Şarkılarını tanıtmak için seslerini yükseltmeye bile gerek yok. Bu şarkılar zaten su gibi akıyor, kendi yollarını buluyor. Aslında konuşmak istediğimiz çok isim var. En iyisi bir yerinden başlayalım. İşte yerli yeniler içinde ismini not etmeniz gereken 8 müzisyen ve grup.

Emir Aksoy- Tanışma 

Çok duru, çok akıcı. Emir Aksoy’un YazDeniz Records etiketiyle yayınladığı “Tanışma” şarkısı, tam bir yaz şarkısı gibi. Bikinisiyle havuz başında güneşlenen esas kızı anlatan Aksoy’u, daha önce 2015 yılında Emir Yargın’ın Geri Dönüşüm Kutusundaki Anılar albümünde “Ah Dün Gece Ben Ne Yaptım Be” şarkısıyla dinlemiştik. Antalya’da yaşayan 33 yaşındaki Aksoy; Zebani, Adem Tolunay Anadolu Lisesi Okul Orkestrası, Kallavi, TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu, Emir Bey, Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü Korosu gibi oluşumlarda kurucu, solist, korist veya gitarist olarak yer aldı. Pürtelaş 3+1 adlı müzik programının yapım ekibinde de yer alan Aksoy, Karşı Müzik’te müzik hakkında yazılar da kaleme alıyor. 

Yangın- Sen 

Tamar Records’un ülkemiz müziğine kazandırdığı şahane bir ekip, Yangın. Şu bizim sevdiğimiz gitarlara sahip çıkıyor olmaları belki de onları gönlümüzde ayrı bir yere koyuyor. “Sensiz olmuyor, senle de olmuyor” diyerek dilemmaların ağababası bir durumu dile getiren şarkıları “Sen”le sakin sakin, ağır ağır anlatıyor derdini Yangın. 2019’un sonunda kurulan ekip, ismini hayatın tıpkı bir yangın gibi öngörülemez, büyüleyici ve kontrol edilemez olmasından alıyor. Ve tabii ateşin gücüyle bir başkaldırıdan da bahsediyor, Yangın. Bu şarkılarıyla aslında hayatlarımızdaki anlamsız insan yükünü hafifletmek gerektiğinden dem vuruyorlar. Eğer hayatınızın tam da öyle bir evresindeyseniz, kesinlikle dinlemelisiniz. 

HeartAche, Pinata- Karşılayamazsın

Sağ ol Ankara, var ol Ankara! Başketten çıkan bir bağımsız bir rapçi HeartAche. “Karşılayamazsın” adını verdiği single’ı Spotify kaşiflerinin listesine çoktan girdi bile. 2019’dan bu yana Spotify’da “Geceyi Arıyom”, “Hennessy”, “Beni Ara” gibi şarkılarıyla kulaklarda cirit atıyor. Piñata ile birlikte kaydettiği “Karşılayamazsın” yarı Türkçe ve yarı İngilizce bir şarkı. Aslında öncesinde Soundcloud’da da şarkıları vardı. XXXTENTACION, Playboi Carti, Smokepurpp, Lil Uzi Vert ve Trippie Redd gibi isimlerden etkilendiğini söylüyor, HeartAche. 2020’nin ekim ayında bir EP yayınladı. Yurt dışından isimlerle de işbirlikleri yapıyor. Rap dünyası için sıra dışı bir isim, HeartAche. Piñata hakkında çok bir bilgimiz yok, kendisi sadece “Ben bir keçiyim” diyor, kendini tanıtırken! 

Emir Ceylan- Yalan Olduk 

Alternatif pop diyebileceğimiz bir tarzı olan Emir Ceylan, bugüne kadar “Başımda Ağrılar”, “+Vibes”, “Masal” ve son olarak da “Yalan Olduk” single’larını yayınlamış 29 yaşında genç bir müzisyen. Ses mühendisliği ve müzik üretimi üzerine aldığı eğitim şarkılarında belli oluyor, aslına bakarsanız. Bu eğitimin sonunda ee? Records adını verdiği kendi plak şirketini kurarak 2021 yılında bağımsız olarak müzik kariyerine başlamış bir müzisyen. 

Hermit- Rüzgar Bitirdi 

Old school ve klasik rock riff’lerini seviyorsanız, Hermit’in sound’una mutlaka kulak vermelisiniz. 2017 yılında kurulan ekip, klasik rock’a biraz da indie ve grunge sosları katarak bugüne kadar “Yanardöner” ve “Rüzgar Bitirdi” adında iki şarkı yayınladı. Derinlikli şarkı sözlerine bakacak olursak, Hermit’in gelecek vaadeden bir rock grubu olduğunu söyleyebiliriz. 60’larda Peter Green’in saf ve hüzünlü blues’undan, 70’lerde Led Zeppelin’in patlayıcı gücünden ve kibirli çalış stillerinden, 90’larda Radiohead’in melankolik vokallerinden fazlasıyla etkilendiklerini söylüyor, Hermit. Müzikal altyapıları gitar seven kulaklara bayram ettirecek. Demedi demeyin. 

Canavar- Türüme Yabancıyım

163 grubunun gitaristi olarak da tanıdığımız Yamaç Yeşil, solo projesi Canavar ile karşımızda. Tam anlamıyla bir yeni nesil alternatif sound’u olan şarkısı “Türüme Yabancıyım” sosyal medyadaki dünyayı anlatıyor. Kendisinin sosyal medyanın aktif bir kullanıcısı olduğunu kabul eden Canavar, herkesin sevgi görebildiği bu platformda bile sevgi bulamamaktan şikayet ediyor ve “Birileri beni sevsin artık!” diye haykırıyor. Bu şarkının arkasında olan isim Yamaç kendisini şöyle anlatıyor: “En büyük reklamın en fazla alkışı aldığı sosyal medyanın istemsiz kölesi oldum. Kısaca, kötü tarafın açtığı yaraları taşıyan iyi canavarım. Müziğimle iğnelerim, sinirlenirim, anlatırım, üzerim ve yine müziğimle severim. Beni yakından dinlersen içindeki isyanı duyabilirsin.” “Türüme Yabancıyım” BBI Music Co.’dan yayınlandı ve türü içindeki en iyi örneklerden biri. 

Min Taka- Yine Ara 

Min Taka’nın ismini alternatif sahnenin sevilen ekiplerinden Düşün’le “Bir Kere” ve “Pusula” şarkılarındaki işbirlikleriyle duymuştuk aslında. Bu, onun müzik dünyasına attığı adımdı. Bu şarkılardan sonra ilk single’ı “Muscoril”i yayınladı. “Yine Ara” da yeni single’ı. Nasıl diyelim, sanki bir Miyazaki filmi izliyorsunuz ve fonda Min Taka’nın ışıklı sesini dinliyorsunuz. Öyle naif, öyle duygulu… İşte öyle kendine özgü bir stili var, bu şarkının. Sizi sarıp sarmalıyor. Söz yazarı ve besteci olan Min Taka, adını bir yıldız sisteminden alıyor. Sanatçı, burslu olarak gittiği Berklee College of Music ardından Codarts Rotterdam’da caz vokal programında eğitim gördü. Min Taka şarkılarıyla ufkunuz açılacak. 

Bir Adım Geriden- Kararsın 

20’li yaşlarının başında bir grup genç, Kadıköy’de bir araya geliyor ve karşımıza Bir Adım Geriden çıkıyor. “Kararsın” onların 2021’de “Rüyam Biterken” ve “Kal Bende” single’larından sonra yayınladıkları üçüncü single’ları. Indie ve alternatif rock türünde icra ettikleri şarkılarında başka bir ruh var. Melodik klavyeler ve gitarlar bu şarkıların ana fikrinde yer alıyor. Genç şarkılar bunlar. Bir Adım Geriden’in ismine aldanmayın, birkaç yıl sonra birkaç adım ilerden bizlere sesleniyor olmaları ihtimali yüksek. 

Nevabit- Benle Kal 

Nevâbit, İstanbullu bir akustik müzik ikilisi. Bahar havası gibi nefes aldıan, güneşli tınıları var. İkiliye ismini veren Nevâbit kelimesi ayrıksı ot, dünya hallerinden habersiz kimse, taze-genç kimse anlamlarına geliyor ve eski felsefede toplumdaki ayrıksı grupları nitelendirmek için kullanılıyor. Ahmet Akgün ve Ömer Ergül Pertevniyal Lisesi’nde tanışmış ve birlikte müzik yapmaya karar vermiş. 2019’da Nevâbit’i kurmuşlar. İlk albüm kayıtlarını tamamlayan ekip “Benle Kal” şarkılarıyla dinlendiriyor, eğlendiriyor, damarlarınıza bir nevi huzur zerk ediyor. Mutlaka kulak verin.