2005’te kaydettikleri ama bir türlü yayınlayamadıkları ilk albümlerini 15 yıl aradan sonra dinleyicilerle paylaşan Yolgezer, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

2000’li yılların başında Bursa’da kurulan, İstanbul’da Kemancı, Balans, Peyote, Bursa’da Resimli, Eskişehir’de 222 gibi mekanlarda sahne alan, BarışaRock, Zeytinli Rock Festivali, Bursa 19 Mayıs Rock Şenliği gibi dönemin önemli festivallerinde çalan Yolgezer, 2009’da dağılmıştı. Ancak ekip, 2005 yılında kaydettiği ama bir türlü yayınlayamadığı 1d10 albümlerini tam 15 yıl sonra dijital platformlarda yayınladı. Vokalde Ezgi Sülün, gitarda Kerem Sakarya, basta Alp Çoksoyluer, klavyede Kemal Efe, davulda Can Avcı ve perküsyonda “Hüss”ten oluşan kadrosuyla Yolgezer’e merak ettiklerimizi sorduk.  

2005 yılında kaydettiğiniz 1d10 adlı albümünüz nihayet yayınlandı. Buradaki “nihayet” 15 yıla tekabül edince sormadan edemedik, neden bu kadar beklediniz, neden bir türlü yayınlanamadı bu albüm?
Kerem: Bu soruyu bugün yanıtlamak o kadar kolay değil. Maddi manevi bir çok sebeple albümün yayını aksadı. Biz mütemadiyen sahnede bu şarkıları çalıyorduk ve üretmeye de devam ediyorduk. O dönem yeni çıkan şarkılarda biraz daha farklı bir kimlik oluştu. Her zaman ne hissediyorsak sahnede de onu çalıyorduk dolayısı ile yeni bestelerdeki yeni duygulara daha fazla odaklandık ve albüm 15 yıl bize özel kaldı. Bu albümün gecikmesine sebep olan şarkıları da önümüzdeki dönemde paylaşacağız 🙂

Ezgi: Aslında biz hep amatör ruhluyduk. Yani o jilet gibi albüm kayıtları, jilet gibi giysiler pek de hedefimiz olmadı. Ancak 9. Efes Dark Roxy Müzik Günleri’nde finale kalmamızla bir albüm teklifi aldık o dönem. Aslında daha önce kolları hiç sıvamamış olduğumuz bir işe balıklama daldık. Fakat dediğimiz gibi bir şekilde o kayıtlar bandrol alamadı. Fakat benim açımdan “nihayet” dememin sebebi “nihayet tam da hayalimdeki gibi, yani jilet gibi olmadan, neyse o” haliyle ve çok güzel bir zamanda çıkmış olması.

Albümü kaydettiğiniz ilk haliyle mi yayınladınız, üzerinde değişiklikler yaptınız mı?
Kerem: Tamamen ilk kaydettiğimiz hali ile yayınlandı. Bizim için güzel tarafı da o. Dinlerken zamanda yolculuk yapıyoruz.

Ezgi: Hatta o kadar amatör ruhlu bir kayıt ki, bende, yani vokalde hiç auto tune yok mesela ve aradaki o tatlı ton kaymalarını yakalıyorum dinlerken ve çok hoşuma gidiyor. 

Bu kadar uzun zaman sonra albümünüz yayınlandığında dinleyicilerden ne gibi tepkiler geldi, nasıl bir hissiyat içindesiniz? 
Kerem: Çok kemik bir dinleyici kitlemiz var ve açıkçası şarkılar ne kadar bizimse aynı zamanda onların da. Gelen ilk reaksiyonlar bizim duygularımızdan pek de farklı değil. Özleyenler, gençliklerine dönenler, bizim gibi zamanda yolculuk yapanların sayısı oldukça fazla. 

Ezgi: İnsanlar bizimle aynı duyguları paylaşıyor gerçekten de. Çıkan Yolgezer albümü değil de, Yolgezer diye bir koloni varmış ve meşrutiyetini ilan etmiş gibi bir rüzgar var havada 🙂 

Can: Açıkcası onca sene emek verdikten sonra albümü çıkartamamak, hele ki kaydını tamamlayıp çıkartamamak hepimiz için çok büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Emeklerimiz boşa gitmiş gibi hissediyorduk. 15 sene sonra da olsa, dijital ortamlarda da olsa emeklerimizin boşa gitmediğini hissetmek güzel. 

yolgezer1

Bugüne kadar köklü mekanlarda sahne aldınız. Oysa şimdi hem salgın nedeniyle pek çok yer kapalı, canlı müzik susmak zorunda kaldı. Öncesinde de yine pek çok mekan eski hallerinden çok uzak bir noktadaydı. Bu durum sizde nasıl bir iz bıraktı, neler düşündürdü?
Can: Canlı müziği susturmak için bir pandemiden daha fazlası gerekir. Müzik zaman ve yer bağımsız bir olgudur ve hiçbir zaman susmaz. Tabii ki müzisyen olarak sahneye çıkmak ve dinleyici olarak müzisyenleri sahnede dinlemenin tadı hiçbir şeyle değişilemez. Ancak bu süreç bittikten sonra öncekinden daha coşkulu bir kalabalık ve daha dinamik müzisyenler birbirine kavuşacaktır. 

Ezgi: Açıkçası ben eski günleri özleyenlerdenim. O sigara dumanlı, arjantin bira dolu masaları, sisli mekanları çok özlüyorum. 🙂 Şimdi her şey çok düzgün. Biraz canımı sıkıyor bu durum. Hiç sevmem 🙂

“YOLGEZER AKTİF OLDU DİYEMEYİZ AMA YARINLAR NE GETİRECEK BELLİ OLMAZ”

Türkçe rock müziğin de şekil değiştirdiği ve son 10 yıldır hakimiyetini alternatif ve rap müziğe bıraktığı bir gerçek. “Bu müzik artık eskidi, dinlenmez” diye bir kaygınız oldu mu? Neler düşünüyorsunuz son 10 yılda değişen müzik dinleme alışkanlıklarımız hakkında? 
Can: Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada rock müzik popülaritesini maalesef yitirdi ama bize göre hiçbir zaman eskimedi. Müzik tarzı tüm dünyada dönemsel olarak sürekli değişiyor. Bu dönemde rap müzik popüler olsa da önümüzdeki dönemlerde rock müzik tekrar eski gücüne kavuşacak.

Ezgi: Ben her dönme ait baskın bir müzik türü olsa da her müzik türün fanatiklerinin her dönemde o türe ayrı bir tutku ve ilgi duyduklarını düşünüyorum. Ben mesela, hem  Ezhel dinliyorum bir yandan, seviyorum da, ama bi Pearl Jam olsun, Radiohead olsun, günlük playlist’imden eksik olmaz. Biraz öyle bakmak lazım diye düşünüyorum. O yüzden bizim şarkılarımız dönemin hitlerine göre değil de her dönem sevene hitap ediyor aslında bence.

Bu albümün yayınlanmasıyla birlikte Yolgezer yeniden aktif oldu diyebilir miyiz? Pandemi sonrasında aktif olarak konser vermeye, festivallere katılmaya başlayacak mısınız?
Kerem: Aktif oldu diyemeyiz ama manen bir aradayız. Yarınların ne getireceğiz belli olmaz.  

Ezgi: Pandemi çok kötü denk geldi. Ben mesela Düzce’deyim, annemlerin yanındayım. Birimiz İzmir’de, birimiz İstanbul. Herkes farklı şehirlerde olduğu için bir araya gelmek eskisinden de zor. Ama bu hiçbir zaman mümkün değil anlamına gelmiyor. Ancak yarınımızın ne olacağı belli değilken bu konuda yorum yapmak gerçekten güç.

youtube kapak

Sahnedeyken cover yapmaktan en keyif aldığınız, bunu en çok özlediğiniz parça hangisi? 
Can: Her bir coverladığımız parçaları özenle seçip, kendi yorumumuzu ekleyip çalıyorduk. Dolayısıyla her biri bizim için keyifli parçalardı. Ama spesifik olmak gerekirse; Aylin Aslım – “Senin Gibi”, Guns’n Roses – “Sweet Child of Mine”, The Clash – “Should I Stay or Should I Go”, Los Lobos – “La Bamba”…

Kerem: Hepimiz için ayrı bir cevap çıkacaktır mutlaka ama muhtemelen Aylin Aslım “Senin Gibi” ortak bir cevap olabilir. 

kapak net

Şimdi üzerinde çalıştığınız yeni şarkılar var mı, Yolgezer dışında da başka müzik projeleriniz var mı? 
Can: Yolgezer olarak şu anda yeni bir şarkı üzerinde çalışmıyoruz ama daha sonra yayınlayacağımızı söylediğimiz diğer şarkılar ile beraber sahnede de hiç çalmadığımız yeni bir şarkıyı yayınlayacağız. Kerem’in “Efendiler” diye henüz mutfak süreci devam eden bir projesi daha var. 

Albüm kapağı ve fotoğraflarınız çok ilginç, bu fotoğraflar da o dönem mi hazırlanmıştı? Kapakta kimin imzası var? 
Kerem: Fotoğraflar o dönemden kalma fotoğraflar ama albüm kapağı yeni tasarlandı. İrem Badazlı’nın tasarımı kapak. Çok çok güzel bir iş çıkardı, biz de görür görmez bayıldık 🙂

Ufkunuzu açan, size kendinizi iyi hissettiren, döne döne dinlediğiniz ve yakın zamanda yayınlanmış “o albüm” hangisi? 
Can: Yakın zamanda hazırlanan albümler için bir yorum yapamayacağım, ancak benim şahsi olarak “o albüm” diyebileceğim tek albüm “Bon Jovi – These Days”.