Ana SayfaMüzikYönetmenliğe soyunan ünlü müzisyenler

Yönetmenliğe soyunan ünlü müzisyenler

Onlar sadece sahnelerde değil, aynı zamanda rejisör koltuğunda da yer alan isimler. Fred Durst’ten Teoman’a yönetmenliğe soyunan ünlü müzisyenler karşınızda. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Kameraların önünde ışıldamaya alışık onlar ama bazıları var ki içlerindeki yaratıcı gücü sadece müzikle değil sanatın birçok farklı dalında ifade etmeyi deniyorlar. Nitekim oyuncu-müzisyen olgusu sık sık rastladığımız bir durum ve gerçekten de Justin Timberlake, Jared Leto, Madonna ya da David Bowie gibi starların kamera karşısına geçtiklerinde ne kadar iyi bir performans sergilediklerini biliyoruz. Ancak müzik sahnesinin efsane isimlerinden bazıları sadece müzisyen ve oyuncu olarak değil, aynı zamanda yönetmen olarak da karşımıza çıkıyor. Ve hatta kısa bir süre önce Taylor Swift ve Kendrick Lamar‘ın kısa filmleriyle Oscar’da yarışma olasılığı olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Kendi video kliplerinin yönetmenliğine soyunan pek çok müzisyen var tabii ama bir de gerçek bir uzun metraj film için kolları sıvayanlar var. Bu isimlerin yönetmen koltuğuna oturmuş olduğunu okuyunca çok şaşıracağınıza eminiz.

Madonna

Muhtemelen yönetmen tarafıyla en çok bilinen isimlerden biri Pop’un Kraliçesi Madonna. Ve hatta bu konuda o kadar iddialı ki kendi biyografi filmini de “Benden başka kimse çekemez” diyerek filmin senaryosuna da el atmış biri kendisi. Julia Garner‘ın başrolünü oynayacağı filmin yönetmenliğinin yanı sıra Madonna‘nın daha önce de bu alanda birkaç deneyimi var. Bunlardan ilki, 2008 yılında çektiği, Londra’da tatsız hayatlar yaşayan üç ev arkadaşının hikayesine odaklanan komedi filmi “Filth and Wisdom”. Bir diğeri ise romantik bir dönem filmi olan “W.E.”.

Nick Cave

İstanbul’da verdiği konserin etkilerini hala üzerimizden atamamışken, güçlü aurası ve sesiyle bizi adeta büyüleyen Nick Cave‘in sinema alanında da oldukça başarılı olduğunu biliyor muydunuz? 2009’da “The Cat Piano” adlı kısa animasyonu hem seslendirdi hem de yapımcılığını üstlendi ve 2005’te “The Work of director Jonathan Glazer” belgeselini yönetti. Bir de senarist tarafı var es geçmememiz gereken. 2005 yılında vizyona giren ödüllü “The Proposition” adlı filmin senaristliğini üstlenerek bu alanda da ne kadar iyi olduğunu kanıtladı. 

Fred Durst

Limp Bizkit‘in solisti Fred Durst‘ün sinemayla yakından ilgili olduğunu biliyor muydunuz? En dikkate değer yapımları arasında Jesse Eisenberg‘in başrolünü oynadığı 2007 drama filmi “The Education of Charlie Banks” ve 2008 biyografik komedi filmi “The Longshots” bulunuyor. Bu filmde Keke Palmer ve Ice Cube başrolde yer almıştı. Durst‘ün 2019’da çektiği son filmi “The Fanatic”te ise John Travolta başrolde olmasına karşın gişede beklenen başarı elde edilemedi. 

Bob Dylan

Bob Dylan‘ın hikaye anlatıcılığı yeteneğini hem yönettiği, hem eş senaristliğini üstlendiği hem de başrolünü oynadığı 1978 yapımı “Renaldo and Clara” filminde açıkça görebiliyoruz. Oyun yazarı Sam Shepard ile birlikte yazılan filmde Dylan‘a başrolde efsanevi müzisyenlerden Joan Baez eşlik ediyordu. 

Teoman

Teoman müzisyen kimliğinin yanı sıra yayınlandığı dönem çok ses getiren “Balans ve Manevra” filmiyle de tanınıyor. 2005 yılında sadece yönetmenliğini değil, senaristliğini ve müziğini de üstlendiği uzun metraj filmde kendisini oyuncu olarak da izlemiştik.

balans-ve-manevra

David Byrne

Talking Heads‘in kurucularından David Byrne, “True Stories” adlı filmiyle ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Byrne, John Goodman ile birlikte filmde rol alırken aynı zamanda Steven Tobolowksy ve Beth Henley ile filmin eş senaristliğini de üstlendi. Aynı zamanda Brezilyalı bir tarikatla ilgili olan “The House of Life” belgeselini de çekti. 

Prince

Prince, sinema dünyasında en çok “Purple Rain”deki performansıyla tanınıyor. “Purple Rain”in resmi olmayan devam filmi “Graffiti Bridge”te ise hem yönetmen, hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. 1990 yılındaki bu filmin öncesinde de, 1986 yılında, “Under the Cherry Moon” ile yönetmenlik deneyimini pekiştirmişti. 

Neil Young

Neil Young da müzisyenlik kadar yönetmenliği ciddiye alanlardan ama bunu bilmiyor olabilirsiniz, çünkü kendisi ne zaman yönetmen koltuğuna otursa Bernard Shakey takma adını kullanıyor. Young birkaç belgeselin yanı sıra kurgusal bir kasabanın müzikal bir portresi “Greendale”i de yönetti. Son olarak da 2021 yılında “Mountaintop” adlı belgeseli takma adıyla yönetti. 

Frank Sinatra

Ve tabii ki müzisyen kimliğinin yanı sıra oyuncu ve yönetmen olarak da üretimde bulunan Frank Sinatra‘dan bahsetmeden olmazdı. Tüm zamanlrın en iyi müzisyenleri arasında yer alan Sinatra, 1953 yapımı “From Here To Eternity” filmiyle En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ını almış olmasının yanı sıra rejisör koltuğuna da sonraki yıllarda oturacaktı. Sinatra 1965 yılında II. Dünya Savaşı filmi “None But The Brave”i yönetti. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR