Dünyaca ünlü rap yıldızı Young Thug hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

15 Ekim’de yayınlanan ikinci albümü Punk şimdiden hip hop müziğin en önemli gelişmelerinden biri olarak görülüyor. İlk albümü So Much Fun’ın devamı niteliğinde olan bu albüm 30 yaşındaki rap yıldızı Young Thug’ı bakalım nasıl bir noktaya taşıyacak? İşte dünyaca ünlü rapstar Young Thug hakkında bilmeniz gerekenler. 

“THIS IS AMERICA”DA ONUN DA İMZASI VARDI

Jeffery Lamar Williams, 1992’de Atlanta’da 11 çocuğun ikinci en küçüğü olarak doğdu. Hip hop ve trap müziğinin modern sesini etkileyen müziğiyle neslinin etkili bir figürü olarak kabul ediliyor. 2019’da “Yılın Şarkısı” kategorisinde Grammy kazanan “This Is America” ile Childish Gambino’nun başarısında büyük payı var. Çünkü bu şarkıyı ikili birlikte kaleme almıştı. Young Thug’ın ilk stüdyo albümü So Much Fun  ABD Billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptı. Billboard Hot 100’de 1 numara olan Travis Scott’ın “Franchise” single’ında da yine onun imzası var. 

CİNSİYET KALIPLARINI YERLE BİR EDEN MODA ANLAYIŞI

Rap’i kadar alışılmamış bir moda anlayışına sahip olan Young Thug, Instagram hesabında boyanmış tırnaklarıyla, dar kot pantolonuyla ve çocuk beden elbisesini gömlek olarak giyerken görülüyor. Moda eleştirmenleri onun için “cinsiyeti büken modayla flört ediyor” diyor. 2016’daki mixtape albümü Jeffrey’in kapağında İtalyan tasarımcı Alessandro Trincone imzalı bir elbise giyerek androjenlik bayrağını göndere çekti. Thug, heteroseksüel olmasına rağmen cinsiyet kalıplarını yıkmaktan hiç çekinmiyor. Sokak ve çete kültürüyle olan bağlantısını da koparmıyor. Bu anlamda ünlü rapçi David Bowie ve Prince’e benzetiliyor. Kendisine ait olan Spider adında bir markası da var. Aslında hep stilist olmak istiyormuş ama rap yapabildiğini fark ettiğinde müzik tutkusu ağır basmış. 

ÖZGÜVENİ YÜKSEK BİR STAR 

Young Thug, rap müziğin gidişatını değiştirecek işler yapacağını zaten bildiğini söyleyecek kadar özgüveni yüksek bir star. “İnsanların benim yaptığımı yapacağını biliyordum, çünkü bu havalı, ben ateşim” diyor. Ve ekliyor: “İçinizde olan şey yine sizin içinizde. Bunu size söylememin bir yolu yok. Ben sadece yaptığımı yapıyorum. Bunu yaptığımı bile bilmiyorum.” Thug, şu an çok zengin olduğunu da belirtmeden geçmiyor. “Sakinleşmek için yeterli param var. Ama rap müzikten emekli olamam, rapi çok seviyorum.”

KARDEŞİNİ KORUMAYI GÖREV EDİNDİ

Şiddet, ne yazık ki Thug’ın dünyasında çocukluğundan beri olan bir gerçek. Thug daha küçük bir çocukken, ağabeylerinden kumar borcu yüzünden evlerinin önünde öldürülmüş. Young Thug’ın da kumar bağımlılığı var. Hatta bu yüzden annesi çok üzülüyormuş. Thug yine de ailesine ve kardeşlerine gönülden bağlı olduğunu söylüyor. Özellikle de kardeşi Unfoonk’a. Hapse giren Unfoonk’u çıkaran ve ona maddi destek sağlayan yine Thug olmuş. “Onu sokak hayatından uzaklaştırmaya çalışırdım. Eskiden sokaklarda koşardım ve beni takip etmeye çalışırdı. ‘Hayır kardeşim. Eve git.’ derdim. Hep benim etrafımda olmak isterdi” diyor. 

ALBÜMÜN ADI NEDEN PUNK OLDU? 

Young Thug yeni albümü Punk’ın gerçek hayat hikâyeleri anlattığını söylüyor. “Bu albüm daha gerçek. Dinleyicime “Onlara çocukken yaşadığım birkaç şeyi anlatmak istiyorum. Bu şarkılar sadece gerçekten beni dinleyenler için.” Thug’ın albüm adını Punk koymasının da bir sebebi var. “Çünkü ‘punk’ kelimesini düşündüğümde hiçbir şeyi umursamayan bir insan geliyor aklıma. Kimin ne düşündüğünü önemsemeyen… Hatta punk rockçıları gördüğümde de ‘Kahretsin, bu tipler gerçekten umrumda değil’ diyorum.” Pandeminin de bu albüme katkısı büyük olmuş çünkü Thug artık gerçek hayat hakkında daha çok rap yaptığını, bunu düşünmek için zamanı olduğunu söylüyor. 

MARİ MEGO DA BABASININ İZİNDEN GİDİYOR 

Thug’ın 9 yaşında küçük bir kızı var. Adı Mari Mego. Daha bu yaşında bile babasının izinden gidiyor ve rap yapmak istiyor. Tabii ki çok şanslı çünkü babası onu çok destekliyor. Mego şimdiden “They Listen a Lot” ve “Do What I Can” adında iki şarkı yaptı bile. Thug gibi bazı rapstarlar da çocuklarını kariyerlerine dahil ediyor. JAY-Z ve Beyoncé, şarkılarına ve müzik videolarına kızları Blue Ivy’i konuk ediyor mesela. Hatta Blue Ivy ilk Grammy adaylığını aldı bile. Kanye West de bazı şarkılarına kızı North’u konuk ediyor. 

CANLI YAYIN KONSERİNDE ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Thug geçtiğimiz sene bir canlı yayın konserinde ölümden döndü. Konser sırasında bir anda kaskatı kesilen star, daha sonrasında bedenindeki hislerin çoğunu kaybettiğini söyledi. “Yatakta öylece kaldım. Ambulansı aramalarını çünkü vücudumu hareket ettiremediğimi söyledim. Beni yataktan çıkardılar. Tamamen uyuşmuş gibiydim. Hastaneye gittim ve karaciğer ve böbrek yetmezliğim olduğunu öğrendim. Ve bir nevi ölmüştüm.” Her ne kadar bu durumun sebebi belli olmasa da, Thug performansını şu cümlelerle sonlandırmıştı: “Uyuşturucu iyi değil, uyuşturucu kullanmayın.”

Kaynaklar: VoiceofFashion, Complex, Revolt, GQ, RollingStone, Vulture, Wikipedia