Pandemi döneminin en zor yanlarından biri konsere gidemiyor olmak, kabul. Ama bu evde de iyi konser izleyemeyeceğiz anlamına gelmiyor.

Ne yazık ki üzücü bir gerçekle yüzleşmek durumundayız, bu yıl da canlı konsere gidemeyebiliriz. Ülkemizde yalnızca yakın zamanda İBB’nin İstanbul Bir Sahne etkinlikleri açıklandı ama henüz bu çerçevede nerede ne konseri olacak, detaylı bir açıklama yapılmadı. Vaka sayıları hızla artarken, içimizde gerçekten evden çıkıp konser izlemeye gitmek diye bir istek olur mu orası da tartışılır tabii… Kanepede biraz daha fazla vakit geçireceksek eğer, YouTube’da yayınlanan en iyi konserlere şöyle bir bakalım.

Not: Konserleri YouTube’da bulmak için başlıktaki kelimelerle aratın.

Radiohead – Live From 93 Feet East, London (January 2008)

Yakın zamanda TikTok’a da girerek bize şok üstüne şok yaşatan Radiohead bir dizi konserini YouTube’da yayınlama kararı aldı. Ekip 93 Feet East’da kayda alınan ve 16 Ocak 2008 tarihinde verdikleri In Rainbows lansman konserlerini YouTube’da yayınladı. 1 saat 18 dakika uzunluğundaki konserin tabii dönemin koşulları gereği müthiş bir görüntü kalitesine sahip olduğunu söyleyemeyiz ama bu iyi müzik dinleyemiyoruz anlamına gelmiyor. Sonuçta Radiohead’den bahsediyoruz! Nigel Godrich’in yönetmenliğini üstlendiği konserde 15 Step, Bodysnatchers, Nude, Weird Fishes/Arpeggi, All I Need, Faust Arp, Reckoner, House of Cards, Jigsaw Falling Into Place, Videotape, Up on the Ladder, You and Whose Army?, The National Anthem, My Iron Lung ve The Bends çalıyor. Hayır Creep yok. Onu pek sevmiyorlar.

King Gizzard & The Lizard Wizard – Live in Melbourne ’21

Sinirimizden tırnaklarımızı yiyeceğimiz bir gelişme, King Gizzard bu konseri 26 Şubat 2021’de Avustralya, Melbourne’da verdi! “Biz konsere gidemiyoruz ama Avustralya gidiyor” diye düşünmeyin zira son açıklanan haberlere göre Avustralya da bu havalı günlerden mahrum kalmış olabilir. Pek çok müzisyenin dünya turnesi ve festival Avustralya’da da ekim, kasım aylarına ertelendi. King Gizzard’ın haziran ayında da devam etmesi beklenen konserlerinin akıbeti ise henüz bilinmiyor. Bu yüzden gelin, Kings’in Sidney Myer Music Bowl’da verdiği konseri tıklayalım. Kings bu konserde “Fury”, “Doom City”, “Rattlesnake”, “Pleura” ve “K.G.L.W.” gibi hitlerini çalıyor. 1 buçuk saate yakın süren görkemli bir şov. Kaçmaz.

The Cure Orange Video Part 1 1986/1987

In Orange, The Cure’in efsanevi konser serisi. Fransız kırsalında MS 1. yüzyılda inşa edilen eski bir kolezyumda kaydedilen setin inanılmaz ruhani bir hissi var. Bu kadar iyi bir atmosferin içinde daha da iyi ne olabilir? Elbette Cure şarkıları! Ki, henüz o yıl yayınlanmamış olan Disintegration albümünden hiçbir parça olmamasına rağmen, bu büyülü bir Cure konseri. Shake Dog Shake, Piggy In The Mirror, Play For Today, A Strange Day, Primary, Kyoto Song,  Charlotte Sometimes, In Between Days ve The Walk konserin birinci bölümünde çalan şarkılar. Konserin 1987’deki ikinci bölümü ve üçüncü bölümlerinin de olduğunu ve “Killing in An Arab” ve “Boys Don’t Cry”ın üçüncü bölümde çaldığını ekleyelim. The Cure’u İstanbul’da izlediğimiz günleri de analım tabii…

Miles Davis – Full Concert – 08/18/70 – Tanglewood (OFFICIAL)

Caz evreninin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden Miles Davis ve grubunun Lenox, Massachusetts’teki Tanglewood Festivali’nde çaldığı konseri mutlaka izlemelisiniz. Efsanevi müzisyenler topluluğu, caz dünyasında kesintisiz bir yolculuğa çıkıyor. Miles Davis trompette, Gary Bartz saksafonda, Chick Corea elektrik piano, Keith Jarrett org, Dave Holland bas, Jack DeJohnette davul ve Airto Moreira perküsyonda. 45 dakika süren bu inanılmaz konser, her adımında daha da derinlere gidiyor ve izleyeni hayal alemlerine sürüklüyor. Bir izleyici yorumuna göre bu konserde Davis’in 42’inci dakikada rastladığı kişi, Carlos Santana’dan başkası değil. Arkanıza yaslanın ve muhteşem bir şeye tanık olun.

Nine Inch Nails – Cold and Black and Infinite 2018

Nine Inch Nails solisti Trent Reznor’un ne kadar yetenekli bir müzisyen olduğunu kanlı canlı izlemek kadar heyecan verici çok az şey var hayatta! NIN’in 2018’deki bu konser kaydında canlı performanslarda iyi ses kalitesi ve büyük prodüksiyonların keyfini sürmek mümkün. Sürükleyici bir atmosfere sahip olan bu canlı set, profesyonel bir çekim değil. Hayran görüntülerinden derlenmiş ve gerçekten çok iyi bir ses kalitesine sahip, kusursuz bir kurguyla düzenlenmiş bir set. Grubun 2018 turnesinden çıkan bu şovun setlist’inde This Isn’t the Place, Sin, The Perfect Drug, Help Me I Am In Hell ve Hurt gibi şarkılar var. Hayır, Closer yok. Ama bu, bu inanılmaz konseri izlememek için bir bahane olamaz.

Queen Live at Wembley

Queen’in ve Freddie Mercury’nin hayatını anlatan “Bohemian Rhapsody”i izlemeyen kalmadı herhalde. 1991 yılında AIDS nedeniyle kaybettiğimiz ve canlı olarak izleme şansımızın bir daha hiç olmayacağı Freddie Mercury’nin ne büyük bir müzisyen olduğunu gelin bir kez daha görelim. Queen’in bu performansı 12 Temmuz 1986 tarihinde Londra’nın ikonik Wembley Stadyumu’nda verdiği konserden alıntı. 1 saat 50 dakika boyunca Queen’in Under Pressure, Another Bites the Dust, I Want to Break Free, Gimme Some Lovin, Bohemian Rhapsody, Radio Ga Ga, We Will Rock You ve We Are The Champions gibi hitlerini izlemek mümkün.

Daft Punk – Alive 2007 HD 720p60 (Full Set)

Şu sahnenin aynısını 2007 yılında İstanbul Kuruçeşme Arena’da kanlı canlı izlediğimizi hatırlayan var mı aranızda? Daft Punk’ın inanılmaz piramidi Boğaz manzarasına karşı yanıp sönerken, kalbimizin gümbürtüsünü bastırmakta zorlanıyorduk. Ne yazık ki onlar da bir daha sahnede izleyemeyeceğimiz ekipler arasında. Zira geçtiğimiz aylarda dağıldıklarını açıklayarak bizi çok üzdüler. Onlar gitmiş olabilir ama şarkıları da, muhteşem şovları da kalbimizde yerinde duruyor. Robot Rock, Technoogic, Around The World, Harder Better Faster Stronger, Da Funk, Human After All gibi Daft Punk klasiklerinin ustaca birbirine geçmiş versiyonlarını dinlemek ve elbette, Daft Punk’a veda etme şansı bulamadıysanız bunu yapmak için, YouTube’da bulabileceğiniz en iyi Alive 2007 linkini böyle bırakalım.

Kaynaklar: Treblezine.com