Türkçe alternatif müziğin en sevilen ekiplerinden Yüzyüzeyken Konuşuruz 9 yılı geride bıraktı. İşte ünlü topluluk hakkında bilmeniz gerekenler. 

Alternatif sahnenin en popüler ekipleriden Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kaan Boşnak ve Engin Sevik’in 2011’de biraraya gelmesiyle kuruldu. İlk albümleri Evdekilere Selam 2013’te geldi. YYK ardından Otoban Sıcağı ve Akustik Travma adında iki albüm daha kaydetti. Dillere dolanan şarkı sözleri, başarılı konser performanslarıyla işte Yüzyüzeyken Konuşuruz hakkında bilmeniz gereken 9 şey.

GRUBUN İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Kaan Boşnak, Yüzyüzeyken Konuşuruz’un isminin nereden geldiğini 2013 yılında Rave Mag’e şöyle anlatmıştı: “Akustik performanslarımın çekimini yapan arkadaşım Ozan ile internet üzerinde konuşurken ismin ne olacağına dair konuşmaya başladığımızda “Daha sonra yüzyüzeyken konuşuruz” derken bu lafa güldük ve tamam böyle kalsın dedik.” Boşnak, başlarda Yüzyüzeyken Konuşuruz’un bir proje olduğunu ve grubun daha sonra kurulduğunu söylüyor.

GRUPTA KİMİN NASIL BİR HUYU VAR? 

Grup turneden sonra Kadıköy’e geri dönüyor ve bir yerlerde bir şeyler içmeyi tercih ediyor. Bunun adına “dönüş dandikliği” diyorlar ve bunu kırmak için bunu bir gelenek haline getirmişler. Kaan kendini grubun en tezcanlısı olarak adlandırıyor. En politik ve sorumluluk sahibi olan Can (Kalyoncu), en ‘boş yapanı’, ‘ben bildimci’ Can (Tunaboylu) olarak tanımlanıyor. 

yyk belgesel

CENK TANER EN BÜYÜK İLHAM KAYNAKLARI OLDU

Kaan Boşnak, başlarda kendi yazdığı şarkıları akustik gitar eşliğinde Vimeo’ya yüklüyordu. Gelen olumlu tepkilerden sonra bir orkestra kurmaya karar verdi. YYK’nın ilk tohumları böyle atıldı. YYK aslında üzerine yapışan “Kadıköy Sound” ile bir ilgisi olmadığını ama Kesmeşeker’den Cenk Taner’in etkisinin grubun sound’u üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylüyor. Kaan Boşnak pek çok röportajında beste yaparken en çok ilham aldığı kişinin Cenk Taner olduğunu belirtiyor. 

yyk

“BAŞARIYI BİRDEN KAZANMADIK”

Boşnak, YYK’nin başarısının birdenbire olmadığını ve bu yüzden de duruma alıştıklarını söylüyor: “(…) Bir anda patlama olmadı. 3 yıl içinde yavaş yavaş, her gün yeni insanların keşfetmesiyle bu duruma geldi. Eğer iki günde binlerce tıklanan bir grup olsaydık ben de ‘Dur şimdi, n’oluyoruz?’ derdim ama uzun zaman içinde olduğu için alışma sürecimiz de oldu. Hiç böyle bir şeyler oldu da biz ne olduk tribine girmedik çünkü bu süreçte her şeyin farkındaydık. Balon sistemi değildi yani. Çok yavaş bir şekilde ilerledi her şey.” 

Ekran Resmi 2020 09 09 16.30.50

“BİZİM ASLINDA HİÇBİR ZAMAN TAM OTURMUŞ BİR SOUND’UMUZ OLMADI”

Grubun New York’ta analog olarak kaydettiği “Kazılı Kuyum” şarkısı ile ilgili düşünceleri şu yönde: “Yıllar içinde hiçbir zaman tam oturmuş bir soundumuz olmadı, hep aradık. Şu an için de geçerli bu. Ama İthaka’ya gider gibi; gideceğimiz yerden çok, oraya ulaşmaya çalışırken başımıza gelenler, deneme yanılmayla ortaya çıkarttığımız şeyler bizi biz yaptı. Anadolu Pop akımının hem müzikal hem felsefik olarak etkilerini görmek çok mümkün bu şarkıda. Bu sebeple kaydın da analog olması gerçekten o dönemin hissiyatına yakın hissettiriyor.”

KAAN BOŞNAK KİMLERİ OKUYOR?

Grubun meşhur şarkı sözlerinde, kurucusu Kaan Boşnak’ın edebiyata olan hakimiyetini ve gündelik dile olan ilgisini görmek mümkün. “Boş gemiler geçiyor gönlümün kıyısından”, “Bir sabah uyandım arandım yoktun hala bulamıyorum” gibi kalplerimizde kalan cümleler ona ait. Boşnak, Murat Menteş’in büyük hayranı. Onun dışında Murat Uyurkulak ve Hakan Bıçakçı’nın da yazılarını çok beğendiğini söylüyor. Bir de Mahir Ünsal Eriş’in öykülerini çok seviyor. Zaman zaman Ot dergisinde de yazıyor. 

YAKIN ZAMANDA DÜNYAEVİNE GİRDİ

Ekran Resmi 2020 09 08 18.17.26

Ünlü bir grubun solisti olunca haliyle Boşnak’ın özel hayatı da gündemi meşgul ediyor. Nisan ayında Başak Ceylan Torun’la nikah masasına oturan Kaan, nikahta giydiği beyaz tişörtüyle çok konuşuldu. Bu nikahtan sonra ortalık oldukça çalkalandı. Sosyal medyada dolaşan bazı iddialar karşısında Kaan ve eşi Başak’ın çektiği cevap videosu da sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. 

SOLO ALBÜMÜNE HAZIRLANIYOR

KAAN BOŞNAK 2

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un bir süredir yeni bir şarkısı yok. Ama solist Kaan Boşnak solo albümü üzerine çalışmaya devam ediyor. 2018 yılında Demos adında 5 şarkılık bir EP yayınlayan Boşnak, bu yıl içinde “Bırakma Kendini” ve “Bebeğim” adında iki yeni single yayınladı. “Bebeğim”in yönetmenliğini de eşi Başak Ceylan Boşnak üstlendi. 

PRODÜKTÖR OLARAK MÜZİĞİN MUTFAĞINDA ÇALIŞMAK İSTİYOR

Grup röportaj vermekten pek hoşlanmıyor. Çok nadir çıktıkları bir TV programında Kaan Boşnak, “Ben kendimi 15 yıl sonra prodüktör koltuğunda görmek istiyorum. İşin biraz daha mutfak, stüdyo tarafında çalışan biri olmak isterim” demişti. Ekip aynı zamanda üniversite konserlerinin onlar için bir başka olduğunu da belirtmişti. 

KAYNAKLAR: Avaz Avaz, The Rave Mag, Redbull, Artfulliving, Blu TV Yüzyüzeyken Konuşuruz Belgeseli, TV 100 Okan Bayülgen’le Uykusuzlar Kulübü