Ana SayfaalternatifYüzyüzeyken Konuşuruz'dan "Kazılı Kuyum"un hikayesi

Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan “Kazılı Kuyum”un hikayesi

Yüzyüzeyken Konuşuruz, “Kazılı Kuyum” adlı son single’ları için New York, Red Bull Müzik Stüdyoları’na gitti. Ekip şarkıyı analog olarak kaydetti ve şarkının hikayesinin mini belgeseli grubun YouTube kanalında yayınlandı.

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un “Kazılı Kuyum” şarkısının Manhattan, New York’ta geçen kayıt hikayesi Joey DiConcetto yönetmenliğinde mini bir belgesele konu oldu.

Kaan Boşnak’ın “2011’de akustik gitarla besteler yapıyordum. Daha ‘singer, songwriter’ tarzında. İşin içine elektronik, enstrümanlar girdikçe bu müziği davulla, basla, synthsizer’la süslemek istedim” diye grubun tarihini anlatarak başlayan belgeselde grubun prodüktörü Mert Medeni, grubun sound’unun eski Türk müziklerini çağrıştırdığını hem de yeni bir sound taşıdığını ekliyor.

yyk belgesel

ÖNCE ANALOG KAYIT ALINDI, SONRA DİGİTALE AKTARILDI

YYK’nın bu şarkısı için sesler analog kayıt üzerinden Pro Tools’a aktarılmış. Boşnak, “Çocukluğumuzdan beri sevdiğimiz, etkilendiğimiz grupların çoğu 60’larda 70’lerde yaşamışlardı. O yıllarda digital kayıt yok, hepsi analog kayıtlardı” diyor. Grubun klavyecisi ve gitaristi Baran Ökmen, “Abbey Road’da kaydedilmiş bir Beatles albümü dinliyorsun, ‘Bu neden böyle’ diyorsun. Çok acayip tınlıyor” diye ekliyor.

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un aranjesini hep birlikte yaptığı şarkının sözleri solist Kaan Boşnak’a ait.

“Yazdığım şiirle yazdığım şarkı sözü arasında bayağı fark var. Sözleri dışardan bakınca bir aşk şarkısı gibi görünüyor. Bir ayrılık şarkısı gibi görünüyor… Ama aslında sözlerde hece ölçüsü ve üslupla beraber yapmaya çalıştığım şey Türk Anadolu halk edebiyatına selam göndermek gibi bir şey” diyor Boşnak, bu şarkının hikayesini anlatırken.

Belgeselin tamamını izlemek için:

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR