Açıklar, tarzlara takılmıyorlar ve özgürlükçüler. İşte Z kuşağının en sevdiği şarkılar ve şarkıcılar… 

Bir zamanlar bir müzik dergisinin arkasında rockçılar ve rapçiler atışırlardı desek, Z jenerasyonu bize kahkahalarla gülerdi herhalde! Spotify’ın “10 yılın özeti” listelerine bakacak olursak, bugün 1997-2012 yılları arasında doğan neslin neler dinlediğini açıkça görebiliriz. Bu nesil, müziği diğer nesillerden daha önce hiç olmadığı kadar farklı bir şekilde dinliyor ve hissediyor. Müzik konusunda çok açıklar ve listelerinde büyük bir çeşitlilik var. Z kuşağı, müzik türleri söz konusu olduğunda etiketlere inanmıyor. Yani onlar kendilerini “rockçı” veya “rapçi” olarak tanımlamayı seçmiyor. Her şarkıyı nasıl hissettiklerine göre dinliyor ve belirlenmiş kurallara çok da takılmıyorlar. Peki Z kuşağı en çok hangi şarkıları dinliyor? Dünya Gençlik Günü kutlu olsun! 

Post Malone feat 21 Savage- Rockstar 

2017’de yayınlanan şarkı her iki rap sanatçısının da tüm dünyada 1 numara olmuş ilk şarkısı. Şarkı Grammy Ödülleri’nde En İyi Rap Performansı ve Yılın Kaydı kategorilerinde de aday olmuştu.

Billie Eilish – Lost Cause

Billie Eilish’e sürüsüyle Grammy kazandıran ilk albümü WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?dan yayınlanan “Bad Guy”a gotik pop diyebiliriz. Z Kuşağı nihilizmini Eilish şarkılarında da tavırlarında görmek mümkün. Billie, yeni albümü Happier Than Ever’da ise bambaşka bir tarz benimsedi. Çok cesur bir hamleydi doğrusu.

BILLIE EILISH BANNER

Ariana Grande – 7 Rings 

Lüks problemleri, takma saçlar, akmış rimeller ve çok ama çok para… İşte Ariana Grande “7 Rings”te bunlardan bahsediyor. Grande’nin yeni albümü Positions da yayınlandığı hafta 174 milyon stream’e ulaştı. Z nesli Ariana’yı seviyor. 

ARIANA GRANDE BANNER 1

Lil Nas X ft. Billie Ray Cyrus – Old Town Road 

Cesur ve kimsenin ne dediğini umursamıyor. Cinsel yönelimi hakkında rahatlıkla konuşuyor. Sahne şovlarında yenilikçi, başarılı ve muhteşem şarkılar yapıyor. Lil Nas X de Z jenerasyonunun çok dinlediği bir isim. “Montero (Call My By Your Name)” sosyal medyada da büyük ilgi uyandırdı. 

Olivia Rodrigo- Drivers License 

Olivia Rodrigo 2003 doğumlu. Tam anlamıyla çok yalnız bir nesil olan Z jenerasyonu üyesi. Sour çoğunlukla, yaşadığı ve belli ki çok iz bırakmış bir ayrılığın dijital ayak izleri gibi. Sosyal medyada sürekli gördüğü güzel kızlarla kendisini kıyasladığını itiraf eden ve ergenliğinden nefret ettiğini dile getiren şarkıları var. 

Wallows – Pleaser

Wallows, Dylan Minnette, Braeden Lemasters ve Cole Preston’dan oluşan Los Angeles merkezli bir Amerikan alternatif rock grubu. Grup elemanlarından Dylan Minette Netflix’in ünlü dizisi “13 Reasons Why (Ölmek İçin 13 Sebep)”te oynuyor. Grup, 2017’de Spotify Global Viral 50 listesinde iki numaraya ulaşan “Pleaser” ile başlayarak bağımsız şarkılar yayınlamaya başladı.

Kid Francescoli- Moon (And It Went Like) 

2000 yılında Mathieu Hocine’nin projesi olarak hayata geçen Kid Francescoli, 2013’te yayınladığı With Julia albümüyle indie-pop dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. Kendisinin 7 Nisan 2022’de Zorlu PSM’de bir konser vereceğini de not düşelim. 

Troye Sivan- Could Cry Just Thinkin About You

Pek çok müzik eleştirmeni Troye Sivan’ın Twiggy, Grace Jones ve Annie Lennox gibi androjenliğin simgesi olabileceğini düşünüyor. Avustralyalı şarkıcı ve oyuncu olan Troye eski bir Youtuber. Kadife sesi ve hüzünlü şarkılarıyla gençliğin en sevdiği isimlerden biri. 

Tierra Whack – Whack World

Tierra Helena Whack, Amerikalı bir rapçi, şarkıcı ve söz yazarı. Başlangıçta bir genç olarak “Dizzle Dizz” adıyla performans sergiledi, ancak daha sonra 2017’de doğum ismine geri döndü. İlk stüdyo albümü Whack World, Mayıs 2018’de piyasaya sürüldü ve büyük beğeni topladı. 

Lauv – Sad Forever 

Yalnızlık, madde bağımlılığı, üzgün olmak gibi kavramları işleyen şarkılarıyla Lauv, çok modern bir yaklaşım sergiliyor. Duygu ve ruh hallerini temsil eden renkler giyiyor. Eleştirmenler tüm duygularınızla temas halinde olma hissinin, özellikle bir erkek için günümüz gençlik felsefesinin bir göstergesi olduğu görüşünde.

Kehlani ft. Chance the Rapper- The Way

Kehlani, kendini queer ve panseksüel olarak tanımlıyor ve tüm cinsiyet kimliklerinden insanlara ilgi duyduğunu açıklıyor. Kehlani’yi bu kadar güçlü bir Gen-Z figürü yapan sadece cinsel akışkanlığı ile rahat tavrı değil, aynı zamanda zihinsel sağlık sorunları konusundaki açık sözlülüğü. Kehlani, 2016’daki intihar girişimini ve 2018’de ilk çocuğunun doğumundan önce yaşadığı doğum öncesi depresyonunu özgürce dile getiriyor.

Lorde- Tennis Court 

Hayranları “Olivia ve Billie koşabilsin diye Lorde onlardan önce bu yollarda yürüdü” diyor. Çok haklılar. Yeni Zelandalı şarkcı ve şarkı yazarı Lorde daha 13 yaşındayken Universal’le anlaşma imzalamıştı. Lorde, 2 Grammy ödülü aldı.

Harry Styles- Watermelon Sugar 

2020’de yayınlandı ama bu muhtemelen tüm zamanların en iyi yaz şarkılarından biri. One Direction zamanından beri takip edilen Harry Styles kesinlikle Z kuşağının favori isimlerinden biri. O da cinsiyet kalıplarına takılmıyor. Tam bir moda ikonu. Ojeleri, takıları ve makyajıyla Z kuşağının özgürlükçü yanını temsil ediyor. 

HARRY STYLES BANNER kopyasi

Måneskin- Beggin 

Eurovision Şarkı Yarışması’nın 2021 birincisi Måneskin, ülkeleri İtalya’ya 31 yıl sonra birincilik getirmesiyle çok ses getirmişti. Ülkemizde de çok seveni olan ekibin Madcon cover’ı “Beggin” şimdi her yerde. Z kuşağının listelerinde, sokaktan geçen arabalarda, TikTok videolarında ve Instagram story’lerinde…

Lana Del Rey- Venice Bitch 

İşte zamanının ötesinde bir isim, Lana Del Rey. Tüm jenerasyonları birleştiren bir üslup, akıcı ve yormayan şarkılar. Çiçekli elbiseleri ile çok kadın, çok kırılgan, çok kendi halinde. 10 dakikaya yaklaşan bir şarkı olmasına rağmen, Lana Del Rey’in kural tanımaz “Venice Bitch”i de onu Z kuşağının da kraliçesi yapıyor.

LANA DEL REY BANNER

Noah Gundersen- Family 

ABD, Seattlelı indie ve folk sanatçısı Noah Gundersen 20’li yaşlarındayken bile kendinden daha büyük, eski bir sound’un icracısıydı. Karakteristik sesiyle kesinlikle kendine özgü bir isim. Bir ozan gibi yazdığı destansı şarkıları, alçak gönüllü ve dürüst şarkı sözleriyle ilgi görüyor. 

Saweetie, Doja Cat – Best Friend 

Arkadaşlarınızı doya doya övmek istiyorsanız, Doja Cat ve Saweetie düeti “Best Friend” imdadınıza yetişir. 28 yaşındaki Saweetie ve 25 yaşındaki Doja Cat, Z kuşağına tam anlamıyla hitap eden bu şarkıyla sosyal medyayı da etkisi altına almayı başarmıştı. Başına buyrukluk, kendi ayakları üzerinde durmak ve huzurlarınızda “Best Friend”. 

Kaynaklar: RollingStone, Untitled, The Bottomline