Ana SayfaMüzikZ raporunda ikinci perde: 2023’ün en iyi yabancı şarkıları

Z raporunda ikinci perde: 2023’ün en iyi yabancı şarkıları

2023’ün en iyi şarkıları muhasebemiz henüz bitmedi. Bu kez 2023’ün global çapta başarı kazanan, ülkemiz sınırları içinde de çok sevilen yabancı şarkılarını sıraladık.

Sebla KOÇAN / [email protected]

2023 yılı boyunca aslında en çok dinlediğimiz yabancı şarkılar sadece dizi veya filmlerde gördüklerimizle sınırlı kalmadı. Sosyal medya yine bu konuda da ağırlığını ortaya koydu. Her gece yatmadan bir tur Reels izleyip gülerken, bazı videoların arkasında çalan şarkılara kulak kesilmedik mi mesela? Ya da bir yolculuk sırasında TikTok açıp, duyup sevdiğimiz bir şarkıyı Google’da Shazam’da arama çalışmalarına başlamadık mı? O halde bu yılın en sevilen yabancı şarkılarına bizim taraftan bir göz atalım.

Coi Leray – ‘Players’

Bu yılın şarkısı olsa sizce ne olurdu? Bizim bu soruya yanıtımız Coi Leray’ın ‘Players’ı elbette. Grandmaster Flash and the Furious Five’ın 1982’de yayınlanan ‘The Message’ şarkısıdan aldığı sample’larla bir hip hop hiti yaratan Coi Leray, bir kadın hareketi marşına hayat verdi. Tabii burada prodüktör Johnny Goldstein da alkışı hakediyor. ‘Players’ Billboard Hot 100’de 9 numarayı gördü ve Spotify’da tam 410 milyon stream’e ulaştı.

Miley Cyrus – ‘Flowers’

Pek çok 2023 listesinde tartışma kabul etmeyen bir isim vardı bu yılın sonunda, o da Miley Cyrus’tan başkası değildi. Liam Hemsworth’le olan bir dargın bir barışık ilişkisi, evliliği, boşanması derken Cyrus, eski eşinin ona armağan ettiği Bruno Mars’ın ‘When I Was Your Man’ şarkısından ilham alıp sözlerini ufak bir dokunuşla değiştirdiği ‘Flowers’ı Hemsworth’ün doğumgününde yayınladı. Söylenen o ki klibi de Hemsworth’ün onu defalarca aldattığı bir evde çekti. Kendini sevmekten bahseden bu şarkı bir çeşit “intikam şarkısı” oldu ve milyonlar ‘Flowers’ı bağrına bastı.

RAYE, 070 Shake – ‘Escapism’

Remix’leri, hızlandırılmış ve yavaşlatılmış versiyonları derken RAYE ve 070 Shake’in ‘Escapism’ şarkısını bu yıl kim bilir kaç kez dinledik? Ayrılık sonrası kendini gecelere atan ve günübirlik ilişkilere yelken açan perişan bir kadının sayıklamalarını dinlediğimiz RAYE yaralara şu cümlelerle parmak bastı: “Bir daha dün geceki gibi hissetmek istemiyorum/ Doktor, doktor herhangi bir şey lütfen/ Doktor, doktor bana acı, bu acıyı al/ Semptomlarımı soruyorsun, doktor, hissetmek istemiyorum.”

Lana Del Rey – ‘A&W’

Dokuzuncu stüdyo albümü ‘Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd’ı 2023’ün mart ayında yayınlayan Lana Del Rey’in albümde yer alan ‘A&W’ şarkısı bu yılın en iyilerinden. İlk adı ‘American Whore (Amerikalı Fahişe)’ olan şarkı gündelik seksten bahsediyor, ünlü şarkısı “Video Games”e gönderme yaparak “Yalnızca biri seni seviyorsa yaşamaya değer” diyor. Cinselliğini ve bağımsızlığını benimsediğini, başkalarının onu nasıl gördüğünü umursamadığını söylüyor. Melankolik, kırılgan ve dürüstçe.

Olivia Rodrigo – ‘Bad Idea Right?’

Enerji patlaması ve kafa karışıklıkları… Olivia Rodrigo’nun eylül ayında yayınladığı yeni albümü “GUTS”ta yer alan ‘Bad Idea, Right?’ bu iki kavramı harmanlayarak müthiş eğlenceli bir pop şarkısına dönüştürüyor. Eski sevgilisinin aramasıyla heyecanlanan, onunla buluşmanın kötü bir fikir olduğunu bilen ve arkadaşlarına nereye gittiğine dair yalanlar söyleyen bir kadının iç hesaplaşmasını anlatan şarkının YouTube’da 27 milyon izlenmesi var.

Kylie Minogue – ‘Padam Padam’

Dans pop’un 55 yaşındaki kraliçesi Kylie Minogue’un kalp atış sesine atıfta bulunduğu ‘Padam Padam’ı yayınlandığı anda sosyal medyada viral oldu. Kylie’nin “Tension” albümünün ilk single’ı olarak yayınlanan ‘Padam Padam’ öyle bir dile dolandı ki, ABD başkan yardımcısı Kamala Harris bile bu şarkı eşliğinde dans etti.

Doja Cat – ‘Paint the Town Red’

Hip hop’ın aykırı kanatlarından Doja Cat’in eylülde yayınladığı “Scarlet” albümünde yer alan ‘Paint the Town Red’ caz ve hip hop öğelerini ustalıkla birleştiriyor. Dionne Warwick’in ‘Walk On By’ şarkısından sample alan Doja Cat, “kasabayı kırmızıya boyayacağını” söyleyerek aslında yeni görüntüsü hakkındaki eleştirilere de bir yanıt veriyor. Bu deyim, İngilizce argosunda dışarı çıkıp çılgınca eğlenmek anlamına geliyor ve şenlik ateşlerinin kırmızısına göndermede bulunuyor. ‘Paint the Town Red’ sosyal medyada da büyük başarı kazandı. TikTok’ta şarkıyı kullanarak 700 bine yakın video oluşturuldu.

Taylor Swift – ‘Anti Hero’

“The Eras Tour”la kariyerinin en büyük konser serilerinden birine imza atan Taylor Swift 2023’ü pas geçmedi elbette. Swift’in son albümü “Midnights” mayıs ayında yayınlandığında epey büyük bir fırtına kopardı. Kendinden nefret etmeyi, kaygı ve depresyonu anlatan ‘Anti-Hero’ dışında albümde sevilen ‘Lavender Haze’, Lana Del Rey düeti ‘Snow on the Beach’, ‘Karma’, ‘Bejeweled’ gibi pek çok şarkı çok sevildi. 12 Grammy ödüllü Swift bu albümün tamamıyla 2023’te de ipi göğüsledi.

SZA – ‘Kill Bill’

2022’nin aralık ayında yayınlandığı için başarısını 2023 için kutlayacağımız bir diğer şarkı da SZA’nın ‘Kill Bill’ şarkısı. Tarantino’nun ünlü filminin ismine gönderme yapan şarkı eski sevgiliden ve hatta onun yeni sevgilisinden de intikam almayı anlatan epey kanlı bir şarkı diyebiliriz. Aşk için cinayet işleyen bir kadının daha ne kadar ileri gidebileceğini sorgulayan şarkı, bir yandan da “Ben nasıl buraya kadar geldim” diye bir iç hesaplaşmayı da başlatıyor.

The Beatles – ‘Now And Then’

John Lennon’ın 1977’de bestelemeye başladığı ve bitiremediği, tamamlanması 45 yıl süren yeni Beatles şarkısı ‘Now and Then’ 2023’te tam bir sürpriz oldu. Grubun geride kalan iki üyesi Paul McCartney ve Ringo Starr’ın; 2001’de aramızdan ayrılan George Harrison’ın gitar ritimleriyle birleştirdiği son Beatles şarkısı ‘Now and Then’ aynı adla yönetmen Oliver Murray’in imza attığı 12 dakikalık bir mini belgesel olarak da Beatles’ın YouTube kanalında yayınlandı.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR