Pop dünyasının parlayan yıldızı Zeynep Bastık’la kariyerinin yol taşlarını adımladık. Bastık, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Müzisyen ve oyuncu Zeynep Bastık, on parmağında on marifet olan bir sanatçı. Sahnelere 2008’de Anadolu Ateşi’yle birlikte başladı. Müziğe, dansa ve oyunculuğa ilgi duyuyordu. Müzik sevgisi ise aileden geliyordu. Dedesi, bağlama üstadı, anneannesi ise Türk Halk Müziği sanatçısıydı. Teyzesi konservatuvarda öğretim görevlisiydi. Bu yüzden küçük yaşlarda müzikle içiçe büyüdü.

Bastık, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

“İZMİR’DE BÜYÜMEK BENİM İÇİN BİR AVANTAJDI”

Müzikle nasıl tanıştınız? Size müzik yapma konusunda kim ilham oldu?
Müziğin içine doğdum ben aslında. Çünkü teyzem o zaman Ege Üniversitesin’de Türk müziği okuyordu, dedem ve anneannem eski Türk Halk Müziği sanatçıları zaten. Kendimi bildim bileli müzik hep hayatımdaydı. İlk ilham aldıklarım ailem oldu haliyle.

Çanakkale’de doğdunuz ama İzmir’de büyüdünüz. İzmir gibi bir şehirde yaşamak sizi, müziğinizi nasıl besledi? Şimdi İstanbul’da yaşıyor olmaktan memnun musunuz?
Öncelikle evet İstanbul’da yaşıyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Çünkü kendini geliştirmek ve büyük kitlelere hitap edebilmek için İstanbul’da yaşıyor olmam gerektiğini hep biliyordum. İzmir’de büyümek benim için bir avantajdı. Bir insanın çoçukluğunun İzmir’de geçmesi kadar güzel bir şey yok. İzmir’de özgürdüm, sosyaldim, huzurluydum. Büyük şehirde küçük şehir samimiyeti var çünkü. Tüm en yakın arkadaşlarımın yarısını orada bırakıp geldim. İzmir’le olan bağım asla bitmeyecek. Muhtemelen yaşlanınca döneceğim 🙂

3

Kısa zaman içindeki yükselişinizle birlikte dünyanın pek çok yerinde konser verdiniz. Sizi en çok etkileyen şehir hangisi oldu?
İlk yurtdışı konserim Londra’ydı. Muhteşem bir salonda, harika bir kitleyle karşılaştım. Önce biraz yabancılaştım ama heyecanımı atmam çok kısa sürdü. Çünkü herkes orada olduğum için çok mutlu gibiydi. İlk yurtdışı konser deneyimimizi asla unutamam o yüzden. Sonrasındaki Amsterdam, Berlin, Frankfurt konserlerimiz de rüya gibi geçmişti, kalabalığa inanamamıştım.

Bunu yapmadan bu dünyadan gitmek istemem dediğiniz bir şey var mı?
Bucket listem çok ama şu an gündemimde olan bir iki tanesini söyleyeyim; İzlanda’ya gitmek, albümdeki bütün şarkılarımı kendim yapabilmek.


2

ZEYNEP BASTIK KİMDİR? :

1993 doğumlu olan Bastık, Çanakkale’de doğdu. İzmir’de büyüdüğü yıllarda, 16 yaşındayken Jackpot adında bir grupla sahne almaya başladı. R&B ve pop rock söyledi, sahnelere iyice alıştı. Murat Dalkılıç’la tanışması ve “Lüzumsuz Savaş” düeti onun hayatını değiştirdi. Bastık, 2011 yılında Dalkılıç’ın vokalisti olarak profesyonel anlamda müzik dünyasına girdi.

Bir gün, menajeri Önem Günal’ın da yönlendirmesiyle oyunculuğa adım attı. “Adı Mutluluk” dizinde rol aldı. Sonrasında “Umuda Kelepçe Vurulmaz” ve “Yasak Elma” dizilerinde de oynadı.

2014’te “Fırça”, 2017’de “Şahaneyim” single’larıyla solo kariyerine başladı. 2018’in sonunda Ezhel’in “İmkansızım” şarkısına yaptığı cover büyük ilgi görünce, sevdiği şarkıları coverlayıp YouTube’a yüklemeye başladı. Tarkan’dan “Biz Nereye”, Harun Kolçak’tan “Yanımda Kal”, Sertab Erener’den “Yanarım”larla başlayan cover performansları Fikri Karayel’in “Yol” ve Ezhel’in “Felaket” şarkılarıyla zirveye çıktı.

2019 yılında Bastık’tan “Her Yerde Sen” ve Anıl Piyancı’yla birlikte seslendirdiği “Bırakman Doğru Mu?” şarkıları geldi. 2019’un sonunda Mustafa Sandal’la birlikte söylediği “Mod” hayranlarını sevindirdi.

Yıldızı iyice parlayan sanatçı, hem yurtiçinde hem yurtdışında verdiği konserler ve canlı performanslarıyla da göz doldurdu. 2020’ye “Uslanmıyor Bu” ve “Çukur” şarkılarıyla başlayan, Murda’nın albümüne “Güneş” düetiyle hayat veren Zeynep Bastık şimdilerde yeni şarkılarını dinleyicisiyle buluşturmak için gün sayıyor.

ZEYNEP BASTIK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 7 ŞEY

  • Kendini şöyle tanımlıyor: “Kendisini tanıyan ve yapabildiği şeylerin en iyisini yapmaya çalışmaktan vazgeçmeyen birisi”.
  • Beyoncé mi Rihanna mı sorusuna, “Tabii ki Beyoncé” diyor.
  • Önümüzdeki yıl bir üniversite turnesi yapmak, üniversitelerde ücretsiz olarak konser vermek, öncesinde de söyleşiler yapmak istiyor.
  • En sevdiği Netflix dizileri; Dogs of Berlin, Kominsky Method ve Special.
  • En sevdiği YouTuber’lar; Danla Biliç, Hande Taşer ve Zeynep Çıpa.
  • Zeynep Bastık, cover’ladığı şarkıların hiçbirisinin Spotify’da olmadığını, onları yalnızca YouTube’a koyduğunu söylüyor.
  • Bastık kendini şımarık bulmadığını, bu kelimenin onda kötü tezahür ettiğini söylüyor. “Bazen de arkadaşlarıma, sevgilime tatlı tatlı şımarırım” diyor.

Zeynep Bastık’ın soru-cevap videolarının tamamını buradan izleyebilirsiniz.