Ana SayfaHaberlerZeytinli Rock Festivali neden iptal?

Zeytinli Rock Festivali neden iptal?

Türkiye’nin en köklü festivallerinden Zeytinli Rock Festivali pandemiyle beraber verdiği aranın ardından 17-21 Ağustos tarihlerinde yerli-yabancı toplam 70 müzik grubunun katılımıyla bu sene tekrar düzenlenecekti…

İpek ATCAN / [email protected]

Düzenlenecekti düzenlenmesine fakat son yıllarda ama o ama bu sebeple çok sık yaşamaya başladığımız “iptal”lerden bir tanesi daha yaşandı. Çok enteresandır ki bundan tam 6 sene önce de yani 2016’da yine iptal edilmişti Zeytinli Rock Festivali. “Ertelendi” demişlerdi ama aslında o da bir “iptal”di. Ana tema “milli güvenlik ve kamu düzeni”ydi. Müziğin milli güvenliğe nasıl bir tehdit, kamu düzenine nasıl bir zarar olduğunu hiçbir zaman anlayamayacağız.

Kozlu Müzik Festivali, Anadolufest gibi festivaller ve daha nice konser çeşitli sebeplerle iptal edildi. Pandeminin ardından tüm hayat normale dönmüşken dahi hala bir tek eğlence sektöründe kurallar devam ediyor. Ama şöyle bir gerçek var ki müziğin hiçbir koşulda susturlamayacağını hepimiz biliyoruz.

Şimdi sizlerle festival tarafından yapılan basın açıklamasından bazı bölümleri paylaşacağım. Bazen gerçekten kelimeler kifayetsiz kalıyor…

“Festivalin Burhaniye Belediyesi’nden 7 yıllığına kiraladığımız yeni yerinde yapılacağını duyurmuştuk. Her şeyden önce Burhaniye Belediyesi’ne, Belediye Başkanı Sayın Ali Kemal Deveciler’e ve Burhaniye halkına ilk günden beri bize yaklaşımları ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Üzülerek söylüyoruz ki bölgeye ne gibi bir katkısı olduğunu anlamadığımız bir vakfın yaptığı çağrının ardından Balıkesir Valiliği ve Burhaniye Kaymakamlığı adeta kafa kafaya verip bu sene festivalin olmaması için ellerinden geleni yapmaya yemin etmişçesine davranmaya başladılar. Bazı tarikatların devlet kurumlarına festivalin iptali için baskı yaptığına dair iddiaları hiç ciddiye almamıştık. Ancak yaşadıklarımız bize söylenenlerin dedikodudan öte olduğunu düşündürmeye başladı.”


“Burhaniye Kaymakamlığı’nın geçerli bir hukuksal dayanağı olmayan, içeriğini bizim de önce basından öğrendiğimiz keyfi kararına dair avukatlarımız gerekli itirazları yaptılar. Tercihimiz festival katılımcılarını, tedarikçilerini, çalışanlarını, sahne alacak sanatçıları ve festivalin geleceğini düşünerek, kimseyi zor durumda bırakmadan aklıselim bir çözüm bulmaktı. Bu bağlamda Kaymakam Bey’in durumu tekrar değerlendireceğini umut ediyorduk. Ancak ne yazık ki Burhaniye Kaymakamlığı itiraz dilekçemize de olumsuz yanıt verdi. Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Zeytinli Rock Festivali, gençlerin ayrı ayrı gidip dinleme fırsatı bulamadığı müzik gruplarını bir arada dinleyebildiği, denizin ve kumsalın tadını doyasıya çıkardığı, bütün bir senenin stresini birlikte eğlenerek dağıttığı Türkiye’nin bu alanda en uzun soluklu etkinliğidir. Gençlerimizden birkaç günlük mutluluğu esirgeyenler şunu asla unutmasın ki; Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği Türk Gençliği gericiliğe ve karanlığa asla prim vermeyecektir!”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR