Ana SayfaÖzel Dosya12 ikonik ismin hayat hikayesi

12 ikonik ismin hayat hikayesi

Hayatlarından ilham alınası 12 farklı kişi, kimi siyasetçi kimi ressam… Tek ortak noktaları ise yaptıkları işe duydukları tutku! Karşınızda tarihe adını yazdırmış 12 ikonik ismin hayat hikayesini konu edinen filmler. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Özellikle son yıllarda biyografi filmlerine olan ilgili giderek arttı. Tarihe adını yazdırmış isimlerin hayat hikayelerini konu edinen yüzlerce film var, ancak biz aralarından 12 tanesini özellikle seçtik. Çünkü bu filmlerin kahramanları göğüs gerdikleri zorluklar, yaşam felsefeleri, zekaları, elde ettikleri başarılar ve en önemlisi yaptıkları işe duydukları tutku ile hepimize ilham verecek türde.

“The Theory of Everything” (2014)

Stephen Hawking‘in üniversite yıllarından hastalığının ilerlediği döneme kadar eşi Jane ile birlikte geçirdiği süreci konu alan film, ünlü fizikçinin zorlu hayatını ortaya koyarken, bilime olan müthiş tutkusunu da çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Eddie Redmayne ve Felicity Jones‘un başrollerini paylaştığı film Redmayne‘a hem Akademi Ödülleri’nde hem de BAFTA‘da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı.

“Gandhi” (1982)

O sadece Hindistan’ın bağımsızlık lideri değil, aynı zamanda dünya görüşü ve hayat felsefesiyle önemli bir ruhani liderdi. Gandhi‘nin hayatını konu edinen film 1982 yılında çekildi ve başrolünde Ben Kingsley yer alıyordu. Film Akademi Ödülleri’nde 8 dalda ödül kazandı.

“Lincoln” (2012)

Yönetmenliğini Steven Spielberg‘in, başrolünü ise Daniel Day-Lewis‘in üstlendiği “Lincoln”, ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatının son dönemlerini ele alıyor. Day-Lewis bu filme bir yıl boyunca hazırlandı ve Lincoln‘le ilgili 100’ün üzerinde kitap okudu, haliyle de Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü bileğinin hakkıyla kazandı.

“Amadeus” (1984)

Wolfgang Amadeus Mozart‘ın hayatını konu edinen “Amadeus”, müzik dehasının yaratıcılık sürecinden özel hayatındaki tutarsız hareketlerine ve besteci Antonio Salieri ile olan karmaşık ilişkisine odaklanıyor. Sekiz dalda Oscar kazanmasıyla aradan ne kadar zaman geçerse geçsin popülerliğini koruyan bir yapıt.

“The Social Network” (2010)

Şöyle düşünün henüz 26 yaşındasınız ve hayatınız film oluyor. Evet, bunu başarmak için gerçekten çok sağlam bir işe imza atmış olmanız lazım. Bunu başaran da şu an bütün hayatımızın üstüne kurulu olduğu sosyal medyanın yaratıcısı Mark Zucerberg. Eminiz ki aradan birkaç 10 yıl geçtikten sonra kendisinin yeni bir biyografisi tekrar çekilecek.

“Steve Jobs” (2015)

Bu listeye Marc Zucerberg‘i alıp Steve Jobs‘ı almamak ona büyük ihanet olurdu. “Elma” hayatımızın her alanında, her an elimizde, kucağımızda… Teknoloji devi Apple‘ın kurucusu Steve Jobs‘un yaşamını konu edinen bu filmin başrolünde Michael Fassbender, yönetmen koltuğunda ise ödüllü yönetmen Danny Boyle yer alıyor.

“Frida” (2002)

Ressam Frida Kahlo‘nun acılarla dolu hayat hikayesini en iyi şekilde beyazperdeye aktaran filmlerden biri “Frida”. Tabii bunda ünlü ressamı canlandıran Salma Hayek‘in de büyük payı var. Film, Frida‘nın kocası Diego Rivera ile olan ilginç ilişkisinin yanı sıra siyaset ve cinsel özgürlükle ilgilli düşüncelerini de çarpıcı şekilde gözler önüne seriyor.

“The Iron Lady” (2011)

Demir Leydi lakaplı Margaret Thatcher‘ın İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olmasının ardından yaşanan siyasi gerilimi ve güç gösterilerini odağına alan film, aynı zamanda Thatcher‘ın erkek egemen bir dünyada sınıf ve cinsiyet ayrımcılığına dair verdiği mücadelesini de konu ediniyor. Thatcher‘ı canlandıran Meryl Streep‘in performansı ise şahane!

“La Vie en Rose” (2007)

Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayat hikayesini konu edinen “La Vie en Rose”,
sanatçının çocukluğundan ölümüne kadar yaşadığı bütün süreci ele alıyor. Piaf‘ı sevdiğimiz fransız oyuncu Marion Cotillard canlandırıyor.

“Jackie” (2016)

ABD eski başkanı John F. Kennedy‘nin eşi Jacqueline Kennedy ya da namıdiğer Jackie O.‘nun hayatını konu edinen film, Başkan Kennedy‘nin suikaste kurban gitmesinin ardından yaşadıklarını konu ediniyor. Yaşanan travmatik olayın sonrasında sergilediği dirayetli duruşuyla büyük takdir toplayan Jackie O.‘yu filmde Natalie Portman canlandırıyor.

“Coco Before Chanel” (2009)

Film, moda dünyasının kurallarını yeni baştan yazan Gabriel Chanel‘in (namıdiğer Coco Chanel) Paris’e taşınıp ünlü bir moda tasarımcısı olmadan önceki dönemine odaklanıyor. Yetimhanede geçirdiği günlerden hayallerini birer birer gerçekleştirmesine yaşamından bir kesit sunan filmde Chanel’i Audrey Tautou canlandırıyor.

“Spencer” (2021)

Lady Diana‘nın Prens Charles ile olan evliliğinin son dönemine odaklanan “Spencer”, 1991 yılında ailecek geçirdikleri son Noel tatili üstünden anlatılıyor. Yaşanmış olayları da gözler önüne seren filmde Lady Diana‘yı Kristen Stewart canlandırıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR