Ana SayfaMüzik14 Mayıs'ı unutturmayacak bu yılki seçim şarkıları

14 Mayıs’ı unutturmayacak bu yılki seçim şarkıları

Hepimizin aylardır beklediği 14 Mayıs Türkiye Genel Seçimleri’ne çok az bir süre kalmışken, partilerin de son zamanlardaki siyasal iletişim çalışmaları da son sürat devam ediyor. Bu süre zarfında en çok aklımızda kalanlar ise tabii ki seçim şarkıları! Hadi gelin, bu dönemde en çok sükse yapmış seçim şarkılarına biraz yakından bakalım.

Batıkan BAKSI / [email protected]

9 Mart’ta yine Dergy’de çıkan “Türkiye’nin meydanlarında yankılanmış seçim şarkıları” yazımı “artık dilimize dolanan bir seçim şarkısı yok” diyerek bitirmiştim. Ancak o sıralar henüz siyasi kampanyalar da başlamamıştı. Kaldı ki Şubat ayında meydana gelen büyük deprem felaketinden sonra meydanlarda seçim şarkısı dinleyeceğimizden de emin değildim. 6 Mart 2023 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmasının hemen ardından CHP saflarından paylaşılan ve arkasında Şebnem Ferah’tan ‘Birileri Var’ın çaldığı bir video hepimizin aklında “acaba Kılıçdaroğlu’nun seçim şarkısı bu mu olacak?” sorusunun belirmesine yol açsa da 27 Mart’ta başlayan siyasi kampanya, tüm meydanları olumlu bir havayla kaplayacak bir etki yarattı.

Meydanlarda bir 90’lar pop şarkısı çalıyor!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun tamamen pozitif bir kampanya ile umut aşılayan bir iletişim sürdüreceğinin sinyalini veren reklam filminde çalan jingle müziği Levent Yüksel’i 1993 yılında tüm Türkiye’ye tanıtan “Med Cezir” albümünün en iddialı şarkılarından biri olan ‘Tuana’nın nakaratıydı. Üstelik alışık olduğumuz gibi şarkının tamamı değiştirilmemiş yalnızca bir sözü umuda evrilmişti. Orijinalinde sözünü Sezen Aksu’nun yazdığı, müziğini ise Paco De Lucia’nın yaptığı şarkının seçim versiyonu, yayınlandığı ilk akşamdan itibaren oldukça pozitif karşılandı ve anında kabul edilerek herkesin ağzında “sana söz” olarak yerini aldı. Aynı zamanda reklamcı bir müzik yazarı olarak jingle’ların kampanyaların topluma yayılması için ne kadar önemli olduğunu bildiğimden o akşam “bu jingle, bu seçime damga vurur” demiştim. Nitekim öyle de oldu, ‘Tuana’ yeniden hit olurken, popüler kültürden bir şarkı da seçim meydanlarında yankılanmaya başladı. Şarkı hem birleştiriciydi, hem Mayıs’a gönderme yapan şekilde baharı işaret ediyordu hem de bir taahhüt veriyordu. Yani siyasal iletişim çalışmaları için tam biçilmiş bir kaftandı.

Bir Sezen Aksu şarkısı da TİP’ten!

Biz ‘Sana Söz’ü konuşurken 9 Nisan’da bir sürpriz de Türkiye İşçi Partisi’nden geldi. 1965 yılında Türkiye’de ilk seçim şarkısı olan ‘Yarının Şarkısı’nı kullanan TİP, bu seçimde aslında Harun Kolçak’tan tanıyıp bildiğimiz bir Sezen Aksu şarkısını seçim kampanyasının jingle’ı olarak belirledi. Kolçak’ın 2006 yılında çıkan “Müzisyen” albümünün ilk şarkısı ‘Karşıyım’ adı gibi her şeye karşı olan dile dolanan sözleriyle hem güçlü bir sound’a sahipti, hem de Sezen Aksu tarafından yazılmıştı. Aksu’nun şarkılarının seçim şarkıları tarihimizdeki önemini herkes bilir, bu açıdan ‘Karşıyım’da 14 Mayıs Genel Seçimleri denildiği vakit akıllara ilk gelecek seçim şarkılarından biri olacak gibi gözüküyor. TİP’in bu seçimi bazı çevrelerce eleştirilse de yapılan tercih çoğu seçmen tarafından da kabul gördü. Bana soracak olursanız, ben Harun Kolçak versiyonunu daha çok seviyorum.

 

Kuzeyden bir “Hayde” sesi yükseliyor…

Seçim günü yaklaşmaya başladığında, bilindiği gibi o günün heyecanı da yavaş yavaş tüm toplumu sarmaya başlar. Özellikle kitleleri bir arada tutabilmek için seçim mitingleri çoğalır; sosyal medya, televizyon, radyo, basılı yayınlar seçim propagandalarıyla dolar. Bu sebeple seçime 13 gün kala yani 1 Mayıs günü, CHP’den bir reklam filminin daha yayınlandığını gördük. Tıpkı ilk seçim şarkısındaki gibi kulağımızın çok aşina olduğu bir melodi bize arkadan göz kırpıyordu. Kazım Koyuncu’nun 2004 yılında çıkardığı “Hayde” albümüyle aynı ismi taşıyan Rize türküsü ‘Hayde’, CHP tarafından yeniden uyarlanmıştı. “Av Mevsimi” filminde Cem Yılmaz’ın vokaliyle geniş kesimlerce tanınan, Doğa için Çal serisinde müzisyenlerce yeniden yorumlanan ‘Hayde’, kitlesel bir birliktelik sunması açısından ve harekete geçirme bakımından da oldukça güçlü bir tercih olmuştu.

 

“Bi’ Şey Yapmalı” yeniden meydanlarda!

Yazının başında bahsettiğim seçim şarkıları dosyasında günümüzde hala meydanlarda Moğollar’dan ‘Bi’ Şey Yapmalı’nın çaldığını söylemiştim. Bunu tamamen gözlemlerime dayanarak söylesem de yazıdan yaklaşık 1.5 ay sonra bir sürprizle daha karşılaşmış oldum. Metal gruplarımızdan Gaddar, 1 Mayıs gecesi Tamar Records etiketiyle çıkan yeni teklisi ‘Bişey Yapmalı’yı dijital ortamlarda yayınladı. Çalışma, sıkı bir Moğollar hayranı olan bendenizi zaten çılgına çevirmişken bir de ertesi gün Türkiye İşçi Partisi’nin yayınladığı 1 Mayıs kutlama videosunun arkasında jingle olarak çaldığını duyduk. Bunun beni şaşırttığını söylemek çok güç olmasa da meydanlarda bugün bile bu şarkının farklı versiyonlarının çalıyor olması, yaşadığımız şeyler bakımından aslında toplumsal olarak çok da değişmediğimizin de sinyalini veriyor sanki.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR