Ana SayfaEtkinlikler19. Akbank Kısa Film Festivali 2-12 Mayıs'ta

19. Akbank Kısa Film Festivali 2-12 Mayıs’ta

Kısa filmlerin yapımını özendirmek, uygun koşullarda gösterimini ve izleyiciye ulaşmasını sağlamak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak için 2004 yılından beri gerçekleştirililen Akbank Kısa Film Festivali bu sene 19. yılında 2-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen etkinlik, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına, söyleşilere ve masterclass’lara yer vermekte.

Her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen, tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden birçok film her yıl programda yer alıyor. 2017 senesinde ilk kez açılan “Forum” bölümünde ise, kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenleniyor. Akbank Kısa Film Forum, yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.

Bugüne kadar…

Festival şimdiye kadar, Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı değerli sanatçıyı masterclasslar ve filmleriyle ağırladı.

Jüri Üyeleri

Her sene olduğu gibi bu sene de jüri üyeleri ses getireceğe benziyor. Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl izleyicisiyle yeniden Akbank Sanat’ta buluşacak. Akbank Sanat binasında fiziksel olarak gerçekleşecek festival çevrimiçi olarak da takip edilebilecek.
Dünyanın çeşitli bölgelerinden ve Türkiye’den toplam 2237 kısa filmin başvuru yaptığı festivalin ulusal ve uluslararası jüri üyeleri şu şekilde:

Ulusal Yarışma – Festival Kısaları
Beren Saat – Oyuncu
Umut Aral – Yönetmen
Ekin Koç – Oyuncu
Ali Aga – Kurgucu
Derya Bigalı – Akbank Sanat Müdürü

Uluslararası Yarışması – Dünyadan Kısalar
Mina Kavani – Oyuncu
Jonas Matzow Gulbrandsen – Yönetmen
Nik Xhelilaj – Oyuncu
Cem Altınsaray – Mubi Türkiye Direktörü Derya Bigalı – Akbank Sanat Müdürü

Forum Senaryo Yarışması
Merve Dizdar – Oyuncu
Emre Kayiş – Yönetmen
Berkay Ateş – Oyuncu, Oyun yazarı

Genç Bakışlar
Pınar Deniz – Oyuncu
Ziya Demirel – Yönetmen
Saki Çimen – Müzisyen

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR