Ana SayfaÖzel Dosya2000'lerin entrikalarla dolu ajan filmleri

2000’lerin entrikalarla dolu ajan filmleri

Kimileri gerçek hayat hikayelerine dayanan kimileriyle tamamen kurgu olan ajan filmleri arasından son 20 yıla damgasını vuranlar.

“Bond, James Bond.” Hafızalarımıza kazınan yegane repliklerden biri bu değil midir? Ajan filmleri dendiği anda çoğunuzun aklına ilk olarak James Bond, sonrasında ise Mission: Impossible serisinin geldiğine eminiz. Tabii ki onların yeri apayrı ama bunlar dışında yine soluksuz izlediğimiz, zekalarına hayran kaldığımız ve sürükleyici kurgularıyla sinema tarihine geçen birçok ajan filmi bulunuyor. Biz de bu fikirden yola çıkarak, son 20 yıla damgasını vuran, ödülleri teker teker toplayan ajan filmleri arasından en iyilerini seçtiğimiz bir dosya hazırladık.

Atomic Blonde 

Ajan filmleri söz konusu olunca erkeklerin başrolde olmasına alışkınız. Ancak dosyamızın açılışını ters köşe yaparak, “Atomic Blonde”la yapıyoruz. Charlize Theron‘u M16 ajanı Lorraine Broughton olarak izlediğimiz 2017 yapımı “Atomic Blonde”, Demir Perde’nin her iki tarafındaki ajanların adını içeren bir mikrofilmin çalınmasını ​​ve onu geri getirmek için görevlendirilen Broughton‘ın yaşadıklarını konu ediniyor. 

Argo

Bazen normal insanlarında ajanlık yapması gerekir, değil mi? 2012 yılında Ben Affleck‘in oyunculuğun ötesine geçerek hem yapımcı hem yönetmen olarak da karşımıza çıktığı “Argo”, yılın en iyi filmi, en iyi senaryosu ve en iyi kurgusu ödüllerini Oscar’da almaya hak kazanmıştı. Film, bir bilimkurgu filmi için yer arayan bir Hollywood yapımcısı kılığına bürünen CIA ajanının, Tahran’daki altı Amerikalı rehineyi kurtarmak için tehlikeli bir operasyon başlatmasını anlatıyor.

Zero Dark Thirty

Her ne kadar “Atomic Blonde” ile kadın ajanlara değinmiş olsak da sinema tarihine geçen belki de en can alıcı karakterlerden biri Jessica Chastain‘in “Zero Dark Thirty” filminde canlandırdığı Maya’yı da atlamamak gerekir. Bu ajan filmi, 11 Eylül saldırılarının ardından El-Kaide lideri Usame bin Ladin’in peşine düşülmesini ve 2011 yılındaki ölümüne kadar olan süreci işliyor.

Burn After Reading

Büyük bir ciddiyetle değil de yüzünüzde ufak bir gülümseme yaratan bir ajan filmi önerecek olsak, bu kesinlikle “Burn After Reading” olurdu. Coen kardeşlerin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği film, klasik casus parodilerinden çok daha farklı bir yerde duruyor. Üstüne üstlük filmin kadrosunda Brad Pitt, Tilda Swinton, George Clooney, John Malkovich ve Frances McDormand gibi Hollywood’un önde gelen yıldızları var.

Tinker Tailor Soldier Spy

Dilimize “Köstebek” olarak çevrilen ve vizyona girdiğinde çok ses getiren ajan filmlerinden bir diğeri ise “Tinker Tailor Soldier Spy”. Film, görevinden uzaklaştırılan İngiliz casusu George Smiley‘nin hükümet tarafından gizlice yeniden göreve getirilmesini ve İngiliz İstihbarat Servisi’ne sızan bir Sovyetler Birliği ajanının peşine düşmesini konu ediniyor. Başrollerde ise Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy gibi isimler var.

Bridge of Spies

Steven Spielberg‘in yönetmen koltuğuna oturduğu ve Tom Hanks ile Mark Rylance‘ın başrolü üstlendiği “Bridge of Spies”, Amerikalı bir avukatın Soğuk Savaş sırasında tutuklanan bir Sovyet casusunu mahkemede savunması için tutulmasını ve ardından casusun Sovyetler tarafından ele geçirilen Amerikan U2 casus uçağı pilotu Francis Gary Powers ile takas edilmesini konu ediniyor. Senaryosu Coen kardeşlere ait olan film, casusu canlandıran Mark Rylance‘a en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü de kazandırmıştı. 

The Imitation Game

Oscarlarda en iyi senaryo ödülü alan “The Imitation Game”, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman şifrelerinin kırılmasında önemli bir rol oynayarak savaş kahramanı ilan edilen ünlü matematikçi ve kriptolog Alan Turing‘in yaşadıklarını konu ediniyor. Turing‘i canlandıran Benedict Cumberbatch‘ın bugüne kadarki en iyi performanslarından biri olduğunu da not düşelim. 

The Lives of Others

Ajan filmlerine farklı bir bakış açısı sunan ve Alman sinemasının da önde gelen yapımlarından biri olarak kabul edilen “The Lives of Others”, 2007 yılında Akademi Ödülleri’nde yılın en iyi yabancı dildeki filmi Oscar’ını almıştı. Filmde, istihbarat servisinde çalışan Yüzbaşı Gerd Wiesler‘ın bir sanatçıyı takip etmesi emri aldıktan sonra yaşadıklarını izliyoruz.

The Bourne Identity

James Bond ve Mission:Impossible gibi bir ajan filmi serisi olsa da izlesek diyorsanız, “The Bourne”u izleme listenize muhakkak almanızı öneririz. 2002 yılında yayınlanan “The Bourne Identity”nin en son 2016 yılında beşincisi çekildi. Film, denizin ortasında bir balıkçı teknesi tarafından kurtarılan ama geçmişini hatırlamayan bir adamın gerçeklerin peşinden gitme hikayesini konu ediniyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR