Ana SayfaÖzel DosyaŞimdiden Okumaya Başlayın: 2023’te Vizyona Girecek 5 Edebiyat Uyarlaması Film

Şimdiden Okumaya Başlayın: 2023’te Vizyona Girecek 5 Edebiyat Uyarlaması Film

Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki ilham verici olduğu kadar hayal kırıklıklarıyla sonlanmaya müsait ve her zaman tartışmaya açık bir alan. Bir kitabı okurken gittikçe genişleyen hayal gücümüz, senaryolaştırılmış, görsel atmosferi oluşturulmuş ve karakterleri tasarlanmış bir formata büründüğünde sınırlanabiliyor ve bu da birçok soru işaretini beraberinde getiriyor.

Burcu BALKAN

Bir film uyarlandığı kitapla birebir aynı olmak zorunda mıdır, bir yönetmen yalnızca ilham alarak ve belirli kısımlarına atıfta bulunarak kendi versiyonunu yaratabilir mi, iyi bir roman yazarı senaryo da yazabilir mi gibi sorular hep aklımızın bir köşesinde ama ortaya ne çıktığını merak etmeden de duramıyoruz. Son dönemde özellikle fantastik edebiyat takipçilerinin baş aktörlerinden biri haline geldiği bu tartışmanın hiçbir zaman bitmeyeceğini biliyor ve artık bundan acı duymuyoruz 🙂

Tüm bunları bir kenara bırakıyor 2023’te vizyona gireceği açıklanan edebiyat uyarlaması filmlere göz atıyoruz. Karar sizin: “Ben kitabını okumuştum” diyerek bu filmler hakkındaki yorumlarınızı daha sağlam temellere oturtmak istiyorsanız, hala vaktiniz var.

Oppenheimer

Atom bombasının “babası” kabul edilen J. Robert Oppenheimer’ın hikayesine odaklanacak olan film, Kai Bird’in Pulitzer ödüllü biyografik romanı American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer’ı temel alıyor. Çağının en ikonik isimlerinden biri olan Oppenheimer’ı Cillian Murphy’nin canlandıracağı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın olması ise beklentileri yükseltmiş durumda elbette. Vizyon tarihi 21 Temmuz 2023 olarak açıklanan filmin kadrosunda Florence Pugh, Robert Downey Jr., Emily Blunt ve Matt Damon gibi isimleri de göreceğiz.

FEy 9wBVkAEekn

Killers of the Flower Moon

Önümüzdeki yılın en çok konuşulacak filmlerinden biri olduğu her halinden belli olan “Killers of the Flower Moon”un ilk haberini 2018’de almıştık; 2021’in Nisan ayında ise çekimlere başlandığı bilgisi geldi. Artık çok net bir şekilde söyleyebiliyoruz ki çağımızın yaşayan en büyük efsanelerinden Martin Scorsese’nin tabii ki Leonardo DiCaprio ve Robert de Niro başrollü son filmi 2023’te gösterimde olacak. Netflix’i alt edip filmin haklarını satın alan Apple’ın orijinal yapımı olacak film, David Grann‘in “Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” adlı kitabından uyarlandı. 1920’li yıllarda yaşadıkları Oklahoma’da petrol bulunmasıyla zenginleşen ve üyeleri tek tek öldürülmeye başlayan Osage yerli halkını ve o yıllarda henüz kurulma aşamasında düzensiz bir kurum olan FBI’ın bu cinayetler için sürdürdüğü soruşturmayı anlatan filmin senaryosunda Scorsese ile birlikte usta senarist Eric Roth’un imzası var.

Dune: Part Two

Sinema severler için bu bir sürpriz değil elbette. “Dune: Part Two” 17 Kasım 2023’te vizyona giriyor. Denis Villeneuve, yönetmenliğinde neye dönüşeceği büyük bir heves içinde beklenen ancak hayranlarının büyük kısmını pek tatmin edememiş görünen ilk filmin ardından daha fazla sandworm’la geri dönüyor! Bilim kurgu tarihinin en ikonik ve korkunç türlerinden biri olan kum solucanları, ilk filmde oldukça kısıtlı bir süre ekranda görünmüştü diyebiliriz. Ancak serinin devam filmine dair bildiğimiz en net detaylardan biri, daha fazla CGI ve daha fazla kum solucanıyla Villeneuve’in tüm kozlarını oynayacağı. Timothée Chalamet ve Zendaya’nın başrollerinde olduğu devam filminin oyuncu kadrosuna Souheila Yacoub, Léa Seydoux ve Christopher Walken gibi isimlerin eklendiğini de hatırlatalım.

The Color Purple

Dilimize “Renklerden Moru” adıyla çevrilen, Alice Walker’ın 1982 tarihli dokunaklı romanı “The Color Purple”, müzikal/dram türünde bir uyarlamayla 38 yıl sonra yeniden vizyona girmeye hazırlanıyor. 1985 yılında aynı adla çekilen ilk filmin yönetmeni Steven Spielberg ve bu filmde Sofia karakterini canlandırdıktan sonra kitabın Broadway’deki 11 Tony ödüllü müzikalinin de altından kalkan Oprah Winfrey, filmin yapımcıları arasında. Oyuncu kadrosunu bizzat açıklayan ve heyecanını hiç saklamayan Winfrey’e göre “bir fenomen yeniden canlanıyor.” 20. yüzyılın başlarında güneyli bir Afrikalı-Amerikalı kadın olan Celie’nin ayrımcılık, tecavüz ve şiddet ekseninde başlayan ve kendi gücünü keşfetme hikayesini anlatan Pulitzer ödüllü kitabın bu modern uyarlamasının başrollerinde Fantasia Barrino, Halle Bailey, Taraji P. Henson ve Danielle Brooks gibi isimler yer alacak.

the color purple cast vf exclusive lede

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes

Suzanne Collins‘in çok satan roman serisinden uyarlanan ve ilk olarak 2012 yılında gösterime giren “Açlık Oyunları” (The Hunger Games) serisi, sekiz yıl sonra geri dönüyor. Ancak kaldığı yerden değil, yıllar öncesinden; Coriolanus Snow‘un 10. Açlık Oyunları’nda 12. Bölge’den Lucy Gray Baird‘ın mentoru olduğu zamanlardan. Ülkemizde de çok sevilen ve 3 milyondan fazla seyirciye (o zamanlar sinema salonlarına gidiliyordu tabii) ulaşan filmin Türkiye vizyon tarihi 17 Kasım 2023 olarak açıklandı ve ilk trailer’ı geçtiğimiz aylarda yayınlandı bile:

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR