Ana SayfaMüzik22. Roxy Müzik Günleri’nin kazananlarıyla konuştuk!

22. Roxy Müzik Günleri’nin kazananlarıyla konuştuk!

1996dan beri sahnesinden Teoman, Aylin Aslım, Hayko Cepkin, Özge Fışkın, Barış Demirel ve daha bir sürü önemli ismin geçtiği Roxy %100 Müzik Günlerinin 22.si, 26 Mayıs 2023 tarihinde görkemli bir ödül töreniyle son buldu. Sürecin hemen ardından yarışmanın birincisi Siyah Tavşan, ikincisi Silüet, üçüncüsü Lapis Lazuli,  jüri özel ödülü sahibi Son Perde, Roxy ve dergy.com özel ödülü sahibi Pelin Çelik ile söyleştik.

Batıkan BAKSI / [email protected]

Roxy Müzik Günleri birincisi Siyah Tavşan
Roxy Müzik Günleri birincisi Siyah Tavşan

22. Roxy %100 Müzik Günlerine nasıl katılmaya karar verdiniz? En büyük motivasyonunuz neydi?

Siyah Tavşan:
Roxy %100 Müzik Günleri
nden zaten haberdardık ve senelerdir takip ediyorduk. Geçen sene de katılıp yarı finallere kadar gelmiştik. 2022 senesinde stüdyoya kapanıp içimize çok sinen demolar kaydettik ve bunları Roxy ile paylaşmak istedik. Katılma motivasyonumuza gelirsek, burada Roxynin köklü bir platform olarak bizim de kendilerini dinleyerek büyüdüğümüz önemli müzisyenlere ön ayak olmasının önemli bir etken olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bu sürecin bir parçası olmanın herhangi bir ödül alınamasa bile bize birçok katkısı olacağını hep biliyorduk ve bu yüzden bu sene de katılmaya karar verdik.

Silüet:
Motivasyonumuz yoktu. Ülkemizin tüm gençlerinin başına çökmüş kara bir bulut var; liyakat. Bizler bir işe başvururken, bir mülakata girerken, bir yarışmaya katılırken aklımızdan ister istemez “zaten torpil vardır” cümlesi geçiyor. Daha önce hiç duymadığımız Roxy %100 Müzik Günleri’ne de aynı kuşku ile umursamadan katıldık fakat çok değerli jüri üyeleri bize bunun olmadığını tüm samimiyetiyle kanıtladı. Tüm ülkeden 300’e yakın grubun 600’e yakın parçasını tek tek dinlediler ve tamamen adil bir şekilde seçimlerini yaptılar. Bu sebepten dolayı herkese minnettarız.

Son Perde:
22. Roxy %100 Müzik Günleri’ne katılırken en büyük motivasyonumuz, müziğimizi daha büyük kitlelere ulaştırma isteğimizdi. Yeni kurulan, henüz bestelerimizi yayınlamamış bir grup olarak başlangıç için en doğru adımın bu olduğuna grupça karar verdikten sonra yarışmaya katıldık.

Pelin Çelik:
Roxynin afişlerini hemen evimin sokağında ve her gün geçtiğim birçok yerde görmemin ardından, araştırdıkça Türkiyedeki müzisyenleri birçok alanda destekleme hedefi olan bir yarışma ve güçlü bir organizasyon olduğunu anladım, mutlaka başvurmam gerektiğini hissettim. En büyük motivasyonum, Roxy %100 Müzik Günleri desteğiyle üretimlerimi paylaşmama yardımcı olacak kanallara ulaşma ve birbirinden değerli jüri üyeleriyle tanışma arzumdu.

Lapis Lazuli:
Bir süredir kendi parçalarımızı yapmayı düşünüyorduk. Sosyal medyada 22. Roxy Müzik Günleri’ni görünce burada bizim de olmamız gerektiğini hissettik. Özellikle kendimizi ifade edebileceğimiz bir yer olduğu için önemliydi. Dolayısıyla ilk başta bu platform bizi, kendi parçalarımızı yapmaya motive etti.

22. Roxy %100 Müzik Günlerine nasıl hazırlandınız?

Siyah Tavşan:
Yaklaşık iki senedir, uzun zamandan beri dağınık halde olan fikirlerimizi toparlayarak bir demo yapma sürecine girişmek istiyorduk ve 2022 sonbaharında buna fırsat bulup grupça bu demoları hazırlamaya odaklandık. 7 parçadan oluşan demolar biter bitmez bunları canlı performanslarımıza da ekleme düşüncesiyle yavaş yavaş provalara ve konserlere dahil etmeye başladık. Bunlardan çalmaktan en çok zevk aldığımız iki tanesiyle de bu sene Roxy %100 Müzik Günlerine katılma kararı aldık. Başka bir deyişle, zaten grubun müzikal kariyeri adına attığımız adımlar bizi Roxy sürecine hazırlamış oldu.

Silüet:
Şarkılar yeni olduğu için hazırlanmaya pek vaktimiz yoktu, finale kaldığımız açıklandıktan sonra 3-4 tane prova alabildik. Yani pek hazırlandık diyemeyiz, ama kısa sürede elimizden geleni yaptık.

Son Perde:
Bestelerimizin altyapısını gitaristimiz Kutay İmdat yaptı. Daha sonra hepimiz fikirlerimizi ortaya atarak melodi, söz gibi kısımları tamamlamaya çalıştık. Hazırlanmak için çok uzun bir süremiz yoktu ancak günün uzun saatleri bestelerimiz üstünde çalışarak içimize sinen iki parça ortaya çıkardık.

Pelin Çelik:
Bu sene solo olarak başvurduğum için akustik gitarımla ve zaten düzenli olarak yaptığım vokal çalışmalarımla hazırlandım. Başvurumda gönderdiğim ve sahnede seslendireceğim şarkılarımı prova ettim.

Lapis Lazuli:
İlk başta ekipmanlarımızı kuracağımız bir yer bulup bizi en iyi ifade edecek şarkıları yapmaya başladık. Bu şarkıların ikisinde karar kıldık. Tabii, kayıttan mastering’e kadar bu sürecin bütün aşamalarını grubun yönettiğini belirtmek isteriz. Finale kaldığımızı öğrendiğimizde de canlı performanslara kadar fazla zaman yoktu. Bu kısa süreyi iyi değerlendirebilmek için yoğun çalıştık.

Ekran Resmi 2023 05 29 14.51.43
dergy.com Genel Yayın Yönetmeni İpek Atcan ve hem Roxy hem de Dergy Özel ödüllerinin sahibi Pelin Çelik

Sizce Roxy %100 Müzik Günlerinin Türkiyenin müzik sahnesi için nasıl bir önemi var?

Siyah Tavşan:
Öncelikle ülkenin her yerinden müzisyenlere kendilerini böylesine önemli bir platformda ifade etme şansı tanıması oldukça büyük önem taşıyor. Ayrıca bir yandan bu müzisyenlere normal koşullarda elde edilmesi zor olan imkanlara ulaşma olanağı tanırken bir yandan da ülkede müzik konusunda önemli insanlarla tanışma ve çalışma fırsatı veriyor. Ülkemizde özgürce müzik dinlemenin bile oldukça zor olduğu güncel koşullar düşünüldüğünde üreten sanatçılara bu tarz imkanların sağlanması hepimize umut aşılıyor.

Silüet:
Umudunu kaybetmiş müzisyenlere bir amaç vaat ettikleri için önemi yüksek bir organizasyon. Umarız bu şekilde daha fazla organizasyon ortaya çıkar.

Son Perde:
Roxy %100 Müzik Günleri; geçmişten günümüze birçok sanatçıya ev sahipliği yapmış, müziğe yeni atılan isimler için birçok kapı açmış bir platform bizim için. Bir yarışmadan çok, çeşitli türlerden müzik yapan sanatçıların dinlenme şansı bulduğu bir etkinlik. Bu nedenle Türkiye’de müziğin değer kazanmasına çok büyük bir katkı sağladığını düşünüyoruz.

Pelin Çelik:
Özgün eserler üreten ve seslerini duyurmakta güçlük çeken müzisyenlerin geçtiği dar koridorlara bir kapı açıp onlara geniş imkanlar sunması ve böylece Türkiye müzik sahnesinde kendilerini gösterebilmeleri açısından son derece önemli ve değerli görüyorum.

Lapis Lazuli:
Tarihsel olarak önemi tartışılmaz zaten. Bu platform varlığından itibaren çok önemli sanatçılar çıkarttı. Ama biz bugünü konuşmayı tercih ediyoruz. Alternatif ve amatör grupların kendi seslerini duyurabilmeleri bu baskıcı ortamda ve sermayenin kıskacında çok zor bir hal alıyor. Müzik kısıtlamalarının olduğu, yaşam tarzına müdahalelerin yaşandığı bir yerde en azından bu platform grupların kendi seslerini çıkarmalarına imkan sağlıyor. Sadece bu bile oldukça değerli. Ayrıca Roxy %100 Müzik Günleri aracılığıyla bu gruplar bir araya gelerek birbirlerini tanıyorlar ve iletişim kuruyorlar. Birleşerek kazanıyoruz kısaca.

Grup ya da solo olarak müzikal kariyerinizi nasıl devam ettirmeyi planlıyorsunuz? 

Siyah Tavşan:
Her birimiz grup dışında başka projelerle de ilgilenmekteyiz. Hem bu projeleri ilerletmek hem de Siyah Tavşan olarak üretmeye, konser vermeye ve kendimizi geliştirmeye devam etmek istiyoruz. Grup olarak önceliğimiz hazırladığımız demoları başarılı bir kayıt süreciyle finalize edip dinleyicilerimizle buluşturmak ve bir an önce bizim en zevkli etkinlik olan üretmeye yeniden başlamak. Yakın zamanda size güzel haberler vereceğimize inanıyoruz.

Silüet:
Elimizden geleni yapmaya çalışmaya devam edeceğiz. İlk albümümüz yaz bitmeden her yerde olacak, takipte kalın 🙂

Son Perde:
Yeni bir grup olduğumuz için önümüzde çok uzun bir yol var. En kısa sürede ilk single’ımızı çıkarıp albüm hazırlıklarına başlamak istiyoruz. Bu süreçte, çeşitli etkinliklerde sahne almak ve kendi bestelerimizi canlı konserlerde de dinleyicilerle buluşturmaktan çok keyif alacağımızı düşünüyoruz.

Pelin Çelik:
İlk olarak, hali hazırda var olan singlelarımın yanı sıra, bu yaz ilk albümümü yayınlamak için çalışıyorum. Farklı projelerim de var. Sözü ve müziği bana ait olan şarkılarımı en iyi şekilde dinleyiciye hazırlamak için elimden geleni yapacağım. Bunun dışında konserlerimin sayısını artırmayı ve özellikle festivallerde ekip arkadaşlarımla birlikte sahne almayı diliyorum.

Lapis Lazuli:
Grubun her üyesi aslında farklı formasyondan geliyor. Müzik dışında başka mesleklerle geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. O yüzden müzik bizim için bir meslek değil, kendimizi ifade etmek için bir kanal, bir iletişim biçimi. Buradan hareketle olabildiğince çok şarkı yapmak istiyoruz. Yeni şeyler denemeyi seven bir grubuz. İçimizden gelenleri dinleyiciyle paylaşmak ve karşılıklı bir iletişim geliştirmek temel hedefimiz.

Ekran Resmi 2023 05 29 14.51.17
Son Perde

Finalist olarak duygularınızı bir cümle ile de duymak isteriz.

Siyah Tavşan:
#SiyahTavşanıTakipEt

Silüet:
İnandığımız müziğin insanlar ve jüriler tarafından da sevilmesi bizi çok mutlu etti. Yalnızca finale kalmış olmak bile bir gurur.

Son Perde:
22. Roxy %100 Müzik Günleri bizim grup olarak kendimizi göstermek için katıldığımız ilk platform. Bu nedenle bizim için ayrı bir öneme sahip. Kariyerimizin başlarında “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülmek bizim için çok büyük bir başarı. İleriye dönük umutlarımızı canlandıran, müziğe karşı tutkumuzu arttıran bir deneyim oldu hepimiz için.

Pelin Çelik:
Müzikal yolculuğumda vazgeçmemenin önemini ve müziğimin sevgiyle karşılanmasının mutluluğunu hissettim, bunun da en büyük ödül olduğunu düşünüyorum.

Lapis Lazuli:
Türkiye’nin birçok yerinden yapılan üç yüze yakın başvuruda ilk on ikiye kalmak ve jüri üyelerinin bizim yaptığımız müziği tercih etmeleri en azından bir şeyleri doğru yaptığımızı gösterdi. Çok mutluyuz ve geleceğe dair umutluyuz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR