dergy?

spot_img
Ana SayfaRöportajlar

Röportajlar

Pandami: “Videolarımızı çekerken çok eğleniyoruz”

Sosyal medyada uzun zaman geçiren biriyseniz, onların ismine mutlaka rastlamışsınızdır: Pandami. Alara Canay, Ege Çakır, Doruk Petekkaya, ve Eren Halıcı uzun zamandır birlikte müzik yapan, eğlenceli ve neşeli müzisyenler. Bu proje, adından da anlaşılabileceği gibi pandemi döneminde de birbirinden kopmadan müzik yapan bir arkadaş grubundan oluşuyor.

Spade427: “Freestyle’ın en önemli noktası mizah”

Mahlasındaki "427"yi Subayevleri - Aşağı Ayrancı otobüs hattından alan Spade427, bindiği otobüste kafasından geçen düşüncelerden freestyle'ın inceliklerine, müziğe neden ara verdiğinden eline kalemi aldıran sebeplere uzanan keyifli bir röportajla Dergy sayfalarına konuk oldu.

Evrencan Gündüz: “Müzikte son durak her zaman kalptir”

Alternatif sahnenin en yetenekli isimlerinden biri olan Evrencan Gündüz, gitarı 14 yaşındayken eline almış, müzik sevgisi kanına işlemiş bir müzisyen. Babası, 2016 yılında aramızdan ayrılmış bir müzik efsanesi, Asım Can Gündüz. Zaten Gündüz Anadolu Funk albümünün en eğlenceli şarkılarından biri olan "Bir Öyle Bir Böyle Jimi" şarkısını da babası için kaleme almış.

Leyan Senay: “Artık omuz omuza yürüme zamanı”

Instagram'da 90'lar pop şarkılarını da, 2000'ler hitlerini de, günümüzün şarkılarını davuluyla adeta konuşturuyor. Leyan'ı izlerken enerjisi size de geçiyor, o çalarken çok eğleniyor, bir bakmışsınız sizi de yükseltmiş! Ülkemizin en yetenekli davulcularından Leyan Senay'ı Dergy sayfalarında ağırladık.

light motiv: “Benim için dilin bir önemi yok”

light motiv, 2019'da yayınladığı Fluid EP'sinin ardından bu yılın haziran ayında, shoegaze'in hakkını sonuna kadar veren DIORAMAS'ı Tamar Records, GRGDN etiketiyle yayınladı. Ülkemiz sınırları içinden çıkan en gurur verici işlerden biri, bu kısaçalar. Demek ki gerçekten isteyince oluyormuş!

Rody Dünyada: “Müziğimizi paylaşmaya korkuyorduk”

"Bizden Olmaz", "Türkü", "Uçar Gider Hepsi" gibi şarkılarıyla gönüllerde taht kuran Rody Dünyada, son single'ları "Yüzleşmek Bu Sonla"yı da geçtiğimiz haftalarda yayınladı. Rody Dünyada'yı Dergy sayfalarında ağırladık.

Yard of Blondes: “Türkiye’de çalmak bizim hayalimiz”

Fransa, Kaliforniya ve Los Angeleslı alternatif rock grubu Yard of Blondes; Vincent Jacob (vokal / gitar), Fanny Hill (bas / vokal), Burak Yerebakan (gitar) ve Forrest Mitchell'den (bateri / vokal) oluşuyor. Evet, bu kadroda bizden tanıdık bir isim var: Burak Yerebakan.

Adakanbo: “Müzik benim için bir kısırdöngü”

Dinlediğinizde bir şeylerin kilidini açıyormuş gibi hissettiren bir sound onunki, beklenmedik ve şaşırtıcı... Müzisyen Ada Kanbur'un 2020 yılından beri aktif olduğu Adakanbo, rap müziğin içine R&B ve chill gibi farklı türleri de yediren, kendi hikâyesini anlatan bir müzik yapıyor.

Gormot: “Biraz dikineyiz ama güzel insanlarız”

Karadeniz’in geleneksel enstrümanı tulumu progressive rock formuyla birleştiren Gormot’un ilk single’ı “Hicazuri” haziran ayının başında yayınlandı. Karmakarışık duygular uyandırıyor insanda Gormot'un müziği. Bir yanınızla öfkeleniyor, diğer yanınızla gaza geliyorsunuz. Bir tarafınız hüzünlenirken, diğer tarafınız geçmişin güzel günlerini anıyor.

Esra Üçcan: “Hastalık nasıl bulaşıcıysa, güzellik de bulaşıcıdır”

Diplomat olan babasının görevi dolayısıyla yurtdışında doğan ve eğitim hayatının büyük bir kısmını Fransa’da geçiren Esra Üçcan, hem mimar hem de yetenekli bir müzisyen. On parmağında on marifet var yani... 3 Haziran'da Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü için efsane şairin "Hasret" şiirini Fransızcaya uyarlayarak seslendirdi.

Umut Adan: “Şarkılardaki pes etmişliği kabul etmiyorum”

İhsani’yi, Mahzuni’yi müziğinin merkezine konumlandırmış, hem Syd Barrett saykoledisinden  hem Captain Beefheart’ın kendine has muzır tavrından beslenen, Anadolu folk türünün varislerinden müzik gezgini biri Umut Adan'ı Dergy'de ağırladık. 

Klor: “Aslında sadece eğlenmek istemiştik”

Deniz, güneş, kum ve synth-pop dörtlüsünü biliyorsunuz değil mi? İşte o dörtlünün ilk akla gelen ekibi, şimdilerde alternatif sahnede bu işin hakkını veren ekiplerden Klor oldu. Ekip, "Aslında müzik sadece eğlenmek için bir etkinlikti hep bizim için. Taa ki pandemi gelip de canımız sıkılana kadar…" diyor.
Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR