dergy?

spot_img
Ana SayfaRöportajlar

Röportajlar

Ars Longa: “Müzik bazen köleleştirici bile olabiliyor”

"Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile." Yani, "Sanat uzun, hayat kısa, fırsat kaçıcı, deneyim aldatıcı, karar zor." Alternatif indie sahnenin yıllardır kendi çizgisinde giden ekibi Ars Longa'nın çıkış hikâyesi işte tam da bu cümleden ileri geliyor.

James Heather: “Müziğim sanki ellerimle şarkı söylüyormuşum gibi”

Elektronik müzik, ambiyans, post-rock ile klasik müzik ve caz  ikonlarından eşit oranda etkilenen modern bir piyanist ve besteci olarak karşımıza çıkan James Heather'ın yeni çalışması Modulations: EP2 bizi tam bir duygu bombardımanına tutuyor. Fadıl Dinçer'in röportajı.

Min Taka: “Herkesin eşit olması için daha çok yolumuz var”

Alternatif sahnenin yeni ve üretken müzisyenlerinden biri, Min Taka. Kendini “hayallerine sınır koymayan bir sanatçı” olarak tanımlıyor. Son şarkısı ise bir manifesto gibi kaleme aldığı ve kadın haklarından, özgürlükten bahsettiği "Ayıp" dinleyicilerden ilgi gördü. Min Taka'yı daha yakından tanımak istedik.

Cem Özel: “Üretebilmemiz için bir mesafe koymamız gerekiyor”

Alternatif sahnenin üretken müzisyenlerinden Cem Özel, yeni EP'si Esra'yı ve gelecek projelerini Dergy'e anlattı: "Üretebilmek için tam tersine bir mesafe koyabilmemiz ve dolayısıyla her duruma kendi perspektifimizden bir çözümleme getirebilmemiz gerekiyor."

Kendimden Hallice: “Bu şarkı gerçekliklerin acısı için yazıldı”

Alternatif sahnenin yetenekli müzisyenlerinden Kendimden Hallice (Ozan Özalp) yeni şarkısı "Kaçmaktansa Alışırım"dan sonra sorularımızı cevapladı. Yeni şarkınız "Kaçmaktansa Alışırım" bir ayrılık hikâyesi mi?  Yeni şarkımız "Kaçmaktansa...

Su Sonia Herring: “Müziğim için tek bir türe indirgenmek istemem”

Su Sonia Herring, nam-ı diğer "Rihanna Abla"yı (seyircileri ona böyle hitap ediyordu) belki geniş kitleler YouTube'daki ünlü "Soramazsın" programıyla tanıdı. Ama onun içinde müzik aşkı yanıyor. Hem güzelliği, hem kendine has tavrıyla takipçisi olduğumuz Sonia'yı Dergy sayfalarına konuk ettik. 

Ege Balkız: “İlk şarkım fazla sıkıcı ve depresifti”

Tüm yaz boyunca Ege Balkız ve Burry Soprano'nun "Affet Beni Sevgilim" şarkısı dilinize dolandı değil mi? Balkız, ilk yazdığı şarkının çok sıkıcı ve depresif olduğunu söylüyor. Genç yıldızla söyleşi yaptık.

Vera: “Kendimizi, müziğimizi yenilemeyi seviyoruz”

Dönemin sorunlarını sert bir dille anlatan Vera,  “Sanatçının bulunduğu çağı yansıtması durumu sanatın başlangıcından beri var. Müzisyen özelinde de; sözlerde yansımazsa yazılan notalarla yansır, kullanılan enstrümanların tonuyla, tavrıyla yansır” diyerek kendini anlatıyor. Efe Yel Vera'yla konuştu.

Mercan Dede: “Kendimi daha az ciddiye almayı öğreniyorum”

Sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip, elektronik müzikle harmanlayan Mercan Dede'nin huzur veren müziği bu kez ünlü Kanadalı besteci Ludovico Einaudi'nin büyülü ezgileriyle birleşti. Mercan Dede'yi Dergy sayfalarında ağırladık.

Birileri: “Aşk için hormonlarımıza teşekkür etmeliyiz”

Alternatif sahnenin kendine has ekiplerinden Birileri, yeni single'ları "...aynı yer"i henüz çok kısa zaman içinde dinleyicisine sundu ama, şarkı şimdiden 2021 favorilerimiz içindeki yerini aldı. Yeni şarkılarını heyecanla beklediğimiz Birileri, Dergy'nin konuğu oldu.

Lunar Plane: “Tek bir beyni iki kişilik kapasite ile çalıştırıyoruz”

Lunar Plane, Emre ve Mert Altınok kardeşler tarafından 2014 yılında hayata geçirilmiş bir elektronik müzik grubu. İstanbul doğumlu ikiz kardeşler, düşünce yapısı olarak birbirlerine çok paralel olduklarını söylüyorlar.

Yasak Helva: “Müziğin iyileştirici etkisi yükümüzü hafifletiyor”

Çalmaya başladıklarında kendinizi bir anda geçmişte, bugünde, geleceği hayal ederken bulup kaybolup gittiğiniz nadir gruplardan biri, Yasak Helva. Alternatif ve folk müzik sahnesinin en önemli ekiplerinden biri, aynı zamanda.
Reklamspot_img

EN ÇOK OKUNANLAR