Ana SayfaEtkinlikler3 Temmuz'da İstanbul Caz Festivali başlıyor!

3 Temmuz’da İstanbul Caz Festivali başlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen 31. İstanbul Caz Festivali, 3 Temmuz Çarşamba günü Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde Avusturyalı grup Saint Privat’nın bizi Fransa’nın güney sahillerine götüreceği konseri ve Nilüfer Verdi ve Nino Varon’a Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin takdim edileceği Festival Ödül Gecesi ile başlıyor.

3 – 18 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek festival, 40’a yakın konserde usta isimlerden yeni seslere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla 31. yaşını kutlayacak. 16 günlük festival maratonu boyunca keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk ve farklı türlere de yer veren çeşitli seçkisi ile herkese hitap eden bir konser bulmak mümkün.

Gregory Porter ve Chris Isaak ile buluşma

Festivalde izleyiciyle buluşacak isimler arasında iki Grammy ödüllü caz efsanesi Gregory Porter; ‘Wicked Game’, ‘Blue Hotel’ ve ‘Baby Did A Bad Bad Thing’ gibi şarkılarıyla uzun yıllar müzik listelerinin vazgeçilmezi olan, rock’n roll’un çok yönlü ve romantik ismi Chris Isaak; zamansız ve yenilikçi müziğiyle yaşayan en büyük saksofonculardan Joshua Redman; Jamaika kökenli İngiliz caz duayeni YolanDa Brown; Avrupa’nın en merak uyandırıcı ve dinamik caz piyanistlerinden Baptiste Trotignon; ilk kez Türkiye’de sahne alacak olan, R&B, soul ve indie’nin genç yıldızı Arlo Parks ve Kornél Fekete-Kovács yönetimindeki Macaristan’ın yenilikçi orkestralarından Modern Art Orchestra yer alıyor.

Etkinliklerle rengarenk bir festival

Kadıköy’ün birbirinden güzel mekânlarında “festival içinde festival” havası yaratan +1’li Gece Gezmesi’nde Hollanda’dan Thomas Azier ve Baby’s Berserk’in yanı sıra Türkiye’den Gevende, Korhan Futacı ve daha birçok beğenilen isim sahne alacak. Yıllardır festivalin en sevilen etkinliklerinden olan Caz Vapuru izleyicisini caz ve swing tınıları eşliğinde Boğaziçi’nde buluşturacak. Festivalin yeşille cazı bir araya getirdiği, ücretsiz Parklarda Caz konserleri ise bu yıl da müziği şehrin dört bir köşesine yayacak.

Festivalin genişleyen etkinlik yelpazesine bu yıl katılan Pera’da Bir Caz Akşamı’nda ise müzikseverler, gecenin durakları Salon İKSV, Minoa Pera ve Pera 77’de cazın doğaçlaması ve klasik müziğin gelenekselliğini tutkuyla bir araya getiren Kristjan Randalu Absence Trio, sürpriz bir konuğu ile piyanist Can Çankaya Trio ve güçlü gırtlağı, asi vurguları ve yine de yumuşacık kalmayı başaran tonuyla Dilek Sert Erdoğan “A Tribute to Aretha Franklin” ile Beyoğlu’nda büyülü bir akşamda caz turuna çıkacak.

Festival biletleri passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası), tüm Garanti BBVA kredi kartları ile %10 indirimli satın alınabilir.

Program:

3 Temmuz Çarşamba, 21.00, Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Fransa’ya dair sevdiğimiz tüm klişeleri iyi melodilere çevirip, dinleyicilerini geçen yüzyılın ortalarına savuran Saint Privat, 31. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin bu yıl Nilüfer Verdi ve Nino Varon’a takdim edileceği ödül davetlileri Fransız sahillerinde güneşli bir güne götürmeye hazırlanıyor.

4 Temmuz Perşembe, 20.00, Rahmi M. Koç Müzesi

Macar cazının orta kuşak temsilcilerinden ve trompetin dünyaca ünlü ustalarından biri olan Kornél Fekete-Kovács tarafından 2005 yılında kurulan, Avrupa’nın en büyük müzik grupları arasında sayılan Modern Art Orchestra, çoğunluğu orkestranın altı seçkin müzisyeni tarafından bestelenmiş, 25 saatlik büyük çağdaş müzik repertuvarından seçili heyecan verici bir programla, 31. İstanbul Caz Festivali’ne geliyor. Modern Art Orchestra’dan önce ise İstanbul Caz Festivali izleyicisiyle ilk kez buluşacak olan caz davulunun yükselen yıldızı Kaan Çelen sahnede olacak.

5 Temmuz Cuma, 20.00, Fransız Sarayı

Emprovizasyonun piyano başındaki usta ismi, Avrupa’nın en merak uyandırıcı ve dinamik caz piyanistlerinden, Rolling Stone dergisi tarafından “müzikal eklektikliği” ile övülen Baptiste Trotignon, kendi döneminin en güçlü davulcusu olarak anılan ve aynı zamanda birlikte de çalıştığı Dianne Reeves’in “saf deha”, Joshua Redman’ın ise “ilham verici” olarak tanımladığı Greg Hutchinson’la birlikte 50. yaşını 31. İstanbul Caz Festivali’nde, İstanbullu müzikseverlerle kutlamaya geliyor. Baptiste Trotignon’dan önce sahnede Türkiye’nin caz sahnesinde saygın bir isim olan, kalıplara sığmayan, caz karakterli Nilüfer Verdi olacak ve 31. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırılacak.

8 Temmuz Pazartesi, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

BBC’nin “endişe verici biçimde az rastlanan, ender bir tür” olarak tanımladığı, meşhur “caz şapkasını” da yanına alıp uzun bir aradan sonra İstanbul’da yeniden müzikseverlerle bir araya gelecek olan, iki Grammy sahibi Gregory Porter, sıradan hayatları iyi müziğe dönüştüren ve iyileşme hikâyelerine eşlik eden sevgi ve umut dolu şarkılarıyla, İstanbul Caz Festivali’nde İstanbullu dinleyicilerle buluşmak üzere uzun zaman hafızalardan çıkmayacak bir performansa imza atacak.

9 Temmuz Salı, 21.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

Tutkulu bir şair ve iyi bir hikâye anlatıcısı olan Mercury ödüllü ve Grammy adayı Arlo Parks ilk defa İstanbullu seyircisiyle buluşacak. Çıktığı dünya turunda Harry Styles, Lorde ve Florence + the Machine ile aynı sahneyi paylaşan, tutkulu bir şair ve iyi bir hikâye anlatıcısı sanatçı, şiirsel dilinden kendi hikayelerimizi dinleyeceğimiz bir konser için ilk kez Türkiye sahnesinde müzikseverlerle bir araya gelecek.

10 Temmuz Çarşamba, 21.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

İngiltere’nin dünya sahnelerine kazandırdığı en başarılı kadın saksofoncularından YolanDa Brown özgür müziği ve dinmeyen 31. İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor. Çifte MOBO ödüllü, Londra Filarmoni Orkestrası’nın danışma kurulu üyesi, Prince’s Trust ve London Music Fund’ın elçisi, Youth Music’in başkanı, Doğu Londra Üniversitesi’nden fahri doktora unvanına sahip ve aynı zamanda eğitmen, yazar, sunucu, hayırsever ve girişimci olan çok yönlü sanatçının çağrışımlarla dolu ve köklerine selam gönderen “posh reggae”sine kulak vermek büyülü bir gerçeklikte yolculuk etmek gibi. Eurythmics’ten Dave Stewart, Snarky Puppy’den Bill Laurance, Stereophonics’ten Kelly Jones ve Rick Astley gibi sanatçılarla işbirliği yapan ve The Temptations, Jools Holland’s Rhythm and Blues Orchestra ve Billy Ocean ile turneye çıkan YolanDa Brown’ın bu büyülü yolculuğuna eşlik etmek ve enerjik, doğaçlamaya açık özgür müziğini dinlemek için Swissôtel The Bosphorus’un Boğaz manzaralı terasında bir araya geliyoruz.

12 Temmuz Cuma, 21.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Karşılıksız aşklar, kalp kırıklıkları ve ayrılıkların bestecisi olarak tanıdığımız, “Wicked Game” ile adını duyuran, “Blue Hotel” ve “Baby Did A Bad Bad Thing” gibi şarkılarıyla uzun yıllar müzik listelerinin vazgeçilmezi olan Chris Isaak kalıplara sığmayan müziği ve baştan çıkarıcı sesiyle, eşsiz performanslarından birini sergilemek üzere Garanti BBVA’nın sponsorluğunda, 31. İstanbul Caz Festivali için ilk kez ülkemize geliyor. Neredeyse 40 yıllık ikonik kariyerine iki Grammy adaylığı, bir platin plak, on üç stüdyo albümü, on iki tekli, sayısız kapalı gişe konser ve birçok film müziği sığdıran sanatçı İstanbullulara unutulmaz bir performans sergileyecek.

16 Temmuz Salı, 21.00, Esma Sultan Yalısı

Bir saksofoncu olarak ününü sadece yeteneğine değil, cazı bir deney alanına çevirmesine, çok çalışmasına, karizmatik bir lider ve iyi bir takım oyuncusu olmasına borçlu olan, cazı her yönüyle keşfetme arzusunu hiç kaybetmeyen ve 11 defa Grammy’e aday gösterilen Joshua Redman zamansız fakat nostaljik olmayan, dün ve bugüne sahip müziğiyle cazseverlerle buluşuyor.2023’te çıkardığı son albümünde  ilk kez bir vokalle çalışan sanatçı, hem geleneksel hem yenilikçi tarzıyla öne çıkan genç vokalist Gabrielle Cavassa, piyanist Paul Cornish, basçı Philip Norris ve baterist Nazir Ebo ile cazın yeni çıtasını belirlemeye, 31. İstanbul Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Parklarda Caz

6 Temmuz Cumartesi, 17.30, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
7 Temmuz Pazar, 17:30, Beyoğlu Hasköy Parkı
13 Temmuz Cumartesi, 17.30, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro
14 Temmuz Pazar, 17.30, Şişli Habitat Parkı

İstanbul Caz Festivali’nin en sevilen etkinliklerinden ücretsiz Parklarda Caz konserleri bu yıl da müzikseverleri parklara davet ediyor. 6-7 Temmuz günlerinde Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Beyoğlu Hasköy Parkı’nda Balkanlar ve Güney Amerika’nın seslerini ska, punk ve hip-hop ile bir araya getirerek “sunshine-punk” ismini verdikleri özgün müzikleriyle Macar grup Duckshell, 13 ve 14 Temmuz günlerinde ise Avrupa sahnelerinin son yıllardaki en sevilen gruplarından Brass Riot, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro ve Şişli Habitat Parkı’nda herkesi parklarda dansa çağıracak. 2024’ün Genç Caz+ grupları Zekeriya Şahiner Quartet, Blue Kiss Collective, Alân, Boba Quartet, Mojo 5 ve Zozeï de festival izleyicisiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da parklarda buluşacak.

Caz Vapuru kaçmaz!

14 Temmuz Pazar, 11.00, Kabataş İskelesi

Festivalin en keyifli etkinliklerinden Caz Vapuru bir kez daha cazseverleri Boğaziçi’nde caz ve swing’le buluşturacak. İstanbullu swing topluluğu Brassist, cazın erken dönem örneklerini Ragtime ve Dixiland’e özgü dramatik üslubuyla birleştiren Karambola ve Rus caz grubu The Big Rhythm’in konuk olacağı Caz Vapuru, 14 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kabataş İskelesi’nden demir alıp Anadolu Kavağı’na kadar Boğaz boyunca ilerleyecek ve cazın kalbinin Beyoğlu’nda attığı bir dönemin temsilcisi Lale Plak’tan Hakan Atala ile Erdal Akkaş ve duyguları es geçmeyen eklektik performansıyla Shangri La’nın DJ setleri ile de vapurun her bölümünü bir dans pistine çevirecek.

Kadıköy’de +1’li Geze Gezmesi Konserlerle dopdolu

18 Temmuz Perşembe, 20.00, Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sahne, Kadıköy Sineması

İstanbul Caz Festivali’nin geleneksel etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi’nde, duraklarımız Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve Kadıköy Sahne‘de +1’in desteği ve Hollanda Krallığı’nın değerli işbirliği ile müzik keşifleriyle dolu bir gece rotası bizi bekliyor. +1’li Gece Gezmesi’nin bu seneki konukları, bas ağırlıklı groove’ları ve bilgisayarlı ritimleriyle Baby’s Berserk; Avrupa pop, caz ve klasik müzik türleri arasından çekip çıkardığı kendine has pop’unda umut ve teselliyi arayacağımız Thomas Azier; folk ve caz rock’ın ülkemizdeki önemli temsilcilerinden Gevende; saykedelik, rock, caz ve lirikten harmanlanan, Anadolu ile yoğrulan müziğiyle Korhan Futacı; kıtalararası müziğiyle Amerika ve Türkiye’yi buluşturan Coşku Turhan ve beraberinde Ferit Odman, Cenk Erdoğan ve Kağan Yıldız; derin sözler, synth pop ve indie rock ile bizleri karşılayacak Eve Dönüş Yok; son dönemde alternatif rock’a yeni bir soluk getiren Yangın; kimliklerimiz ve ait olduklarımızı sorgulatacak, feminizmde müzikal bir cephe açacak Min Taka; synthwave’den post-punk’a uzanan “buğulu ve atmosferik” tınılarıyla Brek ve Anadolu’nun geleneksel seslerine kattıkları özgün yorumla Telli Davul Kadıköy sokaklarında müzikseverlerin keyfine artı bir katacak.

Festivale yeni bir solu: Pera’da Bir Caz Akşamı

17 Temmuz Çarşamba, 20.00, Salon İKSV, Minoa Pera, Pera 77

İstanbul’a imzasını atan mimar Alexandre Vallaury’nin tarihi Union Française binasındaki Minoa Pera, İstanbul caz sahnesinin çiçeği burnunda mekânı Pera 77 ve şehirdeki iyi müziğin adresi Salon İKSV’de, Kristjan Randalu Absence Trio, Can Çankaya Trio ve Dilek Sert Erdoğan sahne alacak. 50’nin üzerinde albümden oluşan bir diskografiye, sayısız ödüle ve Grammy adaylığına sahip, kendi jenerasyonunun en çok aranan piyanistlerinden Estonyalı piyanist Kristjan Randalu, Türkiye’den dünya sahnelerine uzanan keşif dolu yolculuğunda kendini cazda kaybetme özgürlüğünü bulan Can Çankaya ve güçlü gırtlağı, asi vurguları ve yine de yumuşacık kalmayı başaran tonuyla son yıllarda soul’un en çok aranan seslerinden Dilek Sert Erdoğan, İstiklal Caddesi’nin Haliç’e bakan yüzünde, İstanbul’da cazın ilk yeşerdiği mahalle olan Pera’nın üç sakininden aynı anda seslenecekler.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR