Ana SayfaEtkinlikler42. İstanbul Film Festivali’nde kaçırmamanız gereken filmler!

42. İstanbul Film Festivali’nde kaçırmamanız gereken filmler!

İstanbullu sinemaseverler için yılın en güzel dönemlerinden birisi olan İstanbul Film Festivali’ne bir hafta kadar bir süre kaldı. Festival biletleri yarın sabah genel satışa çıkıyor. Programınızı yaptınız mı?

Kağıtlar kalemler hazırlansın… Ya da telefonların takvim uygulamaları açılsın! Çünkü 42. İstanbul Film Festivali başlıyor! Bu sene 7-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festival için programlarınızı hazırladınız mı? Biletler yarın sabah satışa çıkıyor ama hangi filmlere gitmek istediğinize karar veremediniz mi? Gelin programdan öne çıkan filmlere birlikte göz atalım.

Yarışma bölümleri, galalar ve özel gösterimler dahil olmak üzere bu sene festivalde toplam 163 film gösterilecek. Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Sinematek/Sinema Evi olmak üzere toplam 5 mekanda gerçekleşecek gösterimlerle dünya sineması İstanbul’un sokaklarına inecek. Dünyanın en büyük film festivallerinde prömiyerlerini gerçekleştirmiş filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimlerinin yapılacağı festivalde Galalar bölümü her yıl olduğu gibi ilgi çekici filmlerle dolu mesela. Bu bölümde gösterilecek Christian Petzold’ün son filmi “Roter Himmel” ve aynı zamanda festivalin açılış filmi olacak olan Charlotte Regan imzalı “Scrapper” öne çıkıyor.

Uluslararası Yarışma bölümünde bu yıl Altın Lale için yarışacak filmler içindeyse bu sene Oscar ödüllerinde İran’ı temsil eden Houman Seyedi imzalı “World War III” ve Sofia Alaoui’nin ilk yönetmenlik tecrübesi Fas yapımı bilimkurgu filmi “Animalia”yı kaçırmamak isteyebilirsiniz. Yarışma bölümlerine değinmişken Ulusal Yarışma’da gösterilecek filmler içinde de Onur Saylak’ın Hakan Günday’la yeni iş birliği olan Netflix filmi “Boğa Boğa” ve Belmin Söylemez’in yeni filmi “Ayna Ayna”nın ilgi çeken yapımlar olduğunu belirtelim. Genç Ustalar bölümünde ise geçtiğimiz ay 73. Berlin Film Festivali‘nden ödülle dönen “20.000 Especies de Abejas” filmini kaçırmayın!

Başta Altın Ayı’nın sahibi “Sur l’Adamant” olmak üzere Berlin‘de prömiyer yapan ödüllü filmlerin birçoğunu da 42. İstanbul Film Festivali‘nde yakalamanız mümkün. Alice Diop, Hong Sang-soo, João Canijo, François Ozon gibi sevilen yönetmenlerin en yeni filmlerine de bilet almadan önce mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer festivalin bir noktasında yeni filmlerden yorulup eski bir klasikle soluklanma ihtiyacı hissederseniz bu sene toplam 9 filminin restore edilmiş kopyalarıyla birlikte festivalde gösterilecek William Friedkin özel bölümüne mutlaka uğrayın. “The French Connection”“The Exorcist”“Sorcerer” gibi klasikleri ilk kez perdede izleme şansına sahip olacaklarınız için özellikle iyi bir öneri.

Biletler satışa çıkmadan siz de kişisel programınıza ve ilginizi çeken filmlere göre bir plan yapmayı unutmayın!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR