Ana SayfaÖzel Dosya5 filmle Leonardo DiCaprio

5 filmle Leonardo DiCaprio

Bir neslin hayatına “Titanic” filmindeki Jack karakteriyle giren Leonardo DiCaprio, o dönem ya çok sevildi ya da kendisinden nefret edildi… Ama iyi bir oyuncu olduğu su götürmez bir gerçek. Gelin 5 önemli filmi ile 48 yaşındaki aktörü mercek altına alalım.

İpek ATCAN / [email protected]

Aslında kendisi “Titanic” filminden çok daha önce birçok reklam filmi ve film ile boy gösteriyor. Bir neslin kalbini çalıyor. O nesle ben de dahilim! “Titanic” vizyona girdiğinde 9 yaşında olan ben, kendisinden hafif hoşlanmaya başlıyorum. Ardından “Titanic” kadar ses getirmemiş olsa da gönlümde taht kuran ve daha eski olan “Romeo + Juliet”i izliyor ve kendisiyle platonik bir aşka doğru yelken açıyorum. Sonra mı? hızılıca bitiyor platonik aşkım. 1 ay sürmüyor 🙂 Kendisini beğenmeyen ve hatta “ıyh!” diyen bir bireye dönüşüyorum. Neyse ki bu Leonardo DiCaprio‘nun oyunculuğunu ve yolculuğunu takdir etmeme engel olmuyor 🙂

Aslında o kadar çok filmi var ki yazılması gereken… Mesela 1996’daki Meryl Streep ve Diane Keaton‘la başrolleri paylaştığı “Marvin’s Room” ya da 1998’de vizyona giren ve yine inanılmaz bir oyuncu kadrosu olan “The Man in the Iron Mask”. 2002’de Tom Hanks ile başrolleri paylaştıkları “Catch Me If You Can”i de unutmamak lazım tabii. 2013’te Martin Scorsese ile çalıştığı “The Great Gastby”, 2015’de Alejandro González Iñárritu ile çalıştığı ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını -ilk Oscar’ı!- aldığı “The Revenant”, Bir Netflix filmi olan “Don’t Look Up”… Yok, say say bitmeyecek. Ama hepsini de yazamam ki, di mi? Fakat “Titanic”i de yazmayacağımı baştan söyleyeyim!

Romeo + Juliet (1996)

Baz Luhrman‘ın yönettiği, William Shakespeare‘in “Rome & Juliet”inden uyarlanan bir modern çağ aşk hikayesi. Leonardo DiCaprio ve Claire Danes‘in baş rollere olduğu filmin soundtrack‘i de en az film kadar güzel. Filmi izleyin ve soundtrack’i ile aşk yaşayın.

Shutter Island (2010)

Martin Scorsese tarafından yönetilen ve Dennis Lehane‘nin 2003 yılındaki aynı adlı romanından uyarlanan bir psikolojik gerilim filmi “Shutter Island”. Leonardo DiCaprio, hastalardan birinin kaybolmasının ardından Shutter Adası’ndaki psikiyatri tesisini araştıran Edward “Teddy” Daniels olarak rol alıyor. Mark Ruffalo ortağını, Ben Kingsley tesisin baş psikiyatristini ve Michelle Williams, Daniels‘ın karısını canlandırıyor. Bu arada farkındaysanız Leonardo DiCaprio oyunculuk hayatı boyunca olup olabilecek en iyi yönetmenlerde çalışıyor.

Inception (2010)

Kafa karıştıran Christopher Nolan filmlerinden biri daha! Rüya içinde rüya yaşanan, acaba hangisi rüyaydı ya da hangi rüyanın içindeki rüyadayız diye sorgulayacağınız bir film. Ve dahası, izlemediyseniz sizin yerinizde olmak isteyeceğim film -ki ben sanırım 4 kere izlemişimdir-. Filmde Leonardo DiCaprio, hedeflerinin bilinçaltına sızarak bilgi çalan profesyonel bir hırsızı canlandırıyor. Kadroda Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Elliot Page, Tom Hardy, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Pete Postlethwaite ve Michael Caine de yer alıyor.

 

The Wolf of Wall Street (2013)

“The Wolf of Wall Street”, Martin Scorsese tarafından yönetilen ve Jordan Belfort‘un aynı adı taşıyan 2007 tarihli anısına dayanan, Terence Winter tarafından senaryolaştırılan 2013 Amerikan biyografik kara komedi ve suç filmidir. Filmin yapımcılığını da üstlenen Leonardo DiCaprio, Belfort rolünde, Jonah Hill iş ortağı ve arkadaşı, Donnie Azoff, Margot Robbie eşi, Naomi Lapaglia ve Kyle Chandler FBI ajanı Patrick Denham rolünde. Film genelde çok iyi eleştiriler alsa da o dönem bir yandan ahlaki eleştiriler de almıştı elbet.

Once Upon A Time In Hollywood (2019)

Quentin Tarantino tarafından yazılan ve yönetilen bir komedi ve drama filmi “Once Upon A Time In Hollywood”. Filmde, Leonardo DiCaprio‘nun yanında, Brad Pitt ve Margot Robbie gibi isimleri de yer alıyor. 1969 yılının Los Angeles’ında geçen film, hızla değişen film endüstrisinde gözden düşmekte olan bir aktörü ve bu aktörün dublörünü anlatıyor.

once upon a time in hollywood 1200 1200 675 675 crop 000000

Sadece filmleriyle değil, iyi bir çevre aktivisti olmasıyla ve 1998 yılında, çevre bilincini aşılamaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Leonardo DiCaprio Vakfı”nı kurmasıyla gönüllerde ayrı bir taht da kuran Leonarda DiCaprio‘nun gerek bu duyarlılığını gerek yeni gelecek olan filmlerini ilgiyle takip etmeye devam ediyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR