Türk Pop’unun kraliçesi Sezen Aksu’nun 1991 yılında Coşkun Plak etiketiyle piyasaya sunduğu Gülümse albümünde yer alan “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”, çıktığı günden beri Türkiye’de en çok yorumlanan şarkılardan biri oldu.

Batıkan BAKSI / [email protected]

“Türkçe Pop’ta en çok cover’lanan şarkı hangisidir?” diye sorsam hepinizin aklına muhtemelen bir sürü farklı şarkı gelecektir. Haklısınız da zira Türkiye’nin müzikli tarihine baktığımızda, popülerliği neredeyse ülkenin tamamına yayılan bazı şarkıların birçok farklı müzik türünde yeniden uyarlandığını görüyoruz. Üstelik popüler müzik kavramı da aranjman kültürüyle başladığı için Türkiye, bu tarz uyarlamalara daha da aşina. Tüm bu şarkıların arasında ise öyle bir şarkı var ki, ister orijinali isterse de cover’ı çalsın herkesin hep bir ağızdan söylediği bir çalışma. Hatta bu şarkıyı barındıran albümün Türkiye’nin 90’larını başlattığını da düşünüyorum.

Evet: Türk Pop’unun kraliçesi Sezen Aksu’nun 1991 yılında Coşkun Plak etiketiyle piyasaya sunduğu Gülümse albümünün üçüncü şarkısı olan “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”, çıktığı günden beri en unutulmaz Türkçe Pop şarkılarından biri olmasının yanında, Türkiye’de en çok yorumlanan şarkılardan da biri! Şarkı gerek dile pelesenk olan nakaratı, gerekse de heybetli müziği ve sözlerinde barındırdığı güçlü enerjiyle “replay” tuşunu kırmanın hakkını da veriyor. Müziğini Onno Tunç’un yaptığı, sözleriniyse Türkiye’nin gördüğü en güçlü kalemlerden biri Aysel Gürel’in yazdığı şarkı, albümün piyasaya çıktığı dönem herkesin gözdesi olmuştu. Aysel Gürel’in hayatını kaybetmesinin ardından çıkan ve yazdığı şiir ve yazıların yer aldığı kitaba da adını veren şarkının bu kadar çok yorumunun olduğunu gördüğümde gerçekten çok şaşırmıştım. Neredeyse her versiyonunun neredeyse orijinale sadık kalınarak yapılması da oldukça sevdiğim ayrıntılardan. Tarzınız olsun olmasın, aşağıda sayacağım isimlerin yorumlarını duyduğunuzda eminim ki siz de çok şaşıracaksınız. Lafı çok uzatmıyorum, sizi yazı boyunca bol bol dinleyeceğiniz bir 90’lar harikasıyla baş başa bırakıyorum!

Sezen Aksu / Gülümse / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (1991)

Yazıya başlayıp, şarkı listesinin ilk sırasına orijinal parçayı koymamak olmazdı tabii ki! Yukarıda da belirttiğim gibi Sezen Aksu’nun 1991 yılında çıkardığı ve 2 milyondan fazla satarak Türkiye’nin en çok satan albümlerinden biri olan Gülümse’nin üçüncü şarkısı “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” yazımın da hikayesini başlatan bir çalışma oldu. Onno Tunç’un müziğini ve tüm düzenlemelerini yaptığı, Aysel Gürel’in sözlerini yazdığı şarkı, albümün çıktığı dönem Sezen Aksu müziğinde de dönüm noktası yaratan şarkılardan birisiydi. Perküsyonlarında Arto Tunçboyacıyan’ın ismini de gördüğümüz şarkının, yayınlandığı yıldan itibaren birçok eski & yeni sanatçıya da ilham olarak birbirinden farklı cover’ları da peşinden getirdiğini görüyoruz.

Sertab Erener / Aysel’in / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (2013)

Daha önceki bazı yazılarımda olduğu gibi kronolojik bir sıralama yapmadığım bu yazıda 1991’den bir anda 2013’e atlıyoruz. Benim en sevdiğim yorumlardan biri olan Sertab Erener’in “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” yorumu, 2013 yılında Aysel Gürel anısına hazırlanan bir tribute albümden geliyor. Diğer versiyonlara göre daha elektronik bir altyapıya sahip olan ve 2010’lar izi taşıyan bu yorum, Aysel’in albümünün bence Tarkan’ın seslendirdiği “Firuze” ile birlikte en iyi düzenlenmiş çalışmalarından. Sertab Erener’in bilindik yorumuyla hayat verdiği çalışma, finale ilerlerken kulağımıza çalınan elektro gitar solosuyla ayrı bir lezzet taşıyarak Aysel Gürel’in anısını yaşatmayı başarıyor.

Ümit Besen / Gökkuşağı / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (1992)

90’lar ilk yıllarıyla birlikte Türkiye’yi değişime uğratmaya başladığı gibi aslında Türkiye’nin de müzik anlayışını baştan sona değiştirmeye hazırlanıyordu. 80’ler boyunca ortalığı kasıp kavuran arabesk müzik, bir başka türü olan taverna müziğiyle birlikte kitleleri eğlendirirken 90’ların değişen müzik zevklerine evrilmeyi de ihmal etmedi. Özel televizyonların ve radyoların hayata geçmesiyle birlikte hızlı bir kültürel tüketim sürecine giren Türkiye, pop müziği hayatın her anında yaşarken dönemin sanatçıları da bu pop kültüre göz kırparak o yılların popüler şarkılarını yorumlamaya başladı. İşte üçüncü sıradan listemize giren bu yorum da o sanatçılardan biri yani Ümit Besen!

1980 yılında Emre Müzik’ten çıkardığı ilk albümü Şikayetim Var ile Türkiye’deki taverna müziğinde kendisine çok özel bir yer edinen Besen, 80’ler boyunca gerek çektiği filmler, gerekse de peşi sıra çıkardığı yeni albümlerle adını müzik tarihimize yazdırdı. 90’larla birlikte çıkardığı albümlere popüler şarkılar da ekleyerek tarzını güncelleyen sanatçı 1992 yılında yine Emre Müzik’ten çıkardığı Gökkuşağı albümünde “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”ı yeniden yorumladı. Ayrıca Sezen Aksu’nun Gülümse albümünden “Hadi Bakalım” ve “Her Şeyi Yak” şarkılarını da yorumladığı bu albüm, Besen’in müziğinin popüler kültürle barıştığı ilk sinyallerden biriydi.

Gülşen / Yurtta Aşk Cihanda Aşk / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (2006)

“Sıradaki şarkıııı 2006 yazını daha dün gibi hatırlayanlara gelsiiiin!”

Eğer 2006 yılında Gülşen’in yarattığı fırtınayı hatırlıyorsanız, tahminimce bu yorumun da ne kadar büyük olay yarattığını hatırlarsınız. 90’lardaki çizgisini 2000’lerle birlikte daha vamp bir tavıra çeviren Gülşen, 2006’da çıkardığı, kapağında kendisini hedef tahtasına oturttuğu fotoğrafının yer aldığı ve Yurtta Aşk Cihanda Aşk adını verdiği albümde kendisiyle anılacak birçok hit şarkıya da imza atmıştı. Kapağında Gül’she’n ismini gördüğümüz albüm, 2006 yılının en çok satanlar listesinde dokuzuncu sırada kendisine yer bularak Gülşen’in diskografisinde önemli bir yere sahip olmuştu. Bugün bile hâlâ en çok dinlenen “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” cover’larından biri olan çalışma, 2000’ler ruhunu en iyi yaşatan parçalardan. Ayrıca Gülşen’in bu albümünde aynı şarkıya R&B bir dokunuş kattığı ekstra bir versiyonun olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Sinan Özen / Aşık Olmak İstiyorum / Ne Kavgam Bitti (1991)

Sinan Özen’i çoğumuz 2000’lerde yaptığı pop müzik çalışmalarıyla biliyoruz. Ancak biraz daha geriye gittiğimizde kendisinin alışık olduğumuz tarzından çok farklı bir tarzıyla kendisini kitlelere tanıttığını görebilirsiniz. 80’lerin taverna müzisyenlerinden öykünerek meydana çıkan “udi şarkıcılar”dan biri olan Sinan Özen, 90’lar boyunca uduyla gerçekleştirdiği performanslarla hafızalarımıza kazındı. Dönemin modasına uygun giyimi ve saç tarzıyla da çektiği bir kliple “Ne Kavgam Bitti”yi taçlandıran Özen, klip boyunca elindeki uduyla şarkısını söylerken bana göre şarkının da en çok hakkını veren cover’lardan birine imza atmış zamanında. Ayrıca bu çalışmanın yer aldığı Aşık Olmak İstiyorum albümünde tıpkı Ümit Besen gibi bir başka Sezen Aksu hit’i olan “Hadi Bakalım“a da yer veren Sinan Özen de müziğini popüler kültürle harmanlamaya 90’larda başlamıştı.

Devran Çağlar / Gönlüm Sizindir / Unutuldum (1991)

Arabesk şarkıcılarının popüler kültüre göz kırparak yeni nesille buluştukları 90’lar, bir sesin daha “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”ı cover’layarak müzik tarihimize geçmesine sebep olmuştu. 1980’lerin son yıllarında çıkardığı albümlerle arabesk dinleyicileri arasında oldukça yakından takip edilen, güçlü sesiyle adından bahsettiren Devran Çağlar, 1991 yılında çıkardığı Gönlüm Sizindir albümünde “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”ı “Unutuldum” adıyla yeniden seslendirmişti. Saydığım yorumlar arasında en güçlü bulduğum cover’lardan biri olan “Unutuldum”un diğer yorumlardan farkı ise Çağlar’ın arabesk tavrından çok da uzak olmaması. Popüler öğeler de barındırırken kendi arabesk sosunu da katan Devran Çağlar, bence bu cover’lar arasında şarkıyı kendi tarzıyla birleştirerek en ayrıksı olanına imza atmış.

Rubato & Simge Sağın / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (2018)

Yazı bitmeye yaklaşırken yönümü biraz da yeni seslere çeviriyor, 2018 yılında Simge Sağın ile Rubato’nun birlikte imza attığı bir iş birliğine kulak veriyorum. Son yılların özellikle yaylı melodileriyle dikkatleri üzerine çeken topluluğu Rubato ile bir canlı performans gerçekleştiren pop müzik sanatçısı Simge Sağın, yakın zamanda “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”a en iyi dokunuşlardan birini yaptı. Rubato’nun müzikal zenginliği, Simge Sağın’ın şarkıyı sırtlanan güçlü sesiyle yeni jenerasyona kendini yeniden tanıttığı performans, canlı performans olduğuna inanılmayacak kadar iyi. Bu yazıyı yazana kadar hiç duymadığım bu yorumu listeme eklemesem hem Rubato’ya hem de Simge Sağın’a ayıp olurdu!

Kibariye / 1 Numara / Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam (1991)

Evet listenin birçok şarkısı arabesk janrından ilerlese de ben yazarken çok eğlendim. Bu kadar farklı zenginliklere sahip bir şarkıyı masaya yatırıp iyice inceleme aşamasında hem keyif aldım hem de yepyeni yorumlarla karşılaştım. Yazının son şarkısında ise 1991’den bir potpuriye yer vermeye karar verdim. Arabeskin güçlü kadın seslerinden Kibariye’nin 1991 yılında çıkardığı 1 Numara albümünün ilk potpurisinin üçüncü şarkısı olan “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” yine Kibariye’nin sesiyle arabeskten çok da uzaklaşmayan bir tavırla karşımıza çıkıyor. Aşina olduğumuz “gürleyen” sesiyle Sezen Aksu’nun hit’ine hayat veren Kibariye ayrıca bu albümde Aksu’dan “Sorma”, “Vazgeçtim”, “Tutsak” şarkılarına da yer vermiş.

Sezen Aksu, müzik tarihimizin yaklaşık 50 yılına ışık tutmuş; yepyeni yeteneklere ilham olmuş ve hâlâ olmaya devam eden bir sanatçı. Özellikle 90’larda yarattığı parçalarla dönemin ruhunu yakalamış, müziğini her zaman güncelleyerek günümüze kadar getirmiş. Ben de bu yazımda dilim döndüğünce kendisinin ortaya koyduklarına değinirken; Aysel Gürel ve Onno Tunç’u da bu vesileyle anmak istedim. Tüm bu cover çalışmalarına imza atan sanatçılara da müzikal zenginliğimize kattıkları yeni tatlardan dolayı bir teşekkürü borç bildim. Bu haftanın yazısı aslında birbirinden çok da farklı olmayan şarkıları barındırsa da sizin yorumunuzu çok merak ediyorum. Yukarıda saydığım versiyonlardan hangisi sizin favori “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam”ınız?

Bir sonraki yazıda görüşene kadar müzik hep sizinle olsun!