Ana SayfaMüzik“Neşelerinde varız, kederlerinde yokuz…” 80’lerden 2010’lara Türkiye’nin yılbaşı şarkıları

“Neşelerinde varız, kederlerinde yokuz…” 80’lerden 2010’lara Türkiye’nin yılbaşı şarkıları

2023’ü uğurlamaya hazırlandığımız bugünlerde yeni yıla girerken “neler dinlesek, neler izlesek” diye aklınızdan geçiriyor olabilirsiniz. Ben de bunu düşünenlerden biriyim. O zaman biraz geçmiş yıllara gidip; yitirdiklerimizle, güldüklerimizle, duygulandıklarımızla 80’lerden 2010’lara kadar yılbaşı gecelerine damga vurmuş bazı performanslara beraber kulak verelim mi? İşte o yılbaşı şarkıları…

Batıkan BAKSI / [email protected]

Sizi bilmiyorum ama ben bu senenin nasıl geçtiği hakkında bir fikre sahip değilim. İlk gününden son haftasına kadar geçen sürede o kadar çok şey oldu ki, hangi biri hakkında konuşmalıyım hiç bilmiyorum. Güzel şeyler kadar tat kaçırıcı şeyler de olsa da yine bir yılın sonuna gelirken, neredeyse 1 ay öncesinde “dump”lar yapıldı, yıllık özetler paylaşıldı, en sevilenler yine belirlendi. Hepimiz bu furyaya kendi listelerimizi paylaşarak eşlik ettik. Bu yazıyı yazmadan önce “bakayım, 2023’e nasıl girmişim?” diye 31 Aralık 2022 gecesine göz attığımda Barış Manço’nun elimdeki “2023” plağıyla çekildiğim fotoğrafıma rastladım. Belli ki seneye başlarken, 2023’e büyük önem atfetmişim. Ha, tabii kendi açımdan bakınca iyi diyebileceğim bir yıldı; umarım 2024, hepimiz için en azından bu seneden çok daha iyi olur.

2022’yi karşılarken yine burada Türkiye’nin 40 yılından yılbaşı performansları diye bir dosya yapmıştım. Hazır şimdi de 2024’e “gel gel” yaparken, bunun bir de ikinci bölümü olsun istedim ve yeniden arşive daldım. Şimdiden söyleyeyim, bu “aah aah” dedirtecek bir nostalji yazısı değil, eğer dilerseniz 31 Aralık 2023 gecesi buradaki performanslarla yeni yılı karşılayabilirsiniz. E o zaman şimdiden yeni yıl kutlamalarına başlayalım, Türkiye’nin geçmiş yılbaşı gecelerinden bazılarına ışınlanalım!

Ajda Pekkan – ‘Uykusuz Her Gece’ (1984 – 1985)

Herkesin Ajda saçıyla dolaştığı yıllarla listemizin başlangıcını yapalım istedim. Türkiye’nin yılbaşı kutlamaları bilindiği gibi hep coşku ve heyecan doluydu. Hele televizyonların renklenmeye başladığı 1981 itibarıyla artık televizyonun verdiği zevk de ayrı bir boyuta ulaşmıştı. 1984 yılında TRT’nin tamamen renkli yayına geçmesiyle birlikte, ülkenin 1985’i karşıladığı yılbaşı programı da rengarenkti. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda’nın skeçleriyle başlayan yılbaşı yayını Ajda Pekkan’ın da performans sergilediği bir müzik şöleniyle devam etmiş, MFÖ’nün (videoda gözükmese de) Pekkan’a eşlik ettiği ‘Uykusuz Her Gece’ parçası o yılın en sevilen yeni yıl performanslarından olmuştu. Performans sırasında Zeki Müren ve Selami Şahin’in de mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Sezen Aksu – ‘Şinanay’ (1989 – 1990)

Pop kültürünün buram buram her yana yayılacağı ve 90’lar kavramını doğuracak olan 1990’lara adım atmakta olan Türkiye, 1989’un son saatlerinde Sezen Aksu’nun sesinden ‘Şinanay’ı dinliyordu. 1989 yılında çıkardığı “Sezen Aksu Söylüyor” albümüyle tarzındaki değişimi duyuran ve yaklaşık 20 yıl pop müziğe yön verecek olan Sezen Aksu, 90’lara girerken hem yeni bir dönemin kapılarını aralıyor hem de TV1 ekranlarından yeni yılı karşılamaya hazırlanan herkesin diline, pelesenk olmuş meşhur şarkısını tekrar dinletiyordu.

İlhan İrem – ‘Tahterevalli’ (1989 – 1990)

Yine 90’ları karşılamaya hazırlanırken TV1’de yayınlanan bir başka performans da İlhan İrem’in ‘Tahterevalli’ şarkısıydı. O dönemler birlikte çalıştığı Gür Akad’ı da elektrik gitar çalarken gördüğümüz performansta, dönemin gazino ortamına benzer bir mekanda İlhan İrem’in bir orkestrayla söylediği ‘Tahterevalli’, İlhan İrem’in sıra dışı tarzını da Türkiye’deki dinleyicileriyle buluşturuyordu. “Aşağı yukarı kaç zaman geçti?” diye soran İlhan İrem aracılığıyla bu performansın üstünden tam 35 yılın geçtiğini de buraya not düşeyim.

Sertab Erener – ‘O Ye’ (1991-1992)

Sezen Aksu’nun yanındaki genç yetenekleri, önemli ve büyük konserlerde tanıttığını; tabir-i caizse onları bir paketten çıkardığını biliyoruz. Peki Sertab Erener’in de 1991’i 1992’ye bağlayan gece tüm Türkiye’ye tanıtıldığını biliyor muydunuz? O sene “Sakin Ol” albümünü de çıkaracak olan Erener, Sezen Aksu’nun yılbaşı gecesi için Bostancı Gösteri Merkezi’nde kaydedilerek TV1’de yayınlanan konserinde seyirciye takdim edilmiş ve iki şarkı söylemişti. Bunlardan biri de yine ilk albümünün son şarkısı olan ‘O Ye’ydi.

Yılbaşı Tavernası (1991 – 1992)

Arabesk, 1980’lerle beraber dönüşmeye başlarken, taverna müziği de hepimizin bildiği gibi yükselişe geçmişti. Bir klavyenin başına geçip arabesk ile disko karışımı şarkılar söyleyen piyanist şantörler, arabeske kıyasla daha neşeli ve hareketli şarkılar çalıyor ve insanlar bu şarkılarla eğleniyordu. İlk özel televizyon olan Star 1’in 1990 yılında yayın hayatına başlamasıyla, yılbaşı kutlamalarında da bir rekabet söz konusu oldu. Artık yalnızca TRT değil özel kanallarda da yılbaşı programları, birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşmeye başlıyordu ve bu yayınların sınırı yoktu. İşte “Yılbaşı Tavernası” da bunlardan biriydi. 1992’yi karşılamaya hazırlanan Türkiye, 31 Aralık 1991 gecesi Star 1’de göbek atan insanların arasında Ersan Tekin, Ümit Besen, Cengiz Kurtoğlu, Nejat Alp gibi taverna sanatçılarını dinlemişti.

Cem Karaca – ‘Islak Islak’ (1993 – 1994)

Merhaba gençler ve de her zaman genç kalanlar!” sözünü duyduğumuzda peşinden ne geleceğini tahmin etmek de hiç zor değil. İşte 1994 yılını karşılarken İzmir-Konak’tan yine bu ses göğe doğru yükselmişti. Cem Karaca’nın yılbaşı için ekibiyle birlikte verdiği konserin setlist’indeki şarkıların çoğu, 1992 yılında çıkardığı “Nerde Kalmıştık?” albümünün şarkılarından oluşuyordu ve sahnede yanında Cahit Berkay’ı da görmek mümkündü.

Serdar Ortaç – ‘Gamzelim’ (1997 – 1998)

90’ların ikinci yarısı demek Serdar Ortaç’ın da yükselişini tam gaz sürdürdüğü dönem demek. E pop müziğin de bu kadar dorukta olduğu bir zaman diliminden bahsediyorsak yeni yıla Serdar Ortaç’sız girmek de pek mümkün değil. İşte 1998 yılına girerken Kanal D ekranlarından yükselen seslerden biri de Ortaç’ın canlı performansıyla dinlediğimiz ‘Gamzelim’di ve stüdyoda yaşanan coşku yeni yıla yaraşır cinstendi. Noel Baba kıyafeti giymiş kadın ve erkeklerin danslarıyla eşlik ettiği performans, 2000’lere az kala unutulmayan yılbaşı sahnelerinden biriydi.

Ceza – ‘Medcezir’ (2003 – 2004)

Sagopa ile Ceza barışsın, yeni şarkı yapsın” diyenler toplansın çünkü bu yılbaşı performansı tam da onlara göre. 2003 yılını 2004’e bağlayan gece Dream TV’de rap sevenleri de bayram ettirecek bir performans vardı. “Türk Hip-Hop” olarak yayınlanan performansta Ceza, hem 2004’te çıkacak “Rapstar” albümünden şarkılar söylüyordu hem de Sagopa Kajmer’i arkada turntable’in başında scratch yaparken görüyorduk. Gecenin finalinde meşhur ‘Holocaust’ şarkısını da söyleyen Ceza’nın bu performansıyla “nerede o eski rap’ler?” demekten de kendimi alıkoyamıyorum.

Erkin Koray – ‘Çöpçüler’ (2003 – 2004)

Dream TV’de rapçiler şarkılarını söylerken TRT 1 ekranlarında da rock fırtınası esiyordu. Bu yıl aramızdan ayrılan acı kayıplarımızdan ve rock müziğin Türkiye’deki babalarından Erkin Koray, yine kendisiyle özdeşleşmiş ‘Çöpçüler’ şarkısını söylüyor, yeni yılı TRT’den karşılamak isteyenlere cayır cayır gitar riff’leriyle bir müzik ziyafeti yaşatıyordu.

 Hadise & Kenan Doğulu – ‘Stir Me Up’ (2007 – 2008)

Hadise’yi tüm dünyaya ve de ülkemize tanıtan ‘Stir Me Up’ şarkısını Kenan Doğulu’nun sesinden hiç duymuş muydunuz? 2008 yılına hızlı bir giriş yapmaya hazırlanırken Türkiye, ATV ekranlarından Hadise ve Kenan Doğulu’nun canlı performansına şahit olmuştu. Bu performans bana 2007 yılında Kenan Doğulu’nun 4. olduğu ve 2 sene sonra Hadise’nin de yine aynı sonucu alacağı Eurovision günlerini de hatırlatıyor. Evet, o zamanlar böyle tatlı heyecanlarımız da vardı. ‘Stir Me Up’ ile yeni yılı karşılayan Türkiye, 2008 yılında da mor ve ötesi’nin ‘Deli’ şarkısıyla Eurovision keyfini iliklerine kadar hissetmişti.

Duman & Kibariye – ‘Çile Bülbülüm’ (2010 – 2011)

2010’lara dair en sevdiğim yılbaşı konseptlerinden biri de NTV’de yayınlanan düetlerdi. Her sene bizi şaşırtmayı başaran bu konseptten kimler kimler geçmedi ki? Müslüm Gürses, Hande Yener, Ferdi Özbeğen, Göksel, Neşe Karaböcek, Feridun Düzağaç, Yıldız Tilbe, Işın Karaca ve daha fazlası. Ancak bu yazıya beni en şaşırtanlardan biri olan Duman & Kibariye düetini koymayı tercih ettim. Kibariye’nin yanık sesi, Duman’ın ağır ritimleriyle birleşince ‘Çile Bülbülüm’ ile o yılı “ağır” bir şekilde karşılamıştık.

Hayko Cepkin – ‘Platonik’ (2012 – 2013)

Madem rock’tan söz ettik, öyle devam edelim dedim ve 2012’yi 2013’e bağlayan gece TRT 1 ekranlarında Hayko Cepkin’e eşlik ettiğimizden bahsetmek istedim. Cepkin’in 2012 yılının son günlerinde çıkardığı “Aşkın Izdırabını…” albümünün sevilen şarkılarından ‘Platonik’ ile gelmekte olan yılı karşıladığımız o yılbaşının üstünden bile 11 yıl geçmiş, inanabiliyor musunuz?

Tarkan – ‘Kadehinde Zehir Olsa’ (2016 – 2017)

Tarkan’ın şarkılarına zaten bayılıyoruz ama bir de Türk Sanat Müziği söylüyorsa, o performans tartışmaya kapalı bir hâl alıyor. 2022’ye girerken yazdığım dosyada da Tarkan’ın 1993 yılında söylediği ‘Rindlerin Akşamı’ şarkısından bahsetmiştim ki bu sene de aynı konseptten ilerlemenin yılbaşı için iyi olacağını düşündüm. 2016 yılında çıkardığı “Ahde Vefa” albümüyle TSM sevenlerin yanı sıra her tarzdan dinleyiciyi kendine çeken Tarkan, bu albümdeki şarkıları 2017’yi çağırdığımız 31 Aralık 2016 gecesinde seslendirmişti. Neden playback yaptığı konusunda soru işaretleri bıraksa da Tarkan, harika enerjisiyle o yılın en çok izlenen yılbaşı programlarından birine imza atmıştı.

Özkan Uğur – ‘Sude’ (2017 – 2018)

Geldik listenin son şarkısına… Bu şarkıyı anlatmak benim için biraz zor çünkü şarkı ne kadar yüzleri güldürse, yerimizde durmamızın önüne geçse de 2023’ün en acı kaybı olarak andığım Özkan Uğur’un aramızdan ayrılışını hatırlatıyor. Sesini duyduğumda bile büyük keyif aldığım Özkan Uğur’un çılgın kişiliğini en iyi yansıtan şarkılardan biri olan ‘Sude’, 2018’e doğru koşarken O Ses Türkiye’nin Yılbaşı Özel bölümünde ortalığı yerinden oynatıyordu. Bu sene her ne kadar bizi çok üzmüş olsa da bence yeni yıla girerken dinlemek için en uygun şarkılardan biri de ‘Sude’.

Her yazıyı ufak bir mesajla bitirmek adetlerimdendir. Ancak bu seferlik bir istisna uygulayarak sözü paşamıza yani Zeki Müren’e bırakıyorum. Şimdiden bol müzikli seneler!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR