Ana SayfaÖzel Dosya90'lar hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçekler!

90’lar hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçekler!

Modası geçmeyen tek dönem 90’lar oldu desek yeridir. Müziği de unutulmuyor, yaşam stili de, beraberinde getirdiği yenilikler de… 90’ları görmeyen nesil bile 90’ların her türlü detayına hakim. Peki ya bu bilgilerden haberdar mıydınız?

Uzayda Tetris oynandı

Tetris uzayda oynanan ilk oyun olma özelliğini taşıyor. Bir dönem, bugünün cep telefonu gibi kimsenin elinden düşürmediği Tetris‘ler Rus astronot Aleksandr A. Serebrov tarafından da çok seviliyor olmalı ki 1993 yılında beraberinde uzaya götürüyor.

Yılan oynayanlar el kaldırsın

Bugün nasıl ki iPhone hayatımızı domine ediyor, o zamanlar da en başta Nokia telefonları geliyordu. Ve bu telefonda “snake” (yılan) oynamayanı ortamlarda ciddiye almıyorlardı. Her ne kadar 90’ların sonuna yetişmiş olsa da 3210 modeli parmaklara kramp girmesine sebebiyet verdi mi? Verdi.

“Simyacı” romanı zirvede

İlk olarak 1988 yılında yayımlansa da 1993’te İngilizce’ye çevrilmesi ile Amerika’da satış rekorları kırıyor ve zirveye yerleşiyor. Ve bu vesileyle 90’ların en çok satan kitabı ünvanını alıyor. Öyle ki 2002’ye kadar süren bu furya “Simyacı”yı gelmiş geçmiş en çok saçan Portekizce kitap haline getiriyor.

simyacı

Sanal bebeğinizin adı neydi?

90’ların olmazsa olmazlarından bir tanesi de sanal bebeklerdi. Aniden Tamagotchi‘ler herkesi etkisi altına aldı ve herkes kendini piksel piksel gözüken sanal bebeklerini beslerken buldu. Ve 90’larda 76 milyondan fazla Tamagotchi satıldı.

Backstreet Boys bir numara!

1990’ların sonu 2000’lerin başında Backstreet Boys en çok satan grup haline geliyor. 1999’un Mayıs ayında “Millenium” albümünü çıkaran grup 9,5 milyon kopya satarak bir rekora da imza atıyor. Bu arada grubun adının Orlando’da yer alan “Backstreet Market” isimli bir bit pazarından geldiğini de ekleyelim.

backstreet_boys

Sizin de internetiniz uzaylılarla iletişime geçti mi?

Eğer 90’ları yaşadıysanız dial-up bağlantı ile de tanıştınız demektir. Sesin tarifini yazarak yapamasak da bilenler anladı. Bilmeyenleri ise hemen aşağıdaki videoya alalım. Uzaylılarla iletişim kurmak gibi bir şeydi. Ama ne uzaylılar geldi, ne de biz gidebildik.

Emma’sız Spice Girls

Aslında Emma Bunton, Spice Girls‘de yer almayacakmış. Hatta Michelle Stephenson isimli bir başka üye varmış ama kendisi gruptan ayrılmak istemiş ve yerine Emma Bunton dahil olmuş. Acaba Michelle, gelmiş geçmiş en popüler kız grubunda yer almadığı için pişman mıdır şu anda? Gerçi kendisi de müziğe devam etmiş ama tabii ki bizim kızlar gibi bir popülerliğe ulaşamamış…

spice_girls

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR