Ana SayfaÖzel DosyaAklın sınırlarını zorlayan Christopher Nolan filmleri

Aklın sınırlarını zorlayan Christopher Nolan filmleri

Gerek kurgusu gerek görsel dünyasıyla aklımızı başımızdan alan Christopher Nolan filmlerine bir saygı duruşu. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Bundan tam 12 yıl önce bugün “Inception” Londra’da prömiyerini yaptı. Tekrar tekrar izlediğimiz, hatta günlük konuşma dilimize “tohum ekmek”, “inception yapmak” gibi tabirleri de kazandıran bu filmin 12. yılının şerefine ünlü yönetmen, senarist ve yapımcı Christopher Nolan‘ın aklın sınırlarını zorlayan filmlerini yeniden hatırlayalım istedik. Beş kere Oscar’a aday gösterilmekle birlikte halen bir Akademi Ödülü alamamış olan Nolan‘ın bu hali bizi biraz üzse de ortaya koyduğu işler sinema tarihinin modern klasikleri arasına adını çoktan yazdırdı.

“Memento”

Christopher Nolan ile tanışmam 2000 yılında “Memento” ile olmuştu. O zamanlar henüz 18 yaşında ana akım filmleri yakından takip eden benim için kurgusuyla aklımı başımdan alan bu yapım hala favori filmlerim arasında yer alıyor. Aradan geçen zamanda Nolan‘ın ortaya koyduğu filmler özellikle geçmiş, gelecek ve şimdinin birbirine karıştığı akıl zorlayıcı kurgularla ondan beklentimizi daha da yükseltti. 

“Insomnia”

Nolan‘ın üçüncü uzun metraj filmi olan “Insomnia”, Al Pacino, Robin Williams ve Hillary Swank‘lı yıldız kadrosuyla vizyona girdiğinde çok konuşulmuştu. “Memento” sonrasında Nolan‘dan beklenti büyüktü, ancak şimdi dönüp bakınca doğruyu söylemek gerekirse diğer filmlerinin yanında “Insomnia” sinefillerin tabiriyle underrated kalıyor.

“The Prestige”

İki sihirbazın çekişmesini konu edinen ve yine Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine gibi usta oyuncuları kadrosunda barındıran “The Prestige”, “Insomnia”nın ardından adeta Nolan‘ın yeniden uyanışı oldu.

“Inception”

Ve bu konuyu hazırlama fikrini aklımıza düşüren, dört Oscar’a birden layık görülen “Inception”! Üstünden 12 yıl geçtiğine mi şaşıralım, yoksa o kadar zaman geçmiş olmasına rağmen hala bir filmi konuşabiliyor olmamıza mı? Nolan’ın gerçek anlamda aklın sınırlarını zorlayan bu filmi, gerçekle rüya arasındaki o ince çizgiyi en iyi şekilde beyazperdeye taşıyan yapıtlardan biri.

“Interstellar”

Christopher Nolan‘ın senaristliğini de üstlendiği “Interstellar”, bir babayla kızının arasındaki güçlü bağı farklı boyutlar üzerinden anlatan en başarılı yapımlardan biri diyebiliriz. Macera, bilimkurgu türündeki bir filmde ağlar mısınız, ağlarsınız. Hala izlemediyseniz, mutlaka bir şans tanıyın. Ayrıca Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Michael Caine gibi yıldız isimlerin başarılı performansını da göz ardı etmemeli.

“Dunkirk”

2017’nin belki de en çok konuşulan filmlerinden biri olan “Dunkirk”, kurgusuyla o yılki Akademi Ödülleri’nde de öne çıkmıştı. Tarihi drama türündeki film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinmesiyle dikkat çekmişti.

“Tenet”

Ve son olarak Christopher Nolan‘ın 2020’de vizyona giren filmi “Tenet” listemizde yer alıyor. Nolan’ın yine hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği film, bugüne kadar defalarca işlenmiş olan dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarma hikayesini konu edinse de işin içinde Nolan olunca bugüne kadar izlediklerinizi unutun demekten başka bir şey düşmüyor bize. Film, görsel efektleriyle Oscar’a da layık görülmüştü.

Tabii ki “Batman Begins” ve “Kara Şövalye” serisini de unutmadım ama söz konusu Christopher Nolan filmlerine saygı duruşu olunca süper kahraman filmlerini bu listeye almayı tercih etmedim. Ayrıca size bir güzel haber de verelim. Nolan‘ın son filmi “Oppenheimer”ın çekimleri tamamlandı ve 2023 yılında vizyona girecek. Amerikalı bilim insanı J. Robert Oppenheimer ve atom bombasını yaratmadaki rolünü işleyen filmi heyecanla bekliyoruz!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR