Ana SayfaÖzel DosyaAlfred Hitchcock'un mutlaka izlenmesi gereken 5 filmi

Alfred Hitchcock’un mutlaka izlenmesi gereken 5 filmi

Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden, gerilim türünün ustası Alfred Hitchcock’u 123. doğum gününde hafızalarımıza kazınan 5 filmiyle anıyoruz. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

50 yılı aşkın kariyerine 50’den fazla film ve onlarca dizi sığdıran gerilim türünün duayeni Alfred Hitchcock‘un filmografisine geri dönüp bakmak, sinemanın tarihine ve gelişimine dair bir okuma yapmanızı mümkün kılıyor. Sessiz filmlerle başlayıp Hollywood’a uzanan üretim sürecinde Hitchcock, adeta sinemanın yaramaz çocuğu gibiydi. Ana akıma hitap etmediği için işleri stüdyolar ve yapım şirketleri tarafından desteklenmese de o asla tutkusundan vazgeçmedi. Tabii bunda ona yol arkadaşlığı yapan eşi Alma Reville‘in de rolünü yadsımamak gerekir. İzleyiciyi korkutmayı, hatta sinemadan kaçırmayı seven Hitchcock, kendini bir marka haline getirme konusunda da oldukça başarılıydı. Filmlerinin fragmanlarına kendisini de mutlaka eklemeyi ihmal etmiyordu, haliyle kamera arkasında gözlerden uzak yaşamayı tercih eden meslektaşlarının aksine herkes tarafından tanınan bir simaya dönüştü. 13 Ağustos 1899’da dünyaya gelen Alfred Hitchcock‘u 123. doğum gününde akıllarımıza kazınan 5 filmiyle anıyoruz.

Film maratonuna başlamadan önce: “Hitchcock”

Alfred Hitchcock‘un izleyiciyi gerilimin doruklarına taşıyan beş filmine geçmeden önce size mutlaka izlemenizi önereceğimiz bir yapım var. 2012 yapımı “Hitchcock”, “Psycho” filminin çekimleri sırasında Alfred Hitchcock ve eşi Alma Reville‘in ilişkisine odaklanıyor. Anthony Hopkins ve Helen Mirren‘in başrollerini paylaştığı film aynı zamanda biyografik özelliğe de sahip.

The Birds (1963)

Alfred Hitchcock‘un filmografisinde önemli bir yer tutan “The Birds”, benim de hafızamda asla unutulmayacak bir yere sahip. Tıpkı David Cronenberg‘in “The Fly” filmini çocukken izleme gafletine düşmem gibi “The Birds”de de benzer bir deneyim yaşamıştım. Tippi Hedren‘ın başrolünü oynadığı filmin çekimlerinde Hitchcock‘un genç aktrisi gerçek kuşların saldırısına maruz bırakması sonradan tartışmalara neden olmuştu.

Psycho (1960)

Hitchcock‘un filmografisindeki en iyi filmlerden biri olarak kabul gören “Psycho”, 62 yıl öncesini düşününce aslında o döneme oldukça aykırı kalan bir yapım. Özellikle bu filmdeki duş sekansı sinema tarihinin en korkunç sahneleri arasında yer alıyor.

Rear Window (1954)

Grace Kelly ve James Stewart‘ın başrollerini paylaştığı ve sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan “Rear Window”, etrafındaki evleri dikizleyen bir foto muhabirin bir gün komşularından birinin ortadan kaybolmasını fark etmesiyle bunun peşine düşmesini konu ediniyor.

Vertigo (1958)

Bu filmde de yine James Stewart başrolde. Yaşadığı travmatik bir olaydan ötürü yükseklik korkusu yaşamaya başlayan ve bu durum mesleğini yapmasını engellediği için emekli olan bir dedektifin, arkadaşının karısını (Kim Novak) takip etmesini istemesi üstüne gelişen olayları konu ediniyor. Filmdeki müzikler, kamera açıları ve renk kullanımları ise muazzam.

North by Northwest (1959)

Doğru zamanda doğru yerde olmak ne kadar önemliyse yanlış zamanda yanlış yerde olmanın başınıza açacağı işleri hayal etmek pek mümkün değil. Bir reklamcının casus sanılması üstüne yaşanan olayları konu edinen yapım, Hitchcock‘un en iyi filmleri arasında yer alıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR